Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve tedbir nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 17-06-2008, 00:49   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve tedbir nafakası

ben 6 yıl resmi nikah olmadan yaşadım ve 2006 ağuztos ayında evlendim ben calışmıyroum 2 kızm var ama bu evlendiğim eşimdee çocuk yok şimdi benden boşanmak istiyor bir evin için 2 yabancı gibi yaşıyoruz benim bildiyim 1 evi var başka bilmiyor her şeyini saklıyor memur olarak çalıştığını söylüyor kızlarım okula gittiyi için ben burdan yani bu evden cıkmak istemiyorum ev eşimin üstüne evlen meden önce almış bu evden hak talabinde buluna buluna bilirmiyim nafaka ne kadar alırım litfen bana yardım edin beni hor görü ruhsall baskı çok uyguluyor bunun için ne yapmam gerekiyor yanıtlarmısınız saygılarımla
Old 17-06-2008, 09:16   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Ruhsal baskı yoluyla şiddet görmeniz nedeniyle Ailenin Korunmasına Dair Kanuna dayanarak aile mahkemesi hakiminden tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Bu tedbirle ortak konutun sizin ve çocuklarınızın barınmasına özgülenmesini, eşinizin uzaklaştırılmasını istemeniz olanaklıdır. Ayrıca boşanma davası açmasanız da bu yasanın uygulanması nedeniyle tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Kötü muamele ve şiddetli geçimsizliğe dayanarak boşanma davası açabilirsiniz, ancak boşanmaya karar verilmesi için dayandığınız olguları kanıtlamanız gerekmektedir. Boşanma davasıyla birlikte tedbir nafakası ve karar kesinleştikten sonra yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilmesini, dava süresince ortak konutun size özgülenmesini, maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Oturduğunuz ev aile konutu olduğu için eşiniz sizin rızanız bulunmadan başkasına devredemez. Ancak üçüncü kişilerin iyi niyetini önlemek için tapu sicil müdürlüğüne aile nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesiyle başvurarak aile konutu şerhi verilmesini isteyebilirsiniz.

Nafaka miktarı tarafların sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınarak hakim tarafından takdir edilir, bu nedenle önceden bir miktar söylemek mümkün değildir.

Eşinizin evlilikten önce edindiği mal edinilmiş mal olmadığından sizin mal rejiminden dolayı bir katılma alacağınız bulunmamaktadır.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi