Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden ayrılmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 14-06-2008, 17:39   #1
pişman

Mutsuz eşimden ayrılmak istiyorum

ben 3 yıl önce ailemin karşı çıkmasına rağmen evlendim.evliliğim boyunca sürekli şiddete,küfüre ve aşagılanmalara maruz kaldım.aynı zamanda aldatıldım bu üç yılın ardından dayanamayarak ailemin yanına geldim fakat eşim bir buçuk ay bana yalvardı artık herşeyin düzeleceğini doktara gidip tedavi olabileceğini bunun gibi bir sürü sözler verdi.bende ona inanarak geri gittim fakat verdiği sözlerin hiç birini tutmadı aksine dahada hırçınlaştı ve onu tekrar terk edersem beni öldüreceğini kesinlikle yaşatmıyacağını söylüyor buna benzer bir sürü tehdit yapabileceğim herşeyi denedim ama artık dayanamıyorum.boşanmak istiyorum ama bi yandanda çok korkuyorum. aileme tehditlerini söyleyemiyorum onlar zaten benim için çok üzülüyorlar.ben eşimi boşanmaya nasıl ikna edebilirim ve bu tehditlerine karşı nasıl kendimi ve ailemi koruyabilirim. bu arada eşim laftan anlayan bi insan değil çok çaresizim.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Old 14-06-2008, 18:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; Ailenin Korunmasına Yönelik Kanun gereği, aile mahkemesi yargıcından şiddet ve tehdit gördüğünüze yönelik olarak öncelikle tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Nedir bu tedbirler, eşinizin size ve evinize yaklaşmasının önlenmesi ve yine ortak hanenin ve eşyaların sadece sizin kullanımınıza özgülenmesi ilk alınacak tedbirlerdir.

Ayrıca geçiminiz için uygun miktarda nafaka bağlanmasını da talep edebilirsiniz.

Bunun dışında ; Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunma yoluna da gidebilirsiniz.Tehdit ve şiddet gördüğünüze ilişkin şikayetiniz sonucunda eşiniz hakkında takibat başlatılacaktır. Bu arada güvenliğiniz için karar alınması yine Aile Mahkemesi yargıcından talep edilecektir.

Şikayetinizde tehditlerin sadece sizinle sınırlı kalmadığını ailenizi de kapsadığını belirtiniz.Telefon aracılığı ile yapıyorsa telefonlarınızın dinlenilmesini de talep edebilirsiniz savcılıktan.

Eşinizin boşanmaya nasıl ikna edileceği sorusunun hukuki bir yanıtı yoktur. Eğer eşiniz de boşanmaya karar verir ise, anlaşmalı boşanma dediğimiz tarafları yormayan ve üzmeyen boşanma türü gerçekleşir.

Diğer hal çekişmeli boşanma halidir ki, yine bunda da evlilik birliğinin sizin kusurunuz olmadan çekilmez hal aldığını ispatlamanız ile yine boşanmanızı gerçekleştirebilirsiniz.Sadece daha uzun sürecektir.

Gördüğünüz tehditi tanıkla kanıtlayabilirsiniz, şiddet görmekte iseniz en yakın sağlık ocağından rapor alabilirsiniz.

Boşanma davası içinde de yine nafaka ve maddi tazminat ve manevi tazminat talepleriniz olacaktır.

Mutlaka bir meslektaşımızdan birebir hukuki yardım alınız.Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan kendinize avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.İlçe'de yaşıyorsanız adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol göstereceklerdir.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi