Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Belediyeye İcra Koymak

Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2005, 21:57   #1
tkurt

Varsayılan Belediyeye İcra Koymak

Merhaba,

Öncelikle belirtmek isterim ki benim avukatım var fakat bu konuda ya yeteri kadar istekli çalışmıyor, ya da bilgisi yetersiz. O yüzden kendim araştırıyorum.

Sorunum bir belediyenin bana olan borcu ile ilgili. Bir belediyeye sattığım hizmet dolayısıyla bana olan borçlarını 6 yıldır ödemiyorlar. Faiziyle birlikte toplam 5 milyar kadar yapıyor bugün. Hala ödeme yapmıyorlar. Ancak belediyenin neresine icra koyacağımızı bilemiyoruz.

Daha önce yürülükte olan 1580 sayılı Belediye Kanunu'nda:

"Belediye daire ve şubeleri, bahçeleri, umuma ait akar olmıyan açık ve kapalı mahalleri emlak vergisinden müstesna olmak, belediye vergi ve resimleri
ile hidematı ammeye muhtas ve akar olmayan emval ve eşyası üzerine haciz konul mamak;" diye geçen madde şimdi yürürlükte olan ve 1580 sayılı kanunu yürürlükten kaldıran 5272 sayılı Belediye kanunun'un 15. maddesinin son fıkrasında

"Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez" şeklinde değiştirilmiş.

Ayrıca araştırdığımda gördüm ki bir belediyenin "İller Bankası"ndan aldığı paya %60'a varan oranlarda haciz konulmuş ama SSK tarafından. Fakat yine gördüm ki yukarıda bahsi geçen maddenin anayasaya aykırılığına dair daha önce açılmış olan 2 dava da reddedilmiş.

Bu arada benzeri durumdaki hizmetleri daha önce belediyeye satan başka firmalar, belediye başkanının inisiyatifiyle tıkır tıkır ödeniyor. Bana gelince nedense(?) ödememeyi tercih ediyorlar.

Şimdi sizce bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Tekrarlayayım, benim avukatım var. Ama sanırım davanın getirisi onun için çok olmadığından yeteri kadar ilgilenmiyor. Ama bu para benim için gerçekten çoktu. Bu işi ödeyebilmek için bankadan çektiğim kredi yüzünden aylarca (temerrüt de dahil) faiz ödemek zorunda kaldım.

İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim,
Tülin KURT
Old 26-05-2005, 07:46   #2
Av.Cem DOĞAÇ

kamu kurumlarının malları devlet malı kabul edildiğinden haczi mümün değildir. belediyelerde ise bu yol belediye meclisince kamuya tahsis kararı alınmak suretiyle sağlanır. yani belediyenin herhangi bir malına haciz koyabilmeniz için omal ile ilgili "kamuya tahsis kararı" alınmamış olması gerekir.

tavsiyem belediyeye ait taşınmaz mallara haciz koymaktır. bu taşınmazlar içerisine kamuya tahsis kararı alınmamış olan mutlaka bir kaç parça çıkacaktır. saygılar.
Old 26-05-2005, 09:24   #3
Armağan Konyalı

Sayın tkurt,
Sayın Av.Cem Doğaç,

1580 sayılı mülga Belediye Kanunu zamanında Sayın Av.Cem Doğaç'ın ifade ettiği "kamuya tahsis" kararları sonucunda belediyenin tüm malları haczedilemez hale geliyordu.

Ancak 5272 sayılı Belediye Kanunu haczedilemeyen malları saymış ve kamuya tahsis yerine "fiilen kamu hizmetinde kullanma" kavramını getirmiştir. Bu değişiklik pek çok malın haczini mümkün kılmaktadır.

Belediyelerin kira gelirleri de haczi kolay bir kaynaktır. Kiracılara gönderilecek haciz ihbarnameleri ile kiraların icra dosyanıza akması sağlanabilir.

Belediye Kanununun 15.maddesi metni aşağıdadır :

""Belediyenin
proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri,
şartlı bağışlar
ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile
belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez."

(Değişikle Eklenen : Kanunun yeniden görüşülmesi sonucu kanunun 5272 olan numarası 5393 olarak değişmiştir )

Saygılarımla
Old 11-08-2006, 18:10   #4
Av.Ender

Belediye Başkanının Makam racına haciz koydurabilirsiniz.Belediyenin borcundan dolayı Belediye Başkanının aracının haczinin mümkün olduğu yönünde Yargıtay kararı olduğunu hatırlıyorum
Old 12-08-2006, 00:04   #5
Av. Can DOĞANEL

[font=Tahoma]Sn. Konyalının kapsamlı açıklaması ışığında değerlendirirsek. Belediye Başkanının makam aracının yeni kanun uygulamasında haczi mümkün olmayabilir. Bu yönden nahoş bir sürprizle karşılaşmamak adına bu seçeneğin son çare olarak kullanılmasında yarar vardır. Zira yeni yasa "fiilen kamu hizmetinde kullanılma" kavramını getirdiğine göre Belediye Başkanının makam aracının fiilen kamu hizmetinde kullanılan bir unsur olduğu ve bu yönüyle haczedilemez olduğu yönünde bir itiraz söz konusu olabilir ve kabul de görebilir. Gerçi Belediye Başkanlığı gibi artık neredeyse köy kabilinden yerlere bile ihdas edilen bir makamın aracı kamu hizmeti açısından zorunlu bir unsur mudur derseniz? Hiç de öyle olmadığını ve haklı olduğunuzu söylerim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi