Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

yükseköğretim kanunu hakkında

Yanıt
Old 02-10-2007, 15:23   #1
Almıla

Varsayılan yükseköğretim kanunu hakkında

İyi çalışmalar;

Aslında hukuki soruma yanıt bulma amacındayım. Yalnız forum içerisinde yüksek öğretim mevzuatı hakkında herhangi bir tartışmanın ve bilgilendirmenin bulunmadığı kanaati ile sorumu belki bu mevzuat ile alakalı diğer sorulara /dolayısı ile meslektaşlara faydalı olacak bilgilendirmelere kaynaklık eder düşüncesi ile idare hukuku çalışma grubuna taşıdım. Yanıtını bulamadığım yahut netleştirip kanaat getiremediğim sorularımı aşağıda sıralıyorum.

1- Yükseköğretim kanununda daimi kadroda çalışan öğretim elemanı hastalık...vs sebep ile aktif çalışmasına devam edemeyeceği dönemlerde disiplin amirinden izin almakla yükümlü müdür? (yükümlü ise yasal dayanakları nelerdir)

2- 1. sorunun cevabı evet ise aksi halin tespiti -yahut ihbar ile öğrenilmesi üzerine hangi disiplin hükmünü işletmek gerekir?

3- 1. sorunun cevabı hayır ise ; bu hal görevin ihmali sayılmaz mı?

..... diğer sorularımı değerli görüşleriniz sonrasına saklıyorum. iyi çalışmalar
Old 02-10-2007, 18:33   #2
halit pamuk

Merhaba

Dört izindenden bahsedebiliriz:

1. Yıllık İzin

2. Mazaret İzni

3. Hastalık İzni

4. Aylıksız izin.

Sorumuz Öğretim Elamını için sorulduğu için dayanağımızda Yüksek Öğretim Kanunu Olacaktır.

Yüksek Öğretim Kanunun 64. Maddesinde; "Öğretim elemanları yıllık izinlerini, normal olarak, öğrenime ara verilen zamanlarda kullanırlar. Bunların diğer izinleri ile Yükseköğretim üst kuruluşları personelinin ve yükseköğretim kurumları memurlarının izin işleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre yürütülür."

diyerek, Öğretim elamanın yıllık izin haricindeki izinlerinde Devlet Memurları Kanunun uygulanacağına hükmetmiştir.

Şimdi sorunuza gelirsek, eğer öğretim görevlisi hastalık izni alacaksa, Devlet Memurlar Kanunun 105. maddesi uygulanacaktır.

DMK..m.105 de, "Memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın aşağıdaki esaslara göre izin verilir"

diyerek, rapor doğrultusunda izin verilmesi zorunluluğuna hükmetmiştir. Bu konuda kanun ve yönetmelikler amire, takdir hakkı vermemiştir.

Ancak raporun geçerli olabilmesi için yetkili amirin raporu onaylaması gereklidir. Eğer usulüne uygun olmayan bir rapor söz konusu ise,amir raporu onaylamayabilir;ancak, bu durumda,disiplin işlemlerini başlatmak zorundadır.(İbrahim Pınar- Devlet Memurları Kanunu Şerhi.shf.1000 ve 1001)

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi