Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Diş doktorunun yazdığı ilaç yüzünden şiddetli ilaç alerjisi yaşıyorum.Kusurlu kimdir?

Yanıt
Old 30-01-2014, 18:19   #1
Konuk

Varsayılan Diş doktorunun yazdığı ilaç yüzünden şiddetli ilaç alerjisi yaşıyorum.Kusurlu kimdir?

Merhaba,
Diş hekimim tarafından yazılan bir ağrı kesici ilaç yüzünden ilaç alerjisi yaşıyorum.1 haftadır vücudum şiddetli ürtiker tablosu ve nefes darlığı sorunu yaşıyorum.
Sürekli acilde serum kullanmak zorunda kalıyorum.Bu durumdan doktorumun dikkat ve özenli davranması gerekerek uygun bir ilaça karar vermiş olması gerkemeden önce bana bir takım sorular sorması gerekmez miydi? Bu durumdan doktorun mu yoksa ilaç firmasının kusurlu yada sorumludur?
Öyleyse de taksirli suçlardan mı dava açmam gerekir?
Old 03-02-2014, 10:57   #2
üye7160

Sayın Konuk,

Her ilaç her hasta da aynı etkiyi göstermemektedir.Yine ilaç prospektüslerinde de yazıldığı üzere her ilacın kişiye göre (kişinin özel durumlarına göre) yan etkiler göstermesi beklenen bir durumdur.

Özel olarak etken bir maddeye alerjiniz var ise bu hususu doktorunuza bildirmeniz sizin sorumluluğunuzdur.

Ancak bilinen bir alerjiniz yok ve ilacın içinde ki etken maddelerde genel olarak sıklıkla tedavilerde kullanılan ve çoğunlukla alerjik etkenler göstermemiş olduğu tespit edilen ilaçlardan ise doktorunuzun sizi ayrıca alerji testine tabi tutması da beklenmemelidir.Aksi halde doktoların ilaç yazmadan önce her hastayı alerji testine göndermesi gerekir ki bu da tedavileri imkansız hale getirir.

Ayrıca ilaç firmaları ilaç prospektüslerinde mutlaka olası alerjiler hakkında bilgilendirme koyarlar.Ve söz konusu etkilerden birinin gösterilmesi halinde ilacı derhal bırakmanız ve doktora görünmeniz de uyarılmaktadır.

Bunları bilmek sizin sorumluluğunuz olup,ilaca karşı alerjiniz olup olmadığının doktorca bilinmesine imkan yoktur.Bu nedenle herhangi bir maddeye alerjiniz olup olmadığı konusunda test yaptırmanızı,ve tedavinizde tarafınıza verilen ilaçlarda bu etken maddenin olup olmadığını,var ise doktorunuzu bu hususta uyarmanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi