Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İzinsiz giriş ve girişimler

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-09-2014, 21:10   #1
Konuk

Varsayılan İzinsiz giriş ve girişimler

Merhaba Sayın Hukukçular. Bizlere yardımcı olup, hiçbir karşılık beklemeksizin hukuksal desteklerinizi esirgemediğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum.
Benim birinci sorum ; Eşim ile çok uzun yıllardır ayrı yaşıyoruz ve hayatında bir bayanın varlığı nedeni ile ne benim ile ne de çocuğu ile kesinlikle iletişim kurmuyor. Ancak zaman zaman bulunduğu illerden gerek facebook ve gerekse mail hesaplarıma giriyor ya da birileri tarafından girilmesini sağlıyor. Çünkü gerek yüklediğim programlar ve gerekse hesap ayarları sayesinde dışarıdan hesaplarıma izinsiz girişleri IP adresleri ile nereden ve hangi bölgeden, ve/veya hangi şehirden girildiğini görebiliyor, tespit edebiliyorum. Ve artık bu nedenle huzurumuz kalmadı.
Bu konu ile ilgili olarak nasıl bir suç duyurusunda bulunabilirim. Bu konu ceza kanununumuzda hangi suçun unsurunu teşkil ediyor ve bu girişimleri her ne kadar eşimin yaptığından emin isem de direkt kendisinin olduğunu söyleyerek daha sonradan tarafımı suçlamasını da istemiyorum. Muhtemelen kendine ait olmayan ; başka pclerden giriş yapılıyordur. Suç duyurumu nasıl ve ne şekilde yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. ( suç duyurusunda bulunmaya giderken bilgisayarımı yanımda götürmeli miyim , yoksa izinsiz giren pc lerin IP adresleri yeterli olacak mıdır ? )
Diğer bir konu ise ; telefonumuzun dinlendiğini kuvvetli olarak düşünüyorsak bu halde yapacağımız suç duyurusu ne şekilde olmalı ?
Old 13-09-2014, 14:34   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba Sayın Hukukçular. Bizlere yardımcı olup, hiçbir karşılık beklemeksizin hukuksal desteklerinizi esirgemediğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum.
Benim birinci sorum ; Eşim ile çok uzun yıllardır ayrı yaşıyoruz ve hayatında bir bayanın varlığı nedeni ile ne benim ile ne de çocuğu ile kesinlikle iletişim kurmuyor. Ancak zaman zaman bulunduğu illerden gerek facebook ve gerekse mail hesaplarıma giriyor ya da birileri tarafından girilmesini sağlıyor. Çünkü gerek yüklediğim programlar ve gerekse hesap ayarları sayesinde dışarıdan hesaplarıma izinsiz girişleri IP adresleri ile nereden ve hangi bölgeden, ve/veya hangi şehirden girildiğini görebiliyor, tespit edebiliyorum. Ve artık bu nedenle huzurumuz kalmadı.
Bu konu ile ilgili olarak nasıl bir suç duyurusunda bulunabilirim. Bu konu ceza kanununumuzda hangi suçun unsurunu teşkil ediyor ve bu girişimleri her ne kadar eşimin yaptığından emin isem de direkt kendisinin olduğunu söyleyerek daha sonradan tarafımı suçlamasını da istemiyorum. Muhtemelen kendine ait olmayan ; başka pclerden giriş yapılıyordur. Suç duyurumu nasıl ve ne şekilde yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. ( suç duyurusunda bulunmaya giderken bilgisayarımı yanımda götürmeli miyim , yoksa izinsiz giren pc lerin IP adresleri yeterli olacak mıdır ? )
Diğer bir konu ise ; telefonumuzun dinlendiğini kuvvetli olarak düşünüyorsak bu halde yapacağımız suç duyurusu ne şekilde olmalı ?

Sayın konuk,
Türk Ceza Kanunu'na göre bilişim sistemlerine izinsiz girmek suçtur.

Alıntı:
Bilişim sistemine girme
MADDE 243. (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Buna maddeye göre facebook ve mail hesaplarınıza girenler hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Bu girişleri kimin yaptığını bilemeyeceğiniz için şikayetçi olduğunuz kişiyi belirtmeniz gerekmez. Savcılık gerekli soruşturmayı yaparak hesaplara girilen IP adreslerini ve bu adresleri kullananları tespit eder.
Şikayetinizde ve açılacak ceza davasında bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız yararınıza olacaktır.
Old 24-09-2014, 15:11   #3
hukukcu

Üstteki yanıta ek olarak, hukuka aykırı olarak kişinin Facebook hesaplarına veya mail hesaplarına girmek, hem özel hayatın gizliliğin ihlali suçunu, hem de haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçlarını oluşturuyor. Zira, Facebook veya mail hesaplarında, TCK madde 243 anlamındaki bir veriden ziyade, kişinin özel yaşamına ilişkin bilgiler, fotoğraflar buunduğu gibi, kişinin diğerleriyle yazışmaları yani haberleşmesi de bulunmaktadır. Dolayısıyla her iki suç birden işlenmiş sayılır, zaten korunan hukuki değerler de ayrıdır.

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 134
Özel hayatın gizliliğini ihlal
(1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse,bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat arttırılır.
(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 132
Haberleşmenin gizliliğini ihlal
(1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse,bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat arttırılır.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi