Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayeti annede olan çocukların soyadı değişikliğine red

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-06-2013, 15:27   #1
Konuk

Varsayılan velayeti annede olan çocukların soyadı değişikliğine red

İki çocuk annesiyim. Eşim küçük kızımız 20 günlük iken bizi terkedip başka bir bayanla kaçtı.Halen kadınla gayri resmi yaşıyor. 5 yıldır hiçbirşekilde çocuklarını görmeye gelmiyor nafakalarını ödemiyor. Büyük kızım şu an 9 yaşında. Yaşadıklarımızdan ötürü pskolojisi baya bozulmuştu. Stresten vücudu beyazlaşmaya başladı. 3. sınıfa geçtiğinde ise halen okumayı sökememişti.Babasının soyadını sınav kayıtlarına yazılmasını istemiyordu.Bizi istemeyen adamın soyadını kullanmak istemiyorum diyordu. Soyisim değişikliği için mahkemeye başvurdum. Davam tesadüfen 2 yıl nafaka davasından alacağımdan ötürü tasarrufun iptalini istediğim ve kazandığım hakime düştü. Hakim konuya vakıftı zaten. 2. duruşmada davamı kabul etti. Şahit dinlemedi delil istemedi.Nüfus müdürlüğünün avukatı itiraz etmiş . Davam yargıtaydan RED kararı ile döndü.Soyismi değişecek diye kızım hayata yeniden bağlandı. Bu yıl karnesi 5 ti. Kızıma davamızın RED olduğunu söyleyemedim. Buradan daha öncede yazmıştım. Velayeti annede olan çocuk annenin soyadını alır diye kanun çıktı denmişti. Benim davam neden red oldu. BU adam babalık hiç yapmadıki.Bunun için ne yapmam gerek.
2. sorum
3 ay ara ile nafaka davası açıyorum .Şu ana kadar 5 davadan yakalaması var 15 ay. Ama hiçbir yerde adresi yok. Mernis adresi yok. 2011 de boşanma davasının son duruşmasına gelmiş orada yanlış bir adresi beyan etmişti. Bende o adrese 35 e göre tebligatlar çıkartıp davamı sürdürdüm. Hakim artık 35 e göre tebligatın kabul edilemeyeceğini. Adresini tesbit etmemi ve tabligatları almasını sağlamamı istedi.Benim buna gücüm yok.Daha önce oturduğu yeri bilmeme rağmen tebligatları almamış burda oturmuyor dedirtmişti.Bu konuda napabilirim
Old 30-06-2013, 11:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Boşanmış kadının ,velayeti kendisine bırakılan çocuğun soyadının değişimi için dava açma girişimleri Yargıtay tarafından reddedilmekte ve çocuğun 18 yaşından sonra bu davayı açabileceği yönünde kararlar verilmektedir.

Bu konu direnme yoluyla Hukuk genel Kuruluna gitmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...666#post652666

Umuyoruz ki yanlış bir yerden döner.Bu arada siz de kararın kesinleşmesini inlemek için karar düzeltme yasa yolunu denerseniz zaman kazanabilirsiniz.

Son olarak Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkını ve sonrasında AİHM veya CEDAW komitesine başvuru da düşünülmesi gereken seçeneklerdir.

2-Tebligatın mümkün olmaması durumunda ilanen tebligat düşünülmelidir.

Bir avukattan hukuki destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi