Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tevsi-i Tahkikat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2008, 15:53   #1
Av. Pinar Serdaroglu

Varsayılan Tevsi-i Tahkikat

Bergama Ağır Ceza Mahkesinde görülmekte olan bir davada savcılık mütalaasını bildirdi.Mahkeme başkanı da tevsi-i tahkikat talebimiz olup olmadığını sordu.Ben katılan mağdur-sanık müdafi olarak araştırılmasını istediğimiz başka bir husus olmadığını ve esasa ilişkin beyan ve savunmalarımızı hazırlamak üzere süre talep ettim. Bu celseden sonra müvekkilin ailesi oğulları aleyhine işlenen tecavüz suçunu gören bir tanık olduğunu söylediler.Mahkemeye hitaben davanın esasını etkileyecek bir görgü tanığı olduğunu ve dinlenmesi talebini içeren bir dilekçe yazdım. Ceza yargılamasının her aşamasında delil ileri sürülebilir.Ancak, tevsi-i tahkikat talebimizin olmaması tanık dinlenilmesi talebimi etkiler mi? Bilgisini ve görüşünü yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 13-03-2008, 17:46   #2
meltem2007

Tevsi tahkikat talebiniz olmadığını bildirmiş olmanıza rağmen ceza yargılamasında res'en delil toplama ve değerlendirme yapıldığından Mahkeme res'en tanığınızın resen kamu tanığı olarak dinlenmesine karar verebilir.Tanığın bu şekilde yani kamu tanığı olarak dinlenmesini de talep edebilirsiniz.Yani mahkeme sizi tevsii tahkikat talebinizle bağlı kılsa da tanığınızı kamu tanığı olarak dinleyebilir kanısındayım.Ceza Mahkemesi delileri resen toplar ve değerlendirir, resen yargılama usulü bulunmaktadır.Saygılar..
Old 13-03-2008, 18:13   #3
mylassos

Sayın Meslekdaşım;
Kanımca mahkeme salt tevsi-i tahkikat talebinizin bulunmadığını bildirmeniz nedeniyle tanık dinletme isteğinizi geri çeviremez. Ancak işyükü gibi nedenlerle mahkeme yine de bu talebinize olumlu bakmayacaktır. Bu nedenlerle tanık dinletme talebinize yönelik dilekçenizde öncelikle neden daha önce tanığı bildiremediğinize ve tanığınızın olaya dair bilgisiyle ilgili açıklama yapmanız lehinize olacaktır.
Ancak yine de mahkeme kendisi açısından sabit olan ve dosyaya yenilik getirmeyecek hususlarda gösterilen delili kabul etme konusunda takdir hakkına sahiptir.

iyi çalışmalar...
Old 16-03-2008, 13:47   #4
masimo

CMK 289/h " Hüküm için önemli olan hususlarda mahkeme kararı ile savunma hakkının sınırlandırılmış olması." tanık savunma tanığıysa talebin rededilmesi (eğer tanıklık davanın esasını değiştirecek nitelikte ise ) mutlak bozma nedeni olur. mahkemece dinlenmesi gerekir bence
Old 16-03-2008, 15:11   #5
Av.Ergün Vardar

Dosya içerisinde yeteri kadar sonuca varacak delillerin toplanmış olduğu durumda tanığın sonucu değiştirecek ve neticeye etkili olacağı kanaatıne varılamadığında talebiniz red edilecektir.
Old 17-03-2008, 23:24   #6
MASSAN

Siz en iyisi Mahkemeye Tanık dinletme talabini yapın.Eğer kabul edilmez se Temyiz aşamasında dikkate alınacaktır.
Old 19-03-2010, 00:56   #7
cemredeu

Böyle bir durumda tanık dinletme hususunda yargıtay kararı bulmak mümkün mü acaba?

Ben de aynı konu hakkında araştırma yapıyorum. Ben araştırdım ama bulamadım. Böyle bir karar bulursanız bana iletirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler...
Old 19-03-2010, 15:22   #8
ATARAS

Ceza yargılamasında her aşamada yeni delil ileri sürülebilir. Soruşturmanın genişletilmesi talebinizin olmadığını söylemeniz bunu etkilemez. Mahkeme, sonucu etkileyebilecek yeni delili dikkate alacaktır.
Old 19-03-2010, 17:53   #9
Av.Erkan Şenses

Delil ve olayın geç bildirilmesi
Madde 207 - (1) Delilin ortaya konulması istemi, bunun veya ispat edilmek istenen olayın geç bildirilmiş olması nedeniyle reddedilemez.

Yukarıda yer verdiğim CMK'nın 207 nci maddesi kanımca sizin duruma cevaz vermektedir.
Old 19-03-2010, 17:53   #10
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Ceza yargılamasının amacı hiçbir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır.Gerçeğe ulaşılabilmesi için sanığın leyh ve aleyhindeki kanıtların dava sonuçlanıncaya kadar her zaman toplanabilmesi olanaklıdır.Öncelikle sizin davanız henüz sonuçlanmadığı gibi CMK 207 uyarınca da bir kanıtın veya ispat olunacak vakıanın geç ileri sürülmesi nedeniyle delilin ortaya konulması istemi reddedilemez.Kaldıki CMK 178 uyarınca mahkeme ; sanık veya katılan tarafından dilekçeyle bildirilen tanığın dinlenmesini reddederse , mezkur kişiler tanığı mahkemeye getirerek dinlenmesini sağlayabilirler.
Old 20-03-2010, 04:26   #11
Avukat Ali TÜRKER

Alıntı:
Yazan meltem2007
Tevsi tahkikat talebiniz olmadığını bildirmiş olmanıza rağmen ceza yargılamasında res'en delil toplama ve değerlendirme yapıldığından Mahkeme res'en tanığınızın resen kamu tanığı olarak dinlenmesine karar verebilir.Tanığın bu şekilde yani kamu tanığı olarak dinlenmesini de talep edebilirsiniz.Yani mahkeme sizi tevsii tahkikat talebinizle bağlı kılsa da tanığınızı kamu tanığı olarak dinleyebilir kanısındayım.Ceza Mahkemesi delileri resen toplar ve değerlendirir, resen yargılama usulü bulunmaktadır.Saygılar..
Aynen katılıyorum... Sorun yok. Yazılı veya sözlü müracaat yeterlidir...
Old 20-03-2010, 05:02   #12
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Tevsi-i Tahkikat

Ali bey ve Meltem hanıma katılıyorum.

Eski yasaya göre verilmiş Yargıtay kararlarında "HAKİM GELMİŞ OLAN TANIĞIN DİNLENMESİNİ REDDEMEZ" gibi kararlar anımsıyorum.

Yeni yasada bu konuda ne kadar değişiklik olduğunu bilmiyorum.

Bir inceleyin.

Saygılar
Old 21-03-2010, 11:24   #13
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan mylassos
Sayın Meslekdaşım;
Kanımca mahkeme salt tevsi-i tahkikat talebinizin bulunmadığını bildirmeniz nedeniyle tanık dinletme isteğinizi geri çeviremez. Ancak işyükü gibi nedenlerle mahkeme yine de bu talebinize olumlu bakmayacaktır. Bu nedenlerle tanık dinletme talebinize yönelik dilekçenizde öncelikle neden daha önce tanığı bildiremediğinize ve tanığınızın olaya dair bilgisiyle ilgili açıklama yapmanız lehinize olacaktır.
Ancak yine de mahkeme kendisi açısından sabit olan ve dosyaya yenilik getirmeyecek hususlarda gösterilen delili kabul etme konusunda takdir hakkına sahiptir.

iyi çalışmalar...

Mahkeme tanık dinletme talebinizi kabul edecektir. Kabul edilmemesi halinde sayın masimo'nun da belirttiği gibi bozma nedeni olacağı kanaatindeyim.

Ayrıca mahkemenin -muhtemelen- hükme etki edecek olan tanık beyanını "iş yoğunluğu" gerekçesi ile reddetme ihtimalinin olmadığını düşünüyorum.
Old 26-06-2010, 12:18   #14
av.sahin67

Bu konu ile alakalı temyiz layihası hazırlıyorum.Yargıtay kararı var mı bildiğiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,07686305 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.