Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtiyati Tedbirli- Mi Acaba?

Yanıt
Old 05-11-2003, 23:21   #1
Av.Nevra BAŞKAL

 
Varsayılan İhtiyati Tedbirli- Mi Acaba?

Merhaba,

4857 sayılı Yasanın "İşyerinin veya Bir Bölümünün Devri" başlıklı 6. maddesi:

"İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.

Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür.

Yukarıdaki hükümlere göre devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır.

Tüzel kişiliğin birleşme veya katılma ya da türünün değişmesiyle sona erme halinde birlikte sorumluluk hükümleri uygulanmaz..."
Bu hükme göre;

Örneğin B, davalı X Ltd. Şti. işçisiyken iş akdinin haksız ve bildirimsiz olarak feshedilmesi üzerine dava açıyor, ancak yargılama devam ederken, X Ltd. Şti., ortaklarının iradesi ile X Koll. Şti.ye dönüşüyor.

Mahkeme B lehine kıdem tazminatı, v.s. hükmediyor, ancak B kararın infazında şöyle bir sorun yaşıyor,

X Ltd. Şti. ne yönelemiyor, çünkü sicilden terkin edilmiş,
X Koll. Şti. ne yönelmesinin yolu ise 6. madde hük,mü gereği kapanmış.

O zaman ister istemez şu soru akla geliyor; tüzel kişiliklere karşı açacağımız iş davalarını, "birleşme, katılma veya türünün değiştirilmesi gibi yoluyla terkinini önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmesi" talepli mi açmak gerekir?

Elimizde bir kuru mahkeme ilamıyla kalmamak için...

Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygıyla...

Av. Nevra Soğukpınar
Old 06-11-2003, 11:49   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Merhaba,

Anladığım kadarıyla şirket dönüştürme işlemlerinde eski borçlardan dolayı müteselsil sorumluluk hükümlerini düzenleyen 6. Maddede amaç dönüştürme halinde eski şirketin sorumluluğunun kalkması , yenisinin ise devam etmesi şeklinde.Benim maddeden anladığım bu.Sizin de belirttiğiniz gibi aksi yorum hem yasal boşluk ortaya çıkarır hem de suistimallere mahal verir.
Old 09-11-2003, 01:35   #3
Av.Nevra BAŞKAL

 
Varsayılan

Sayın Jus,

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Ama galiba, avukatlık her şeyin en kötüsünü, en gerçekleşmeyecek ihtimalleri düşünmeye alıştırıyor insanı...

Yeni Yasayla ilgili emsal karar olmadığından, bu ve buna benzer çok iyi kaleme alınmamış ve yoruma çok açık birkaç maddeyle ilgili, bu hükümlerin nasıl yorumlanacağı konusunda tereddütlerim var.

Umarım, Mahkemeler de sizin belirttiğiniz şekilde yorumlarlar.

İyi çalışmalar...
Old 11-12-2003, 09:31   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Merhaba,

6. madde hükmü aslında bu hakkınızı yeni ünvanlı kolektif şirkete yöneltmenize açıkça izin veriyor. sadece icra takibine ticaret sicilden alacağınız şirketin lts' den Kol şti.' e dönüştürüldüğüne ilişkin ünvan değişikliği içeren ticaret sicili gazetesini eklemelisiniz. Bahsettiğiniz olayda, tür değişikliği söz konusudur.

Haklar ve borçlar yeni ünvanlı şirkete aynen geçer.
Old 11-12-2003, 15:23   #5
tanersevim

 
Varsayılan

Merhaba,
Sayın Nevra Hanım
T.T.K. nev'i değişikliğine ilişkin 152. maddesinin son cümlesinde " böylece yeni nev'e çevrilen şirket eskisinin devamıdır." şeklindeki ifadesi herhangi bir yoruma yer bırakmamaktadır.
Yine T.T.K.'nun 151 maddesinde ise birleşme ile ilgili olarak, yeni şirketin ortadan kalkan şirket veya şirketlerin külli halefi olacağını açıkça belirtmiştir.
Ayrıca Prof.Dr. Fevzi Şahlanan yeni iş kanunu ile ilgili bir seminerinde bu konunun çok açık ve net olduğunu, bu cümlenin iş kanuna lüzumsuz bir şekilde konulduğu görüşünde olduğunu da sizlerle paylaşmak isterim.

Saygılarımla,

Taner Sevim
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Acaba Davalı Vekilini Baroya Şikayet Mi Etsem? Brusk Meslektaşların Soruları 5 08-09-2011 13:41
65 günde neler olur acaba ? taze mezun yalçın Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 0 16-09-2006 16:30
Bu Değişiklikten Sonra Bilirkişi Olmak İsteyen Çıkar Mı Acaba? Av.Mehmet Saim Dikici Hukuk Sohbetleri 9 12-07-2006 07:19
Devlet Haraç Kesmeyemi Başladı Acaba ayhan_bostan Hukuk Soruları Arşivi 12 24-01-2005 22:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03683805 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.