Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babasi Tarafindan Ogluma Konulan Yurtdisi Yasagi

Konuyu Kilitleyin
Old 24-09-2014, 22:52   #1
Cansucan

Dikkat Babasi Tarafindan Ogluma Konulan Yurtdisi Yasagi

Merhaba ben 2008 yilinda Türkiye´den Almanya´ya gelin geldim.Esim ile 6 aydir ayriyiz. Ikimizde Türk vatandasiyiz ama 4 yasindaki oglumuz Alman vatandasi.
Bosanma davasini anlasmali olarak Türkiye´de acmak icin hazirlaniyoruz.Fakat ben bugün sunu ögrendim. Eski esim 4 yasindaki oglumu kaciracagim diye yurtdisi yasagi koydurmus. Biz henuz bosanmadik ve genclik dairesine gidip cocugu görebilme saatleri bile koydurmadim. Istedigi Zaman alabilsin birakabilsin diye. Ben bu durumda ailemin yanina cocugumla gidemeyecekmiyim ? Bu yasagi nasil ve nereye basvurarak kaldirtabilirim ? Ayrica oglumu babasina birakip Türkiye´ye tatile gidersem basima Jugendamt tarafindan isler acilacagini söylüyorlar. Cocugumu elimden alip babaya vermek gibi. Simdiden yardimlariniz icin tesekkürü borc bilirim.
Old 26-09-2014, 20:59   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Almanya'da yaşıyorsunuz ve oradaki anlaşmazlıklarda doğal olarak Alman kanunları geçerlidir.

KAHDEM yaygın olarak Türkiye yasalarına ilişkin destek vermektedir.

Almanya uygulaması konusunda Almanya'da yaşayan ve Alman yasalarına vakıf olan meslektaşımız/üyemiz/gönüllümüz Sn.Gemici destek vermektedir.

Kendisi uygun zaman bulduğunuzda sorunuzu yanıtlayabilecektir.
Old 27-09-2014, 10:47   #3
Gemici

SayIn Cansucan,
Çocuk üzerindeki velayet hakkI genelde anne ve baba tarafIndan birlikte kullanilir. Bunun anlami herhangi bir ülke disina çikarilma karari olmasa bile, anne veya baba diģerinin rizasi olmadan çocuģu yasadigi ülke disina çikaramaz demektir. Bu yüzden çocuklarin bir ülkeden diģerine götürülmesi söz konusu oldugunda diger tarafin muvafakatnamesi istenir. Anne veya baba çocukla baska bir ülkeye gittiģinde diģer tarafin yazili muvafakatnamesi istenmiyorsa, diger tarafin muvafakatnamesi zImni olarak var kabul ediliyor demektir.

Çocuģun ülke disina çikaŕilmasi kararini mahkeme verir. Mahkeme aldiģi bu karari sinir kapilarina bildirir.
Mahkeme böyle bir karar aldi ise, kararin kaldirilmasi için yine mahkemeye bas vurmak gerekir. Karar ancak mahkemeyi çocuģu geri getireceginize inandirisaniz deģistirilir.

Almanyada aile konulari konusunda uzman bir cok Türk asilli avukat var. Bosanma ve nafaka konularinda ve cocugu Almanya disina cikarma konusunda bir avukata danismaniz iyi olur.

Saygilarimla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi