Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamsız takibe itiraz edilmesi itirazın iptalinde karşılaşabileceklerimiz ne olur?

Yanıt
Old 25-06-2010, 11:45   #1
Av.S.C

Varsayılan İlamsız takibe itiraz edilmesi itirazın iptalinde karşılaşabileceklerimiz ne olur?

Sayın meslektaşlarım,tereddüt ettiğim bir kaç husus var sizin degerli bilğilerinize başvurmak lüzumu hissettim.
A-Müvekkil şirketle borçlu şirket arasında cari ilişkiye dayanan(buradaki cari ilişki aynen şöyle; benim müvekkil şirket borçlu şirketten emtia satın alıyor ve sürekli ön ödeme,avans ödemesi yapıyor,aldıgı emtianın faturaları kesilip teslim ediliyor fakat avans ödemesi borçluda kalıyor ) alacagımız için icra takibi yaptık,ilamsız takibe borçlu şirket itiraz etti.Burada sorun şu belgeler ve ticari defterlerde sorun yaşama ihtimalimiz çok fazla oldugundan ben itirazın iptali davası açmaya çekiniyorum(%40 tazminat endişesi nedeniyle).Sorum şu; alacak davası açarsam,icrada yatırdıgım harcı mahsup edebilirmiyim?İkincisi alacak davası sonucunda alınacak hüküm önceki icra takibinde mi devam edecek? yoksa alacak davasında verilen hükmü yeni bir icra takibinemi konu edecegim.?
B-Yine aynı iki şirket arasında biraz daha degişik bir durum var,benim müvekkilim borçlu şirket namı hesabına bir gümrükleme şirketine ödemeler yapmış.Karşılıgında makbuzlar var.Yani borçlu şirketin ithalat işlemleri için gerekli masrafları benim müvekkil şirket gümrük işlemleri yapan şirkete ödemiş.Bende bu makbuzlara dayanan bir ilamsız takip yaptım.Bu takibede adına ödeme yapılan borçlu şirket itiraz etti.Bu ilamsız takiptede itirazın iptalini aynı nedenle açamıyorum.Alacak davası açtıgımda ,zamanaşımı sorunu ile karşılaşırsam,alacagı ilamsız icra takibine konu ettiğim için zamanaşımı kesildimi?
İtirazın iptali açasam sorun yok ama alacak davası açıldıgında ilamsız takipten ayrı bir süreç söz konusu olacagından sizce zamanaşımı ihtilafı söz konusu olabilirmi?
Herkese çok teşekkürler.
Old 25-06-2010, 11:50   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.S.C
Sayın meslektaşlarım,tereddüt ettiğim bir kaç husus var sizin degerli bilğilerinize başvurmak lüzumu hissettim.
A-Müvekkil şirketle borçlu şirket arasında cari ilişkiye dayanan(buradaki cari ilişki aynen şöyle; benim müvekkil şirket borçlu şirketten emtia satın alıyor ve sürekli ön ödeme,avans ödemesi yapıyor,aldıgı emtianın faturaları kesilip teslim ediliyor fakat avans ödemesi borçluda kalıyor ) alacagımız için icra takibi yaptık,ilamsız takibe borçlu şirket itiraz etti.Burada sorun şu belgeler ve ticari defterlerde sorun yaşama ihtimalimiz çok fazla oldugundan ben itirazın iptali davası açmaya çekiniyorum(%40 tazminat endişesi nedeniyle).Sorum şu; alacak davası açarsam,icrada yatırdıgım harcı mahsup edebilirmiyim?İkincisi alacak davası sonucunda alınacak hüküm önceki icra takibinde mi devam edecek? yoksa alacak davasında verilen hükmü yeni bir icra takibinemi konu edecegim.?
B-Yine aynı iki şirket arasında biraz daha degişik bir durum var,benim müvekkilim borçlu şirket namı hesabına bir gümrükleme şirketine ödemeler yapmış.Karşılıgında makbuzlar var.Yani borçlu şirketin ithalat işlemleri için gerekli masrafları benim müvekkil şirket gümrük işlemleri yapan şirkete ödemiş.Bende bu makbuzlara dayanan bir ilamsız takip yaptım.Bu takibede adına ödeme yapılan borçlu şirket itiraz etti.Bu ilamsız takiptede itirazın iptalini aynı nedenle açamıyorum.Alacak davası açtıgımda ,zamanaşımı sorunu ile karşılaşırsam,alacagı ilamsız icra takibine konu ettiğim için zamanaşımı kesildimi?
İtirazın iptali açasam sorun yok ama alacak davası açıldıgında ilamsız takipten ayrı bir süreç söz konusu olacagından sizce zamanaşımı ihtilafı söz konusu olabilirmi?
Herkese çok teşekkürler.

Başlık sadece "Acil" olunca ödümü kopardınız. Acaba kan mı aranıyor, dedim. Neyse ki sadece bir soruymuş.

Mevcut icra takipleri verken, itirazın iptali davası açmayıp, ayrıca "alacak" davası açarsanız; mükerrerlik/derdestlik itirazını nasıl aşmayı düşünüyorsunuz.
Old 25-06-2010, 12:14   #3
Levent Cirit

Sayın S.C. sanırım siz itirazın kaldırılması ile itirazın iptali arasında kavram kargaşası yaşadığız. İİK Md.67/1 "Takip talebine itiraz edilen alacaklı, itirazın tebliği tarihinden itibaren bir sene içinde mahkemeye başvurarak, genel hükümler dairesinde alacağının varlığını ispat suretiyle itirazın iptalini dava edebilir."demektedir. Hali ile alacak davasında gösterebileceğiniz deliller ve ileri sürülecek def-iler ile itirazın iptali davasında gösterilecek deliller ve def-iler arasında fark yoktur. İtirazın iptali davasını kaybetmeniz muhtemel ise alacak davasını da kaybedeceksinizdir. %40 inkar tazminatı için alacaklının haksız ve kötüniyetli olması gerekir. Dolayısıyla mahkeme sizin kötüniyetinize kanaat getirmeyecekse itirazın iptali yoluna başvurmaktan çekinmeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi