Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte BorÇluya Ö. E. GÖnderİlmedİĞİ İÇİn Yapilan Şİkayet Üzerne İŞlemlrİn Yenİlenmesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2010, 15:21   #1
lawyer6534

Önemli Çekte BorÇluya Ö. E. GÖnderİlmedİĞİ İÇİn Yapilan Şİkayet Üzerne İŞlemlrİn Yenİlenmesİ

Önecelikle herkese ii günler diler, vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Keşide yeri ve ödeme yeri A şehri olan ve Muhatabı G bankası olan çekin karşılıksız çıkması üzerine alacaklı B şehrinde Z bankasına ibraz ediyor banka karşılığı yok deyip kaşeleyip iade ediyor.
1- alacaklı çeki icraya veriyor ancak icra müdürlüğü ödeme emrini değil de takip talebini borçluya gönderiyor. Bunun üzerine borçlu şikayette bulunuyor. İcra Mahkemesi şikayeti kabul edip bütün işlemlerin yenilenmesine karar veriyor.
a- Bu durumda yeni ödeme emri gönderdiğimde borçlu yetki itirazında bulunabilir mi?
b-Bu durumda yeniden takip talebi hazırlamalı mıyım?
c-Alacaklı daha önceki takip talebini genel haciz yoluyla takip olarak seçmişse yeniden vereceğim takip talebinde kambiyo senetlerine özgü haciz yolunu tercih edebilir miyim?
VE nasıl hareket etmeliyim?
Soru biraz uzun oldu ama yardımcı olabilirseniz sevinirim..
Old 22-06-2010, 15:57   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

İcra mahkemesinin kararı "işlemlerin yenilenmesi" midir? Ben böyle bir icra mahkemesi kararı olabileceğini düşünmüyorum. En fazla, tebligatın usulsüzlüğü nedeniyle tebliğ tarihi konusunda bir karar vermiştir, bu da haczi vs. işlemlerin iptali sonucunu doğurmuştur.

Yeniden ödeme emri göndermeniz gerekmediğini düşünüyorum. Şikayetinde "takipten ... tarihinde haberdar oldum" demeliydi ve bu tarih de tebliğ tarihi olarak kabul edilmeliydi. Ve yetki itirazını da bu tarihten itibaren yapmalıydı.

Takip talepnamesi yanlış mıdır? İİK 58'e göre hazırlanmışsa ve iptal edilmemişse yeniden hazırlamanız da gerekmez.

Saygılarımla...
Old 22-06-2010, 17:02   #3
lawyer6534

Cevabınız için teşekkürler...
İcra mahkemesinin kararı şu şekilde;
1-Borçluya yeniden usulüne uygun ödeme emrini de içerir icra takibi tebligatının yapılmasının emredilmesine,
2- Ödeme emri gönderilmeksizin icra müdürlüğü tarafından yerine getirilen tüm işlemlerin hükümsüz sayılmasına, masraf alacaklı tarafından karşılandığı taktirde işlemlerin yenilenmesine,
3- Şikayetin kabulünün dosyadaki diğer borçlulara da sirayetine
diye devam ediyor..
Daha önceki takip talebinde borcun dayanağı olarak çek gösterilmiş ama hangi takip yolunun istendiği belirtilmemiş..
Yetki itirazına gelince anladığım kadarıyla borçlu yetki itirazında bulunmamış. İşlemleri yenilediğimde borçlu yetki itirazında bulunabilir mi?

Old 22-06-2010, 18:17   #4
Av.Özgür KARABULUT

Sn. Lawyer6534;

Karara göre, yeniden ödeme emri tebliğ etmek gerekecektir. Bu da sürelerin tebliğden itibaren başlayacağı anlamına geleceğinden yetki itirazı yasal süresi içerisinde yapılabilir.

Fakat takip talepnamesinde takip yolunun belirtilmemiş olması önemli bir sorun... Sonradan tamamlanmayacağını, bu nedenle de süresiz şikayete tabi olduğunu düşünüyorum.

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama yeni bir takip daha sorunsuz olacak gibi...

Saygılarımla...
Old 25-06-2010, 16:06   #5
lawyer6534

Sn. Meslektaşlarım cevaplarınız için teşekkürler;
Ancak bugün hakime hanımla konuştuğumda ''takip talebi vermeyin iptal edilen takip talebinden sonraki kısımdır. Eğer yetki itirazında bulunulursa yetkili icra dairesinde yeni takip talebi verin'' dedi.
1- Bu doğru mu?
2- Eğer yetki itirazına bulunulursa bu kabul olacak. Bu durumda benim yeniden vereceğim takip talebi kambiyo senetlerine özgü olabilir mi?
3- Bu durumda icra müdürlüğüne başvurup dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini mi talep etmeliyi?
Old 25-06-2010, 16:52   #6
Av.Özgür KARABULUT

Öncelikle, yetki itirazı üzerine (eğer yetki itirazını kabul ediyorsanız) 10 gün içinde takibin yetkili icra dairesine gönderilmesini istemeniz gerekir. Takip yetkili icra dairesine gönderilirse yeniden harç alınmayacaktır. Bu takip yetkisiz icra dairesinde açıln takibin devamı niteliğinde olduğundan yeniden takip talebi veremezsiniz.

(Not: "Meslektaşlarım" ve "cevaplarınız" demişsiniz de mesaj yazan bir tek ben varım. )

Saygılarımla...
Old 26-06-2010, 14:20   #7
lawyer6534

Yardımınız için teşekkür ederim..
Peki bu durumda takip talebinde hangi takip yolunun seçildiği belirtilmemiş olduğundan dolayı sorun olmaz mı?

Birden fazla kişi kadar cevap yazdığınızdan dolayı benim için çok kişi sayılıyorsunuz)

Saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi