Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

soybağının reddi ve babalık davası

Yanıt
Old 18-06-2010, 21:12   #1
Av. İbrahim YİĞİT

Varsayılan soybağının reddi ve babalık davası

İyi akşamlar,
Soybağının reddi ile babalık davası aynı anda, aynı dilekçe ile talep edilebilir mi? Neden soruyorum, çünkü konu ile ilgili bir dava açacağım. Yaptığım araştırmada her iki talebin aynı dilekçede istendiği ve mahkemece de karar verildiği yargıtay kararlarına rastladım. Anlamadığım davalardaki hasımların farklı olması gerekliliği. Çocuğun açacağı soybağının reddi davasında ana ve koca davalı iken, babalık davasında baba davalıdır. Bu nedenle aynı davada iki talebin usulen dinlenemeyeceğini düşünüyorum. Yanlış mı?
Old 18-06-2010, 21:43   #2
Özkan Atalay

iki davanın birlikte görülebilmesi için tarafları ve konusu aynı olmalı. nasıl aynı davada görülecek ki?
Old 18-06-2010, 21:49   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Birkaç yargıtay kararına rastladım az önce, talebin soybağının reddi, babalık ve nüfus kaydının düzeltilmesi olduğunu belirttikten sonra zamanaşımına ve esasa değinmiş, nitelemenin hakime ait olduğunu vs. söylemiş. Ama hiçbirinde bu taleplerin aynı davada dile getirilemeyeceği belirtilmemiş. İlginç geldi, paylaşayım dedim. Zira ben de evlilik içinde doğan çocuk lehine önce soybağının reddi, sonra babalık davası açmayı düşünüyorum. Eğer mahsur yoksa ben de birlikte açayım!!
Old 19-06-2010, 19:14   #4
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan yeshilim
Birkaç yargıtay kararına rastladım az önce, talebin soybağının reddi, babalık ve nüfus kaydının düzeltilmesi olduğunu belirttikten sonra zamanaşımına ve esasa değinmiş, nitelemenin hakime ait olduğunu vs. söylemiş. Ama hiçbirinde bu taleplerin aynı davada dile getirilemeyeceği belirtilmemiş. İlginç geldi, paylaşayım dedim. Zira ben de evlilik içinde doğan çocuk lehine önce soybağının reddi, sonra babalık davası açmayı düşünüyorum. Eğer mahsur yoksa ben de birlikte açayım!!

Ben de benzer bir davada ikisini birlikte açtım... Açmadan önce bir aile hakimine danıştım olabilir demişti. Henüz duruşması olmadı. Sonucu paylaşırım
Old 19-06-2010, 20:12   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Elkan
Ben de benzer bir davada ikisini birlikte açtım... Açmadan önce bir aile hakimine danıştım olabilir demişti. Henüz duruşması olmadı. Sonucu paylaşırım

Husumet konusu için ne demişti? ya da bişey demiş miydi? Siz davacı-davalıyı kim gösterdiniz?
Old 19-06-2010, 20:18   #6
Av.Elkan

Davayı çocuk adına (kayyum) açtı.
Davalı olarak kayden baba, gerçek baba ve anneyi gösterdik.

Kayden baba y nin gerçek baba olmadığının, gerçek babanın x şahsının olduunun tespiti ile, çocuğun kayden baba y den silinerek gerçek baba x nüfusuna kayıt edilmesini talep ettik özet olarak...
Old 26-06-2010, 13:40   #7
Özkan Atalay

Benim bu konuda ki düşüncem davalar ayrı açıldığında birleştiği gibi birleşik açılanlarda ayrılabilir. Artık kararı siz verin. ben olsam ayrı açıp birleştirme talep ederim. kararı hakim versin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi