Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazası - Kusur Oranı - Manevi Tazminat Davası

Yanıt
Old 14-05-2007, 13:30   #1
Gamze Manay

Varsayılan Trafik Kazası - Kusur Oranı - Manevi Tazminat Davası

Trafik kazalarında kusur oranı eskiden 8/4 vs.gibi gösterilirken şimdi birinci ve ikinci derecede kusurlu ibareleri yer alıyor.Açacağımız tazminat davasında kusuru nasıl ele almalıyız.Müvekkilin kusuru ikinci derecede.
Old 15-05-2007, 15:59   #2
Noyan Yiğit

Bu rapora göre sizin kusurunuzun karşı taraftan daha az olduğu anlaşılıyor. Yani sizin kusurunuz 3/8,2/8,veya 1/8 gibi olabilir. Ancak bence siz davanızı açarken hiç kusurunuz yokmuş gibi düşünerek açın.Tabii ki maddi tazminat da fazlaya ait haklarınızı saklı tutarak davayı açmanızda yarar var. Manevi tazminat talebi olmasını gerektirecek bir durum varsa bunda fazlaya ait hakkımızı saklı tutamadığımız için ne talep etmeyi düşünüyor iseniz bunu tamamen istemelisiniz.Saygılarımla.
Old 15-05-2007, 16:20   #3
Av.Yüksel Eren

Sayın meslektaşım,

Sayın Noyan Yiğit'in mesajına aynen katılıyorum.
İlave olarak da; karşı taraf aracı için trafik poliçesini -ve varsa ihtiyari mali mesuliyet poliçesini- düzenleyen sigorta şirketinin, karşı tarafın kusuru oranında ve poliçe limitleri dahilinde (manevi tazminat hariç) sorumluluğu olduğunu hatırlatmak isterim.
Old 15-05-2007, 16:58   #4
Av.Suat Ergin

Ben farklı düşünüyorum.

Hiç kusurunuz yokmuş gibi davayı açarsanız, yüklüce karşı vekalet ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak yeniden yapılacak bilirkişi incelemesinde hiç kusurunuzun olmadığı saptanacaksa, tabii ki davayı öyle açmalısınız.

Saygılarımla
Old 15-05-2007, 19:05   #5
HÜLYA ÖZDEMİR

Suat Bey'e katılıyorum;

Haksız fiilin vukuu tarihinden itibaren faiz istemli,kısmi dava açıp fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutun.
Kusur ve zarar tespitinden sonra ıslah edersiniz.
Old 16-05-2007, 11:36   #6
Gamze Manay

Kaza tali yoldan gelen traktörün ana yola dikkatsiz çıkmasından kaynaklanıyor.
Müvekkil aracın maliki değil.Bu aracı rot,balans işini yapmak üzere kullanıyormuş.Ancak araç hurdaya çıktığı için şu anda zararı mevcut.Bunu maddi tazminat olarak istemeyi düşünüyorum.
Asıl sorum manevi tazminat isteyip istemeyeceğim.Çünkü şahıs kazadan sonra hastaneden rapor almamış.Herhangi bir sağlık sorunu da yok.Sadece böyle bir kazaya maruz kalmasından ötürü manevi tazminat talep edebilir miyim?
Old 16-05-2007, 12:25   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gamze Manay
Asıl sorum manevi tazminat isteyip istemeyeceğim.Çünkü şahıs kazadan sonra hastaneden rapor almamış.Herhangi bir sağlık sorunu da yok.Sadece böyle bir kazaya maruz kalmasından ötürü manevi tazminat talep edebilir miyim?

"Şahıs kazadan sonra rapor almamış" cümlesinden hastaneye gitmesini gerektirecek bir yaralanma sözkonusu olmadığını anlıyorum. Aksi takdirde, hastanedeki kayıtlardan yararlanabilir.

Benim anladığım gibiyse aşağıdaki linkte benzer durum epeyce tartışılmıştı.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...anevi+tazminat
Old 17-05-2007, 11:27   #8
Noyan Yiğit

"Tabi ki maddi tazminatta fazlaya ait talep haklarınızı saklı tutun" derken karşı tarafa vekalet ücreti ödememek bakımından kısmi dava açılmasını kastetmiştim.Sayın Ergin ve Sayın Özdemir'e katılıyorum. Zaten bende cevabımda bunu söylemek istedim. Ama çok açık olmamış sanırım.Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04713511 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.