Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Her Davayı Kazanan Avukat

Yanıt
Old 10-01-2007, 18:00   #1
cesur_yürek

Varsayılan Her Davayı Kazanan Avukat

Adamın birinin aleyhine sonuçlanmak üzere olan bir davası varmış.Gittiği her yerde davasından bahsederek yakınıyormuş.Yine birgün yakınırken arkadaşlarından biri her davayı kazanan bir avukatın olduğunu ve Bu avukata davasını vermesi gerektiğini tavsiye etmiş.Avukatını azlederek her davayı kazanan avukata vermiş davayı adam.Duruşma günü gelmiş ve çatmış.Mahkeme kararı açılamış ve her davayı kazanan avukat davayı kaybetmiş.Müvekkili büyük bir şaşkınlık içinde duruşma salonundan çıkan avukatı takip ederek yakınmaya başlar.Hani her davayı kazanıyordunuz işte kaybettiniz!!!.Bunun üzerine avukat müvekkiline dönerek şu cevabı verir :Ben kaybetmedim Siz kaybettiniz ! .. Evet yorumlarınızı bekliyorum ..
Old 10-01-2007, 19:49   #2
calikusu_kamuran

Varsayılan maddi olayı anlamak için

Daha önceki müvekkillerinden birine böyle bir cevap vermiş midir daha önce...?
Old 10-01-2007, 20:30   #3
cesur_yürek

hikaye bu .Verdiği mesaj da gayet net.Katılım olursa ben de değerli yorumlarımı yapacağım
Old 10-01-2007, 20:44   #4
Armağan Konyalı

'' Davayı müvekkil kaybeder. ''

Avukat davanın tarafı değildir ve asla olmamalıdır. Meslek kurallarına göre de bu böyledir: avukatın kazanılacak müddeabihe ortak olması meslek kurallarına aykırıdır. Avukat mesleki bilgisini sunar; müvekkil davayı kazanır ya da kaybeder. Davanın sonucu avukatı ilgilendirmemeli.

Avukatın davanın kazanılacağı yolunda bir vaatte bulunması dahi meslek kurallarına aykırıdır.

Özetle, davanın kaybı avukat açısından bir sakınca doğurmamalı; bütün kurallar buna göre düzenlenmiştir.

Saygılarımla
Old 10-01-2007, 21:18   #5
calikusu_kamuran

Evet, Av. Armağan Konyalı" ya katılayor ve avukat vekil olduğuna bu davayı kaybeden Asildir. Yani sonuçları asili bağlar.

Bu konuyu hukuki alanda değerlendirmek sanırım yerinde olacak çünkü mesele Avukatın mesleki başarısıyla ilgili değil gibi. Sadece bir soru sormuştum. Ama karşılık olumsuz. Sevgilerimle.

Ama şunu söyleyim ki bize imkan sağlayınca hep kazanan avukat, imkan sağlamayınca ben kaybetmedim mi oluyor?
Bir tutarsızlık var.
Old 10-01-2007, 21:23   #6
calikusu_kamuran

Ben kaybetmedim Siz kaybettiniz ! Eğer yorumu bu önermeye istiyorsanız, sonuç açık. Evet kaybeden Asildir. Vekil ise ancak ve ancak Asilin elinde var olan imkanları kullanabilir, o imkanların hukuki değeri ne ise davanın sonucu da oraya varır.
Old 11-01-2007, 02:11   #7
cesur_yürek

Sizin söylediklerinize katılmakla beraber olaya başka bir açıdan daha bakmak istiyorum.Aslında her avukat dava kaybeder tabii ki müvekkili de kaybetmiş olur.Ülkemizde de iyi avukat olmanın kriterleri belli değildir.Neyse konu konuya atlıyor.. Velhasıl Avukat yeteri kadar dava alabiliyorsa ve tanınıyorsa kazansa da kaybetse de hep o kazanmış olur .Kaybederse müvekkil kaybeder kazansa kendi kazanır .. cevaplarınız için teşekkürler..
Old 11-01-2007, 13:53   #8
av.semire nergiz

Benim şahit olduğum fıkra gibi bir olayı sizinle paylaşmak istedim
"AVUKAT AVUKAT NEDEN DAVAMI KAYBETTİN "diyen müvekkile bir meslektaşım büyük bir sukunetle"SAKİN OLUN LÜTFEN DAVAYI KAYBETTİK AMA TEMYİZ HAKKINI KAZANDIK" DEMİŞTİ DE BUNU DUYDUĞUMDA BAYAĞI GÜLMÜŞTÜM.kAYBETTİĞİMİZ HER DAVANIN TEMYİZ HAKKINI KAZANIYORUZ ASLINDA.OLAYA NASIL BAKTIĞIMIZ ÖNEMLİ YANİ.
Old 12-01-2007, 02:44   #9
cesur_yürek

Sayın semire nergiz toz öncelikle konumuza iştirak ettiğiniz bu da yetmezmiş gibi şahit olduğunuz olayı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.Anlattığınız olayda pratik zekaya sahip bir avukat arkadaşımızı görüyoruz.Dediğiniz gibi sadece bardağın boş tarafını değil de dolu tarafını da görmemiz gerekmektedir.Saygılarımla
Old 12-01-2007, 10:42   #10
Av.Semih UZUNKOL

Verilen cevapların tümünde de gerçeklik payı muhakkak var.Ancak,konuya salt davanın kazanılması ya da kaybedilmesi gibi bir sonuçla yaklaşmanın yanında,avukatlığın genel anlamda hukuksal bilgisini müvekkiline sunmak,yani müvekkiline hukuksal yardımda bulunmak işlevinden de bahsetmek uygun olabilir.Benim,mesleğimi yürütürken,müvekkilime verebileceğim yardım,O'na hukuksal bilgimi sunmaktır.Bilgi ve deneyim davanın kazanılması yönünde çok önemli olmakta.Meslektaşlarımın başından geçmiştir.Davayı kazanma olanağının bulunmadığını bildirdiğim bazı müvekkillerim,davanın kaybedilecek olmasına karşın,davayı açmamı istediler.Bizim avukat olarak dava açarken,davayı kazanacağımızın garanti olduğunu müvekkilimize bildirmenin dahi meslek etiğine uygun olmadığını söyleyebiliriz.Avukatlık Meslek Kuralları madde 34:"Avukat müvekkiline davanın sonucu ile ilgili hukuki görüşünü açıklayabilir.Fakat bunun bir teminat olmadığını özellikle belirtir".İşimizi yapaken "her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkanıiyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını sağlamak"(Av.K.m.2/I) amacımızı her zaman gözönünde tutmamız gerekir.Sonuç olarak davayı kazanma-kaybetme sonucu yanında ve o kadar da önemli olduğunu düşündüğüm "hukuksal yardımda bulunma" hak ve yetkimiz,müvekkillerimiz açısından bizim görevimizi oluşturmaktadır.Saygılarımla...
Old 12-01-2007, 10:54   #11
calikusu_kamuran

Mutlu fıkra mükemmel

Syn. av.semire nergiz toz, fıkra mükemmel.

Tam yerinde bir fıkra. Saygılar.
Old 12-01-2007, 11:06   #12
KATTAN

Eğer bir avukat vekalet ücretini her halukarda alıyorsa o avukata davayı kazanmış olur,kaybeden müvekkildir
Old 12-01-2007, 18:08   #13
Alper Ersan Demirci

gerçektende davayı müvekkil kaybeder. avukatın verdiği cevap ve bu cevabın anlamı açıktır.
Old 13-01-2007, 00:01   #14
calikusu_kamuran

Varsayılan espri

Olay açık zaten de ama bu olaydaki espriyi anlamadım zaten.

Değerli kardeşim açıklamaya çalışmış ama........mizahi bir anlam mı var yoksa hakikaten hukuki bir mesele olarak mı değerlendirilmesini istemişti onu pek çıkaramamıştım.
Old 13-01-2007, 15:48   #15
nagehans

davayı avukat kaybeder bence, dava için uğraşan odur çünkü...
Old 13-01-2007, 20:50   #16
calikusu_kamuran

Syn. nagehans, davayı kanun hükümleri kaybeder ona bakarsanız, üstün hüküm kazanır, tabi hüküm kaybeder. Veya olaya uyan hüküm kazanır, uymayan hüküm kaybeder...
Nasıl, bence daha iyi oldu. Yani aslında sonuçlar önceden bellidir, değil mi?
SAYGILARIMLA
Old 14-01-2007, 01:44   #17
nagehans

syn. çalıkuşu üstün hüküm diye birşey yoktur, tüm hükümler üstündür. Olay sadece davayı hüküm kılıfına uydurmaktır....
Old 14-01-2007, 14:33   #18
cesur_yürek

arkadaşlar hükümler nerden çıktı ? Hikayeyi bir kez daha okumanızı öneriyorum .
Old 19-01-2007, 11:47   #19
av.m.a.g

bu konu bakış açınıza göre değişir. ilgilendiğim dava istediğimin aksine sonuçlanırsa bu davayım kendim kaybetmiş gibi oluyorum.??
Old 19-01-2007, 17:04   #20
Alper Ersan Demirci

ya avukat sadece savunmasını yapar davayı iyi savunması kazanır ama bazı durumlarda avukat ne kadar iyi savunursa savunsun yine kaybeder....
Old 19-01-2007, 17:58   #21
calikusu_kamuran

Adalet kaybetmişse avukat da toplum da kaybetmiştir. Uzun vadede düşünülürse davaya ilgi göstermemesinden dolayı veya üstesinden gelemeyeceği bir davayı almış olmasından dolayı haklı durumda iken davayı müvekkili adına kazanamayan avukat öncelikle Adalete kaybettirmiştir. Kaybeden müvekkil değil toplumun vicdanındaki Adalet anlayışıdır. Tabi bunu anlayabilenedir sözümüz.Neyin mücadelesinin yapılmış olduğunu anlamamız adına.Avukatlık öncelikle Adaletin yanında yer almakla başlar ki avukatlık mesleği Adaleti hakettiği yere getirmek için vardır.
SAYGILARIMLA
Old 19-01-2007, 18:00   #22
calikusu_kamuran

İşbu mesleğin amacı ADALETİN KAZANMASINI SAĞLAMAKTIR.
Old 05-02-2007, 16:52   #23
emergency_2019

Adalet haklı olanın kazanması ise,haksız olan davayı kazanınca kim kazanır,kim kaybeder?Özünde adalet kaybeder,adalet bazında kimse kazanamaz... Belki kaybeden temyiz hakkını kazanır...
Old 06-02-2007, 14:01   #24
ISIL YILMAZ

Bu örnekte avukatın müvekkiline söylediği, ben değil sen kaybettin lafı bir tuhaf geldi bana.

Müvekkilin yerinde olsaydım, sen ne işe yararsın , dilinin pabuç gibi olmasından başka, iki satır açıklama yapsana n'oldu da kaybettik bu davayı, deyiverirdim doğrusu.

Davayı avukat da müvekkili ile birlikte kaybeder ve kazanır. Zira, davanın hukuki bakımdan yönlendiricisi olması gereken kişi avukattır, müvekkil değil. Somut olay bizlerin davada çıkabilecek sonuç bakımından bazı tahminlerde bulunmamıza neden olacak açıklıkta olabilir. Bu tür durumlar dışında, davayı kazanmak için bilgimizi, emeğimizi kullanırız. yani, dosyanın gidişini hukuken yönlendirmeye, iddiamızı ispatlamaya çalışırız. Böyle olmasaydı, yani hukuk fazlasıyla inceltilmiş, uzmanların yorumuna ihtiyaç gösteren bir alan olmasaydı zaten bize de gerek kalmazdı.

Davayı kaybetmenin sonuçlarının kimin üzerinde doğacağı ayrı bir konu, davayı kaybedenin kim olduğu ayrı bir konu bence.

Saygılar.
Old 06-02-2007, 16:21   #25
Armağan Konyalı

Sayın Işıl Yılmaz

Hikayedeki avukatın sözlerini kaba bulmanız sizin inceleğinizin ifadesi olarak takdire değer. Ancak " Davayı, avukat da müvekkili ile birlikte kazanır ya da kaybeder " görüşünüze katılamıyorum.
Alıntı:
Avukatlık Meslek Kuralları
34- Avukat müvekkiline davanın sonucu ile ilgili hukuki görüşünü açıklayabilir. Fakat bunun bir teminat olmadığını özellikle belirtir.
Müvekkiline kazanma konusunda teminat vermesi yasak olan avukatın, kendi kendine de teminat vermemesi gerekir. “Kazanma iddiası” olmayan bir avukatın kaybetmesi de mümkün değildir. Davanın sonunda avukatın hukuki görüşünün yanlış çıkması veya doğru olsa da mahkemece aksine karar verilmesi mümkündür. Yargılama yapılmadan, tarafların delilleri toplanmadan hukuki görüş oluşturmak kolay değildir. Bu durum davanın en başında hem vekil hem avukat tarafından kabul edilmiş bir gerçektir. Böyle bir gerçek varken, "kaybetmek" avukata düşmez kanısındayım.

Saygılarımla
Old 06-02-2007, 17:25   #26
avenginakbaba

dava kazanmak ve kaybetmekten ziyade, dava konusu olayda adaletin ve hakkın ne kadar etkin olduğu önemlidir.

eğer adil bir hükümse kaybeden yoktur. eğer hüküm adil değilse herkes kaybetmiştir.

fazla popilist oldu sanırım...
Old 06-02-2007, 22:01   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

"Dava kaybetmeyen avukat" masalında, sorunun içinde bile davayı kaybedenin ya da kaybetmeyenin avukat olduğu vurgulanmıştır... ilginç.

Yasal düzenleme uyarınca davayı davanın tarafları kazanır yahut kaybeder. Bu hususu Sayın Konyalı zaten belirtmiştir.

Ancak bu konu foruma taşındığına göre farklı bir anlamı olmalıdır.
Old 06-02-2007, 22:51   #28
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
eğer adil bir hükümse kaybeden yoktur. eğer hüküm adil değilse herkes kaybetmiştir.

İyi olan kazansın yani
Old 07-02-2007, 00:27   #29
ISIL YILMAZ

Dava size geldi, önünüzde dosyayı bir sebeple beklettiniz sonra davayı açtınız. Beklettiğiniz süre içinde zamanaşımı geçmiş ( hay allah ). Karşı taraf zamanaşımı def'inde bulundu ve davayı bu nedenle kaybettiniz. ( Hiç de uç bir örnekten bahsetmiyorum. )

Sizin hukuki hatanız nedeniyle dava kaybedildi. Müvekkilinize ya da kendinize kaybeden ben değilim demeniz, inandırıcı değildir. Hukuki hatalar ve dosyanın özellikle usul hukuku bakımından takipsiz bırakılması nedeniyle davanın kaybedilmesinde sorumlu avukattır.

Kaybın sonuçları müvekkilin üzerinde doğabilir, ancak sorumlusu bellidir. Kimseye dava kazanma teminatı vermeniz gerekmez, dosyanın takibinde yetersiz kalmışsanız kaybeden sizsiniz.
Old 07-02-2007, 00:29   #30
calikusu_kamuran

Acil Ortak(her beyin içinde) İYİ OLAN

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
İyi olan kazansın yani

Alıntı:
Yazan avenginakbaba
eğer adil bir hükümse kaybeden yoktur. eğer hüküm adil değilse herkes kaybetmiştir

Zaten sorun da bu, İYİ OLAN KAZANSIN SÖZÜNÜ, AŞAĞIDAKİ ANLAMDA KULLANMAYIP, bireysel güçlü olan kazansın demektedir artık insanlar. Bir Avukat olarak, önce her davayı kazanırım demek başlı başına bir hatadır, SOMUT DURUMUNUZ ÜSTÜN GELEN HÜKME UYGUNSA KAZANIRSINIZ, yok uymazsa kaybedersiniz. Buna rağmen HER DAVAYI KAZANIRIM DİYEN BİR AVUKAT, ÖNCELİKLE HUKUKU YOK SAYMAKTA, REDDETMEKTEDİR. Kendi bireysel kurallarını, HUKUKUN ÜSTÜNE GEÇİRMİŞ DEMEKTİR(Artık orda hukukun hükmü değil bireyin hük sökmektedir ki orda hukuk değil KAOS-sonsuz boşluk-bir kurala oturtulamayan eylemler vardır, çünkü hukuk-kanun öncelikle bir sabitlik/kavramsallık ister). BÖYLE BİR ANLAYIŞ KENDİ ÇIKARLARI KARŞISINDA HİÇ BİR GÜÇ TANIMAYAN ZİHNİYETTEN DOĞAR. Her ne pahasına olursa olsun, benim çıkarlarım her şeyin üstünde gelir, demek, HUKUKÇUYA UYMAZ SANIRIM, ÖYLE DİYORSA BEN ONA HUKUKÇU DEMEM-DİYEMEM. Herkesin insan tanımının farklı olduğu yerde, özellikle de insan tanımı ile ancak ve ancak kendini tanımlayan ütopya, elbette ki ADALET kavramının işaret ettiğini kavrayamaz ve böyle bir MASAL gündeme geliverir ve bu masal gerçek oluverir.

SONUÇ OLARAK

İYİ= HERKES İÇİN İYİ İSE
iyi=salt kendimiz için iyi ise

seçim bizim.

SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi