Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Serbest Avukatlık Mı? Kurum Avukatlığı Mı? Hangi Kurumlar?

Yanıt
Old 05-04-2007, 00:13   #31
senoz

sayin buyuklerim bu yazdiklarinizi okuduktan sonra zaten kaymakam olmak istiyodum istegim daha da artti sanirim tabiki kolay hic bisey yoktur ya da kolay seyler guzel iyi degildir ama insan hayata guzel bi yerden baslamak istiyo ve sanirim hicbiriniz ailesinden destek alanlar haric sifir dan baslamissiniz buda uzel bisey ama yaa yasamadan bilinmiyo umarim herkes mutlu olur saygilar
Old 05-04-2007, 20:00   #32
Heybe Hukuk

"Bu hayatta ya tozu dumana katarsın ya da tozu dumanı yutarsın.." Bu sitede okuduğum bir cümle bu. Eğer tozu dumana katma gücün, cesaretin, sabrın, yeteneğin, bilgin, azmin, çalışkanlığın var ise ben serbest avukatlık yapmanı öneririm.

Nacizane, mesajlarından şahsın hakkında vardığım önyargım, biraz keyfine düşkün olduğun yönünde. Sabah 9 akşam 5 gibi bir mesai istiyor isen; bunu bayan olmanla açıklamaya çalışmamalısın. Bu bence tamamen senin karakterinle alakalıdır. Yanlış anlama, bunun kötü bir şey olduğunu söylüyor yada buna inanıyor değilim. Ama bence önce kendini tanımalısın. Kendi şahsi koşullarımı sana biraz anlatmak isterim. Bayanım, bekarım. Haftanın 5 günü çok yoğun çalışırım. Genelde bu 5 günün 3 ünde ofisimden akşam 22:00-23:00 arası çıkabiliyorum. Ayrıca şehir dışı işlerim de var ve hemen hemen ayda 4-5 kez il dışına gidiyorum. Bazen öyle denk geliyor ki; bugün Ankarada oluyorum. Yarın sabah İzmire dönüyor, ofise uğrayıp yeniden yola çıkıp bir başka ile geçiyorum. Bir sonraki gün gece ancak evime varabiliyorum. Mutlu muyum? Evet. Rahat mıyım? Evet.

Bu, rahatlıktan, mutluluktan ne anladığına bağlı tabi. Ben akşamüstü 5 te işten çıktığım günler, kendimi işe yaramamış, bir iş yapmamış hissediyorum. Bayan olmam ise işimi zorlaştırmıyor ve işimi yaparken cinsiyetimin bir önem arzetmediğine inanıyorum.

Bahsini ettiğin şey ise bayan olduğun için eve erken gitmek istemen ise; aman da eşim yemeği hazır bulsun derdinde isen; çocuklarım hayatımdır diyorsan; zaten dünyaya aynı pencereden bakmıyoruz demektir. Eğer böyle bir karakterde isen bence hiç düşünme ve kurum avukatlığı yönünde şansını zorla. Serbest avukatlıkla mutlu olamazsın.

Herkes aynı olmak zorunda değil ki zaten olmasın da. sadece kendini tanı canım. Hayattan beklentilerini netleştir. Zaten varacağın sonuç, tüm seçimlerinde istikrarla yolunu bulmanı sağlayacaktır.

Seçimin her ne olursa olsun; başarılı olmanı dilerim..
Old 05-04-2007, 21:23   #33
Godfather

ben serbest avukatlık yapma taraftarıyım. kimseye ne müvekkile ne hakime ve ne iktidara tabiyiz sözündeki gibi. üzerimizde maaşımızı veren bir otoritenin olmaması en büyük keyif benim için. ama şartlarınıza göre düşünüp size uyacaksa hukuki olarak faydalı olacağınıza inandığınız bir kurumda da çalışabilirsiniz. bunu şu şekilde açıyım. kimi kurumlarda yalnızca imza atarsınız. temyiz dilekçesini bile "karar usul ve yasaya aykırı olduğu için temyiz zarureti hasıl olmuştur" şeklinde yazarsınız. işte bu şekilde atıl durumda olmaktansa serbest çalışmak her zaman daha iyidir kanısındayım. saygılar.
Old 25-04-2007, 11:31   #34
üye15905

sevgılı zeynep
ben cesaret edemedım ve kurum dedım.
Old 25-04-2007, 16:51   #36
Av.Ümit Arif Özsoy

Varsayılan yaşasın

Evet yaşasın kurum avukatlarının dayanışması
Old 26-04-2007, 10:42   #37
Av.Duygu Keleş

Kurum avukatları şu güzel bahar günlerini değerlendirebilen nadir insanlar arasında.Şahsen benim yaz için planlarım var.saat 5.30 da işten çıkıp denize girme,güneşin batışına kadar boztepede çay içme keyfine erişebileceğim.Oysa geçen 2 yıl serbest çalıştığımdan yaz tatili bile yapamamıştım.

Mutluyum.
Old 04-06-2007, 09:55   #38
av.sevdacan

İlk 5 yıl İzmit Barosu'na bağlı olarak serbest avukatlık yaptım. Üstelik eşim asker ve her an tayininin çıkma olasılığı vardı. Bunun yanında küçücük bir de bebek. Haftasonları bile çalışıyordum. Kapı önünde eşim ve oğlum beni az beklememiştir.

Sn.Yeliz hayata nasıl baktığınızla değil biraz şartlarla alakalı diyeceğim. Mutlaka rahat etme düşüncesiyle kurum yönünde seçim yapan olduğu gibi bol para kazanma hırsıyla serbest avukatlığı seçenler vardır.

5 yıldan sonra banka ve şu an bir kurumda avukatlık yapmaktayım. Mukayese edebilecek tecrübedeyim ve ikisinin de artı ve eksileri var. Serbest avukatlıkta zaman kavramı yoktur, ailenize ve kendinize yeterli zamanı ayıramazsınız . Pazar bile gelir çalışırsınız. Kurum için nadir durumlar dışında kapısından çıktığınız an işiniz kolay kolay aklınıza gelmez.

Serbest avukatlıkta mevzuatı yakınen takip edersiniz; zira size gelen sorunların çeşitliliği veya başka meslektaşlarınızın söylediklerini test etmeyi şiar edinmiş kişiler sayesinde bilgileriniz hep taze kalır. Kurum avukatlığında; neyse konunuz o konuda uzmansınızdır. Eğer meraklı bir kişiliğiniz yoksa uzmanlık alanınız dışındaki hukuki bilginiz körelmeye mahkumdur. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Kurum avukatlığı için "hayatta yapmam o da ne" derdim Şartlar gereği böyle oldu. Memnun muyum? Memnunum; artılarına bakıyorum, eksilerine değil. Meslek hayatının çok başında olanların yine de iyice düşünmelerini öneririm.

Hayat bir rüzgar, kuru bir yaprak gibi sürükler bizi.
Old 04-06-2007, 10:25   #39
uSaRe01

Hayata bakış açısı,hayalleri,idealleri ve elbette şartlar belirleyecektir insanın seçimini elbette.Eğer azıcık aşım ağrısız başım diye düşünenlerdenseniz, elbette kurum size göredir.Kurumlardan hazine vekilliğini tercih etmenizi öneririm.Yok hukuk labirendine dalmak,düşünce zikzaklarını yaşamak, kendi derdini unutup başkalarının derdine koşturmak,müvekkil ile karşı taraf (davalı-davacı-müşteki-sanık-borçlu-alacaklı)arasındaki gelgitlerde hırpalanıp durmak, ama uygun bir zaman ve zemini yakalayıp da voleyi vurmak niyeti varsa "SABIR" üzere sebat etmek şartıyla serbest avukatlık yapmak size göredir. Tercih tamamen sizindir. Saygılar....
Old 04-06-2007, 16:36   #40
Av. Haydar

Varsayılan 1-0 olsun senin olsun ...

Alıntı:
Yazan avdyg
Sizden ricam ne yapacağıma karar vermeme tavsiyede bulunmanız. Staj sürecini bitirir bitirmez bir avukat arkadaşımla beraber gider ortaklığı şeklinde büro açtık. 1 yıldan beri serbest avukatlık yapmaktayız.Hernekadar çevremdekiler 1-2 yıl maddi yönden sıkıntı çekersin, ancak sonra düzelir dese de acaba kamu avukatlığı benim açımdan daha mı iyi olur diye düşünmekteyim.(Bayan av olduğum için) KPSS sınavına girmeden çalışabileceğim bir kurum var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

Sayın meslektaşım, madem 1 yıldır serbest çalışıyorsun devam et....Kurum avukatların ne uzar ne de kısalır...O yüzden serbest çalış , risk al, az kazan ama özgür ol... nihayetinde tercih senin..
Old 04-06-2007, 16:45   #41
Av. Haydar

Varsayılan Güzel sözmüş...

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
Yaşasın kurum avukatlığı)))

Güzel bir söz yazmışsınız Duygu Hanım. Defterime yazdım. Sağolun...Hakikaten de öyle ... Ama tozu dumana katanla, tozu dumanı yutan arasında kabiliyet ya da başkaca fark pek yok...Alınyazısı....
Old 04-06-2007, 18:37   #42
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av. Haydar
Güzel bir söz yazmışsınız Duygu Hanım. Defterime yazdım. Sağolun...Hakikaten de öyle ...

Tabi ya Koltuğa bi kuruluyorsun hem de kurum kurum kuruluyorsun.Kaldırana aşkolsun
Old 05-06-2007, 08:49   #43
avdyg

Mutsuz Bİrİ Benİ Duyuyor Mu????

Sevgili meslekdaşlarım öncelikle bu konuyu açmamdaki neden; serbest avukatlık yaparken iş yoğunluğum olmadığı için boş boş oturmakten sıkılmamdır. Yani bazı meslekdaşlarımın serbest çalışırken gece 22.00 ye kadar büroda çalıştıkları ve bundan da keyif aldıkları, oyüzden serbest çalışmayı seçtiklerine katılıyorum. Keşke ben de okadar yoğun iş temposu olsa da ben de geceyi büroda çalışarak geçirsem. Hem işimi yapsam hem para kazansam.. Ancak anlatamadığım şu ki; iş yüküm çok az ve 1 senedir büro masraflarını zor çıkartıyorum. Buna karşı kurum mu diyorum?
Old 05-06-2007, 09:20   #44
av.sevdacan

Sn.avdyg,

İşin tabii ki maddi boyutu önemli. Benim masraf ve iş yükü bakımından sıkıntım olmamıştı. Ancak bazı arkadaşlarımın telefon faturasını dahi ödemekte güçlük çektiğine şahit oldum. Biraz şans, biraz sabır eh biraz da çevre lazım. Örneğin; İzmit'e ilk gittiğimde selam verecek bir tek kişi tanımıyordum zamanla her şey rayına oturdu. Sonrasında deprem gibi olağanüstü bir doğa olayı ve eşimin işi derken kurum benim için iyi bir alternatif oldu.

Belki birgün sizin de işleriniz çığrığından çıkar sabırlı olun. "Sürprizleri bekleyemem masrafların altından işler yoluna girene kadar kalkamam" diyorsanız kurumu öneririm. En azından her ay düzenli maaşınız, vekalet ücretiniz, ikramiye v.s. gibi ucu bucağı belli bir geliriniz olur. Sekreterin maaşı, sigorta primi, büronun kirası, stopajı, muhasebe gideri, büro kırtasiye gideri, en basit gelene gidene çay masrafı say say bitmiyor bunları düşünmezsiniz.

Karar sizin.
Old 05-06-2007, 16:36   #45
Av. Haydar

Sevgili Usare01, iğneleyici ve zan altında bırakır mahiyette yorumlar yapmamak gerek. Kurumlarda çalışmanın da bir çok sıkıntısı var. saygılar...
Old 06-06-2007, 17:14   #46
Av.Bulut

Merhaba arkadaşlar,ben de aranıza yeni katıldım.Henüz 1 aylık avukatım.Ailem kurum avukatlığı konusunda israr etse de karar hakkımı serbest avukatlıktan yana kullandım.Ben de Sayın Laçin ve Sezer ile aynı görüşleri paylaşıyorum.Üstelik 6 aydır ikamet ettiğim bi şehirde büro açtım.Çevre konusuna gelince başlangıçta evet gerekiyor ama farkını ortaya koyduktan sonra tanımadıkların bile kapını çalar diye düşünüyorum.Bir yerden başlamak gerek,şartlar zorlanmadan başarı elde edilmiyor.BİRAZ CESARET!SAYGILAR...
Old 06-06-2007, 19:29   #47
uSaRe01

Alıntı:
Yazan Av. Haydar
Sevgili Usare01, iğneleyici ve zan altında bırakır mahiyette yorumlar yapmamak gerek. Kurumlarda çalışmanın da bir çok sıkıntısı var. saygılar...

O yorum ne iğnelemek ne de zan altında bırakmak için yazılmıştır. Sadece ve sadece espri mahiyetindedir.Niyetim bu yöndedir Sayın Haydar. Yanlış anlaşılmak istemem
Old 08-06-2007, 16:52   #48
Av.Ümit Arif Özsoy

Arkadaşlar, avukatlık avukatlıktır... ister kurumda ister üniversitede isterse büroda...önemli olan işini dürüst,tutarlı yapmaktır.Tüm meslektaşlara sevgiler ve başarılar...
Old 09-06-2007, 21:38   #49
Av.Bülent AKÇADAĞ

Şahsım adına şunları söyleyebilirim... Avukatlık mesleğini seçmemin ana nedeni kendi işimin patronu olmaktır. hiç kimseye ve hiç bir merciye hesap vermeden sadece kendi işini yapabilmek benim için mutlulukların en yücesi. Hiyerarşik düzen içinde olmamak, bu düzene ayak uydurmadan çalışmak, bir bakıma "kendinin efendisi" olabilmek bence en güzeli.

Meslek seçimi yaparken o olmaz, bu olmaz, ı ıhh buda olmaz diye eliyordum diğer meslek gruplarını çünkü bir çoğunda yönetim mekanizması vardı, bağlı bulunduğun hesap verdiğin birim mevcuttu. ama hukuk alanı öyle değil. tamam yine sorumlulukların var ama kimsenin önünde esas duruş vaziyetinde hesap verme durumu yok...

Serbest Avukatlık ve kurum avukatlığı kıyaslandığında ise tepende yine amirlerin olacak, hiç bir işi kendi başına yapamayacaksın, aman azar işitirmiyim,aman uyarı alırmıyım şu olurmu bu olurmu hikayeleri !... Kazancınız azda olsa serbest avukatlığa devam derim...Saygılarımla...
Old 11-06-2007, 08:50   #50
av.sevdacan

Bu tartışmayı -teşbihte hata olmasın- "normal doğum mu?" yoksa "sezeryan mı?" tartışmasına benzetiyorum

Sn. akçadaĞ, kurumsal avukatlığı esaret olarak görmediğim gibi serbest avukatlığı denetimsiz hesap verilirliği hiç olmayan ya da az olan bir kavram olarak görmüyorum.

Bu bağlamda; bizler kurumlarda çalışan avukatlar olarak azar işitmiyoruz. Her dakika tepemizde höt möt diyenler yok. Prosedür gereği çift imza atmamız gereken durumlar hariç, yaptığımız her işten kendimiz sorumluyuz.

Kısacası; yanlış biliyorsunuz biz de "kendimizin efendisiyiz".

Saygılarımla.
Old 11-06-2007, 15:44   #51
Av.Ümit Arif Özsoy

Sayın Sevdacan Çok güzel ifade etmişsin... Ne kurum avukatlığı esarettir ne de, serbest avukatlık denetim dışı olmak hesap vermemektir.Yukarıda belirttiğim gibi ister kurumda bağlı çalışan avukat olun ister serbest avukat, önemli olan işinizi, doğru, dürüst ve iyi yapmaktır.Forumdaki yazıların genelinden serbest çalışan meslektaşlarımızın "bir kısmının", bağlı çalışan meslektaşlarına "birazcık" önyargılı baktığını seziyorum... Saygılarımla
Old 11-06-2007, 16:08   #52
avseher

7 yıldır kurum vaukatıyım. özel avukatlığı sadece birkaç yaptığım kurumdışı özle işle bilebiliyorum birde sayılırsa stajda. hiçte öyle özerk felan gelmedi bana. her an soru soran , neden harç bu kadar tuttu diye başınızın etini yiyen müvekkil şirketteki işverenden daha beter geldi bana. ve şirkette sorun olmamasına karşın şirket dışında bir iş yapmayı düşünmüyorum. öyle tek tek dosya üzeirnden hesap vermek berbat bir durum. Kurum vaukatlığına alıştım genel olarak işlerinide biliyorum yazışmlaarı felan. herşey rayında gidiyor. icra dosyalarınıda kimse tek tek sorgulamıyor. topluca gelen tahsilata bakılıyor bu kadar. kimseyede hesap vermeden istediğim saatte çıkıp girebiliyorum. sabah belli saatte görülürsen şirkerre gerisi kolay. adliyedemisin nerdesin kim bilecek
ama şu varki köreliyorsun meslek açısından. belli alanda kalıyorsun.oysa ben prpblem çözer gibi dosyaları çözmeyi onlarla uğraşmayı, yargıtay kararlarını bulmayı yenilikleri takip etmeyi, meslekte aktif olmayı seven bir insandım. istediğiniz kadar para kazanma şanısnızda var. olur olmaz o ayrı ama en azından şansınız var serbest avukatlıkta. kurum vaukatlığında böyle bir altarnatif yok. memur gibi yaşamaya alışmanız gerekiyor.düzenli ama sabit.
Old 17-10-2007, 18:10   #53
üye14454

mrblar.bende kurum avukatlığı istiyorum.baştan itibaren neler yapmam gerkiyor.ayrıntılı şekilde bilgilendirirseniz sevinirim.çünkü okulum uzadı ve şartlarını gözönüne alıp ona göre bir plan yapmak istiyorum.yani bazı şeyleri yapamak için geç kalmayım..şimdiden teşekkürler.......
Old 18-10-2007, 09:30   #54
jurist27

Öncelikle umdugunuz guzel hayallere en kısa zamanda kavusmanızı diliyorum.
Konuya bir baska acidan bakmak istiyorum ben.Şöyle;
diger meslektaslarima bi yönden katılıyorum; serbest avukatlıkta patron sizsiniz, dogrudur. Siz isteseniz de istemeseniz de iş sizi gelip bulacaktır. CMUK mesaileriyle elde edeceğiniz gelirler de içinde, en kötü ihtimaller dahilinde bile geliriniz mevcut olacak.
Kurum avukatlığı mı yapsam diyerek sanki biraz da avukatların kurumlara muhtaç olduğu izlenimini mi uyandırıyoruz acaba? Ortalama 23-24 yaşına kadar olan eğitim hayatımızda karşılaşmadığımız maddi-manevi sıkıntı kalmıyor HUKUKÇU olarak. Kimileri 5-6-7 ders alırken bizler 10-11-12... ders ile gecemizi gündüzümüze katıp hocalar ile de mücadele ederek (sinavlarla mücadele ettiğimiz bi köşede dursun) mezun oluyoruz. Kimisinin saçı dökülüyor, kimisinin stresi sıkıntısı hat safhaya çıkıyor...vb. şeyler ile mezun oluyoruz. Bunun sonucunda kurum veya kuruluşların yapmış olduğu veya yapacakları devlet sırrı gibi yapılan sınavları takip etmeyi veya onlara başvuru yapıp işe alınmayı beklemeyi onların bizlere verdiği değeri azaltıyor görüşündeyim. Neden sır gibi saklanır ki bu sınavlar! Bizler mi onlara muhtacız acaba;Açık söylüyorum Kurumlar Bizlere muhtaçtırlar. Hukuk olmadığı zaman "avukatlar" da olmayacaktır; ve "Savunma mekanizmaları" da olmayacaktır dolayısıyla. Siz büronuzda zamanınızı iş takibi, araştırma, yabancı dil, bilgisayar..v.s çalışmalarına harcayın "kurum gelip sizi bulur" zaten. Ummadığınız bir maaşla hemde.

SAYGILARIMLA.
Old 18-10-2007, 09:53   #55
üye15755

muhterem meslektaşım avdyg.
Avukatlık tabiatıyla bağımlılığa ters bir kamu hizmetidir. Zira kanunda da bu şekilde ifade edilmiştir. 1136 sayılı kanun 1. madde: "Avukatlık serbest bir kamu hizmetidir."

Fakat ilkesel olarak benimsenen bu hakikat fiilen pek mümkün olmayabiliyor. Bilhassa sizin bir çok meslektaşımızın haline tercüman olan halinizde olduğu gibi. Serbestlikten umduğunu bulamama veya geleceğini görememe, serbest piyasanın acımasızlığı v.s. sebepler avukatlığın serbest icra edilmesine mani olmaktadır.
Yanlış anlamazsanız size de diğer arkadaşlarıma zaman zaman bulunduğum tavsiyede bulunacağım. Avukatlık tabiatı itibari ile bağımsız icra edilmesi gerek bir meslektir. Ama bunu bu haliyle yapamayan arkadaşlara şunu söylüyorum. Meleki olarak avukat olsanız da nihayetinde hukukçusunuz. Hukukçular sadece avukat olmuyor ki; başka mesleklere intisap etmeleri de mümkündür. Mesela bir çok arkadaş avukatlığı beceremedi ben de "fazla zorlamayın kendinizi, avukatlığı beceremiyorsanız daha basit işler yapın" dedim. Hakimlik v.s. işler gibi... Yani siz de eğer avukatlığı serbest olarak içinize sindiremediyseniz ya da şartlar sizi bağımlı çalışmaya zorluyorsa avukatlık mesleğinin doğası hilafına, bağımlı çalışmak yerine hakim olarak hukuk hayatınıza devam edin daha iyi bence.
hem maaşı bağımlı avukatlara nazaran iyi, hem de içleri kan ağlasa da kendilerinin dışarıya karşı bir prestijleri var.

Hakimlik ya da savcılık bence sizin derdinize tam deva olacaktır. Serbest avukatlık hakikaten zor.

Allah muvaffak etsin efendim.
Hürmetler.
Old 18-10-2007, 15:58   #56
üye14454

Sayın Av.Hakan Çırak öncelikle soruma içtenlikle cevap verdiğinz için teşekürler.ama ben zannetmiyorumki hakimlik benim derdime deva olcak.çünkü birincisi hakimlik istemiyorum ikincisi ilçelerde bile adliye var bildiğinz üzere kim bilir nereye atama olcak,yani seçme şansımız yok malesef.bide sürekli yer değiştirme durumu var hakimlikte,artı sosyal bi insan olmaktan cıkıyorsunuz dediğinz gibi prestiji var ben ise çok sosyal bi insan olup insanlarla içiçe yaşamayı severim.ama kurum avukatlığı öyle değil en azından yer belirleme şanzsımız var azda olsa...tüm bunları gözönüne aldığımzda ben kesinlikle kurum avukatlığı diyorum ve tekrar bu konuda ayrıntılı bilgi istiyorumm.Tekrar teşekkürler..Başarılar diliyorum sizede.
Old 18-10-2007, 16:54   #57
imge_nil

Değerli arkadaşlar
Ben serbest avukatlığa pek de sıcak bakmayanlardanım. Özellikle de stajıma başladığım ilk günlerde 'asla avukat olmam' diyordum , ama zamanla meslek bana o kadar cazip geldi ki anlatamam.Tabi gerçekten avukatlık nosyonunu taşıdığınız zaman. Avukatın kendi bürosunda, yalnız çalışmasında fayda var, şöyle ki ben hukuk ve avukatlık'ın ancak bu şartlar altında gerçekleştiğini düşünüyorum. Eğer başka bir avukatın yanında maaşlı çalışılırsa , yapılan meslek sadece ve sadece duruşma avukatlığı, yani iş takibidir. Kaldı ki bunun da Hukuk nosyonu ile bağdaşır bir yanı yoktur.
Kendi idealime gelince iyi bir şirketin, kurumun ; icra veya hukuk departmanında mesleğimi idame ettirmek, kurum avukatlığının en büyük avantajı ' Hukuk nosyonunu iyi koruyabilmenizdir bence' .Serbest meslekle uğraşmak için piyasanın içine girip, her insanla muhattap olup sonunda da kocaman bir hiç elde etmek ne kadar mantıklı?
Kurum ya da şirket vs. den bahsederken bence temel kriter girdiğiniz departmanda YÜKSELEBİLME İMKANINIZIN olmasıdır.Kaldı ki bayan olduğumuz için avukatlık mesleğinde çok şanslıyız.Yani bir kaç yıla kadar iyi bir kariyere sahip olmanın yolu ; iyi bir şirketin hukuk departmanda uzmanlaşmaya bağlıdır.
Old 18-10-2007, 17:03   #58
imge_nil

Eklemeyi unuttuğum diğer bir konu;
Şirket veya Bankaların avukatlıklarında KPSS tamamen formalite bir şarttır.Kontejyanlar açılmadan önce kimlerin alınacağı kısmen bellidir.Yani yine her şey iyi bir referansa(!) dayanıyor.
Old 18-10-2007, 17:23   #59
nur_antalya

ben staja yeni başlayacağım okulu yeni bitirmiş biri olarak korktum diyebilirim gerçekçi olmak gerekirse kurum avukatlığı yada serbest avukatlık seçimnin hangisinin daha iyi olduğu insanın hayattan ne beklediğiyle ilgili sizden başka kimse bilemez hangisinin daha iyi olduğunu saygılarımla NUR
Old 20-10-2007, 20:23   #60
Altın Kalem

Önemli Harİcİ Kurum AvukatliĞi

Arkadaşlar bence en güzel şey bu mesleği bağımsız şekilde icra etmektir. Ancak tabi ki insanların konumları ve içinde bulunduğu şartlara göre herkes bir fizibilite raporu hazırlayarak yolunu çizmelidir. Yani artıları ve eksileri objektif bir şekilde kendisiyle muhasebe ederek bir karara varmalıdır. Neticede kurum avukatlığı yapacak arkadaşların da bulunması gerekmektedir. Hayatta herkesin bir rolü vardır. Önemli olan hangi rolün ona uygun olduğunu tespit edebilmekten geçer.
Bu şekilde meslektaşıma kısa ve öz bir fikir sunduktan sonra sizlere benimde bir sorum olacak.
Ben serbest avukatlık yapmaktayım. Ancak bir kurum alarak en azından devamlı bir gelirim olsun istiyorum. Tabi bunu benim gibi birçok meslektaşımda temenni ediyor, bunun da bilincindeyim. Peki bunun için ne yapmak lazım, nasıl referanslar gerekli? Siyasi mi, bürokratik mi? Ve hangi kurumlara başvurabilirim. Mesela Telekom, Tedaş, Bağ-Kur...gibi. Mülakat vs. var mı? Yoksa sadece referans mı gerekli? Sınavları var mı? Yoksa idare heytlerinin insiyatifinde mi? Örneğin yukarıda bahsettiğim kurumlar veya bankalar veya sigorta kurumlarının bulunduğum ilde avukatları olmasına karşılık isterlerse beni de alabilirler mi? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi