Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız kullanımın önlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2011, 15:09   #1
avukathavva

Varsayılan haksız kullanımın önlenmesi

Müvekkilimin babaannesi yıllar önce vefat etmiş olup geriye 26 tane mirasçıya bir mitar tarla niteliğinde taşınmazı miras olarak bırakmıştır. Mirasçılardan bir tanesi yıllardır tarlaları mirasçıların rizasını almaksızın ekip biçmektedir. Şimdi izaleyi şuyu davası açtık. Ayrıca müvekkil bu yıl tarlaları ekip biçen mirasçının tarlaları ekip biçmesini önlemek istemektedir. Bu mirasçının tarlaları ekmesini önlemek için nasıl bir dava açmam gerekmektedir? El atmanın önelenmesi veya müdahalenin men veya muarazanın giderilmesi davaları mı? Yok sa başka bir davamı açmam gerekmektedir. Kararsız kaldım. Yardımlarınızı ve hukuki desteklerinizi bekliyorum. Yargıtay kararı da eklerseniz çok mutlu olurum...
Old 16-09-2011, 09:03   #2
Av. Aykut Toklu

26 mirasçı topluluk mülkiyeti şeklinde birden fazla tarlanın mülkiyetine sahip yani bu durumda henüz hangi tarlaların ya da bir tarlanın herhangi bir kısmının kime ait olduğu belli değil...

Yani bu durumda neye dayanarak burayı ekemezsin biçemezsin diyeceksiniz?

Benim kanımca öncelikle izaleyi şüyu davasının sonuçlanması ve mirasın paylaştırılması gerekir ki sizin sahip olduğunuz yeri ekip biçerse bu vatandaş "hop" diyebilesiniz...

Ya da bu ekip biçen vatandaş dışında tüm mirasçılar birleşip müdahalenin men-i davası açtınız diyelim yine mülkiyet konusunda yani tarlanın veya tarlaların neresinin kime ait olduğu konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum...

Bu düşünceler tamamen yanlış da olabilir sesli düşününce bu sonuçlara vardım diğer meslektaşların da görüşlerini bekliyorum...
Old 16-09-2011, 11:15   #3
avukathavva

Sayın meslektaşım bende aşağı yukarı sizinle aynı görüşlere sahibim.ancak bu durumu müvekkile izah etmek zor olduğu için bir çıkış bulabilir miyim acaba diye buraya sordum. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki; mahkemeden şahsın kullanmaması doğrultusunda bir karar aldık diyelim. Şahsın kullanımını nasıl engelleriz ki? Tarlanın başına bekçi mi dikicez? adam gece gelir tarlayı yine eker. Bence hiç bir türlü engelleyemeyiz ama bende sizin gibi diğer meslektaşların fikirlerini bekliyorum...
Old 16-09-2011, 11:24   #4
Av. Aykut Toklu

Kullanımın engellenemesi mümkün olabilir yani bekçi de dikilebilir ya da tarlaların kaç dönüm olduğuna göre çevresi tel örgü ile çevrilir bir şekilde engellenebilir tabi bu mümkün olduğu çerçeve içerisinde...

Ancak dediğiniz gibi böyle bir durumu engellemek oldukça zor.

Yine de diğer meslektaşların cevaplarını da bekleyelim ne olur ne olmaz meslek hayatında her türlü karar ve olayla karşılaşıyoruz çıkmaz dememek lazım bir karar çıkmış olabilir!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi