Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kayınvalide ve kayınbabanın psikolojik baskısı

Konuyu Kilitleyin
Old 08-01-2021, 07:35   #1
Konuk

Varsayılan Kayınvalide ve kayınbabanın psikolojik baskısı

Merhaba 6 aylık evliyim. Toplam 1.5 yıldır ne huzurumuz ne mutluluğumuz kaldı,, ne evlilikten bişey anladık ne nişan ne kına ne düğün...Gereken sınırı çizsemde, mümkün olduğu kadar mesafe koyup kendimi korumaya çalışsamda çözüm değil.. Eşimle hiç bir sorunumuz yok.. eşimin annesinin ve babasının bizim özgürlüğümüzü kısıtlamadıkları, sözlü ya da telefon mesaj yoluyla baskı kurarak inatla egoistçe davranmadıkları sürece mutlu ve huzurluyuz.. Sorun şu ki eşimin ailesi zorla evine çağırıyor evde kavga gürültü küfür kaba davranışlar... Mesafe koyup uzaklaşıyorum telefonları engelliyorum bu sefer eşini kışkırtıp evimin kapısına dayanıyorlar.. Eşim defalarca ailesiyle konuştu ben defalarca yüzlerine söyledim uyardım onlarla mutlu olamadımızı yaptıklarının düşüncelerinin bize sürekli zarar verdiğini evliliği ize zarar verdiklerini.. Ama çözüm yok... Baskı inat ısrar ev basma günde 10 dan fazla arama, eşimin iş yerinde rezillik çıkarma, telefonla ulaşıp lafıyla bize sinir krizleri geçirmesi bitmiyor... Eşimde arkamda da dursa savunsada bunları durduramıyor olayları engelleyemiyorsanız.. Annesi benim dediğim olacak, yapacaksın ben istediğimi yaparım kodunda... Sonuç olarak bu durumda eşimin ailesinden nasıl korunabiliriz? Artık panik atak oldum, ve hamileyim bebeğim zarar görecek
Old 08-01-2021, 21:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında en yakın Aile Mahkemesinden kayınvalidenizin ve kayınpederinizin size ve bulunduğunuz yerlere yaklaşmasının önlenmesini, şiddete yönelik davranışlarına son verilmesini, sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemelerini vs.. talep edebilirsiniz.

Önleyici bu tedbir kararlarının verilmesi için tanık veya delil olması gerekmez. Beyanınız yeterlidir. Eşinizi veya bilgi sahibi diğer kişileri tanık olarak bildirebilirsiniz.

Kanun maddesi aşağıdadır.
Alıntı:
Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Eşinizle konuşup bir avukattan yardım da alarak kayınpederinizin ve kayınvalidenizin şiddetinden korunabilirsiniz. Bu kararlar en fazla 6 ay süre ile verilir. Süre sonunda tekrar şiddete uğrarsanız yeniden koruma kararları talep edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi