Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

evlilik birliğinin kullanımına tesis edilen kişisel mal

Yanıt
Old 23-08-2007, 09:18   #1
Almıla

Varsayılan evlilik birliğinin kullanımına tesis edilen kişisel mal

Koca A bekarlık döneminnden kalma beyaz eşya ve halıların halen kullanılabilir halde olduğunu belirterek eş B 'yi ve ailesini düğün öncesinde eşya istememeleri için ikna ediyor.

Düğün öncesinde A'nın borçlanmaması ve mağdur olmaması için bir kaç yıl kullanır sonra değiştiririz ortak kararı ile eş B ikna ediliyor.

Koca A bir yıl sonra evlilik birliğinin bitrilmesi yönündeki istemi ile B'ye geliyor, kişisel eşyalarını alırken, evlilik birliğine tesis ettiği beyaz eşyaların kendisine ait olduğnu götüreceğini ve diğer eşyaların yarısına hakkı olduğunu belirterek, müşterek hanenin kontratını feshedeceğini, kendi adına olan elektrik ve su bağlantılarını keseceğini belirterek evi terk ediyor.

bu uyuşmazlıkta benden görüş isteniyor. Takıldığım evlilik birliğine tesis edilen/bağışlanan kişisel eşyaların (buz dolabı-fırın..vs) boşanma isteminde kişisel eşyadır diye nitelenip nitelenmiyeceği. Ve yine B nin aile konutu şerhi talebi tapu memurlarınca reddediliyor. Müvekkil hiç bilediği bir semtte-tek başına kiralık ev bulma sorunu ile karşı karşıya bırakılıyor.

Görüş ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler......
Old 25-08-2007, 12:31   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Ve yine B nin aile konutu şerhi talebi tapu memurlarınca reddediliyor

selam

Olay muhtemelen İzmir de gerçekleşiyordur, iki müvekkilimin de başına benzer bir durum geldi, müvekkillere tapuda "aile konutu şerhi" verdirmelerini tavsiye ettim, gittiler tapu müdürü aile konutu şerhini kafanıza göre koyamazsınız, siz gidin avukatınız gelsin demiş, gittim müdürün yanına hayır diyor ben böyle bişey demedim.
İkinci olayda aynen gerçekleşiyor, bu sefer telefon açıyorum yine biz böyle bişey demedik deniyor...

olayın özü,

aile konutu için tapuda şerh vermek isteyenler, yanlarında muhakkak kendisinin ve eşinin şerh vermek istedikleri konutta yaşadıklarını ispat edecek muhtardan bir belge,(eş ile başvurucu ayrı yaşamamalı) tapu bilgisi, kiracılar için sözleşme, bulundursunlar, Tapu müdürününde iyi bildiği gibi işlem harca tabi değil ve ayrıca yapılacak işlem idari bir işlem mahkeme-hakim kararına lüzum yoktur...

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi