Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eski eşten şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 05-03-2010, 12:08   #1
Konuk

Karar eski eşten şiddet

iyi günler ben 6 yıl önce eşimden şiddetli geçimsizlik nedeni ile ayrıldık.bu evlilikten bir çocuğum oldu çocuğumun velayeti bende ama eski eşim bana defalarca saldırdı hakarette bulunda ve ben onu her seferinde şikayette bulunda 2 ayrı mahkemede para cezası aldı en sonuncusunda bu hafta görülecek olan davada habis veya kamu kuruluşunda çalıştırılma gibi bir ceza alacağını söylendi son anda avukat tutup kendini savunacağını söylemesi üzerine dava bir ay ertelendi ve bu ay süresinde aynı şekilde hakaret ve piskolojik baskıya maruz kaldım..bu son mahkemede 3ayrı şahit dinlendi hepside olayı doğru şekilde söyledi buna istinaden itiraz etti benim öğrenmek istediğim bundan sonra neler olabilir nasıl sonuçlanır...
ve eski eşim çocuğumu gidip okuldan benden izinsiz alıyor kesinlikle haber vermeden bazen 2 veya 3 gün getirmiyor kendisinin kanunun ayda bir görme izni vardı onu savcılığa vereceğimi söyledim beni tehdit etti ne yapacağımı bilemiyorum.
Old 06-03-2010, 09:55   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Açmış olduğunuz ceza davası neticesinde deliller toplanıp gerekli incelemeler yapıldıktan ve eşinizin savunması alındıktan sonra karar verilecektir.Mahkeme huzurunda iddialarınızı delillerle ispatlamanız halinde eşiniz ceza alacaktır.Ancak yapmış olduğu her yeni saldırı ve eylem için ayrıca başvuruda bulunma hakkınız bulunmaktadır.Bu davaları açarken daha önce açılıp karara bağlanan dosyaları delil olarak göstermenizde fayda var.Ayrıca eski eşinizin ikametgahınıza yaklaşmaması iletişim yoluyla sizi rahatsız etmemesi için tedbir talebinde de bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzun okuluna sizden başka hiçkimseye teslim edilmemesi hususunda dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.Bu dilekçenize velayetin sizde olduğunu gösterir mahkeme ilamını da eklemenizde fayda var.Ancak babanın kişisel ilişkisini kötüye kullandığını ve bu durumum çocuğunuzun psikolojik gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız kişisel ilişkinin kaldırılması için dava açabilirsiniz.Bu tür başvurularda bulunurken önemli olan çocuğunuzun psikolojik ve fizyolojik gelişimi olduğunu ve ona en az zarar verecek yolu seçmeniz gerektiğini unutmayınız.
Old 06-03-2010, 18:34   #3
üye8180

Sayın konuk, meslektaşımın yanıtına katılmakla ek yapmak isterim. Size karşı işlenen, hakaret ve tehdit suçları bakımından, tekerrür halinde sonraki suç bakımından eşinize hapis cezası verilecektir. Yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur.

Türk Ceza Kanunu 58/3Tekerrür halinde, sonraki suça ilişkin kanun maddesinde seçimlik olarak hapis cezası ile adli para cezası öngörülmüşse, hapis cezasına hükmolunur.

Mağduru olduğunuz her ayrı suç bakımından, suçun işlendiği yerdeki kolluğa/Cumhuriyet başsavcılığına şikayet hakkınızı kullanınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi