Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Sigara İçiyor musunuz?
Evet, sigara içiyorum. 568 47,73%
Hayır, sigara içmiyorum. 622 52,27%
Oy Verenler: 1190. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 113)

Hukukçular ve Sigara Kullanımı

Yanıt
Old 18-10-2006, 08:43   #31
yemliha

buyrunuz Jean Dar'c burdan yakınız

Uyandım ki kar yağmur yağıyor...
Daha sigaram bitmeden,
Birdenbire,
Kendiliğimden,
Derdim elveda
Yatak, sigara vesaire;
Düştüm yollara.

C. S. Tarancı

"Tütünsüz, uykusuz kaldım
Terk etmedi sevdan beni"

A.Arif

"Ağzımda sigara, parlasa
Yalnızlığım, yangın, yansam
Kim anlar ,sevinç mi, korku mu
Kavrulmuş; yüzümdeki anlam."

B. Necatigil
hoşçakalın ...
Old 18-10-2006, 09:14   #32
üye3578

Eskiden bu konu açılırken hep süt dökmüş kedi rolu bana düşerdi. Yıllar yılı içtim, mesleğin stresli oluşu herkesin malumu, ama hiçbir sorunuda çözmedi doğrusu, kendim bile inanmazken, bir meslektaşımızın teşvikiyle yaklaşık 40 gündür sigara içmiyorum. Hala canım çok çekiyor ama içmemeye kesin kararlıyım, kendi kendime "sürünsem bile içmeyeceğim" diye telkinde bulunuyorum. Bu kararlılığıma herkes gibi bende şaşırıyorum doğrusu. Ancak herşeyin tadının aslında daha farklı olduğunu, ayranın bile ne kadar lezzetli birşey olduğunu sigarayı bıraktıktan sonra farkettim. Aslında bu mevzuyu biran önce kapatmak istiyorum çünkü düşündükçe canım sigara çekiyor. Sadece şu kadarını söyleyeyi, sigara içtiğimde beni rahatsız eden bir sözü hatırlatayım "sigara içmeyen birinin sigara içen birini öpmesi, kül tavlasını yalamaya benzer" sevdiklerinize kül tavlası yalatmayın... sağlıklı mutlu günler herkese...
Old 18-10-2006, 15:40   #33
esmir

mesleki zorluklar bahane olamaz bence, yıllarını avukatlığa hakimliğe veripte sigara içmeyi aklından bile geçirmeyen meslektaşlarımız var.ben 7-8 yıl kadar sigara kullandım.4 yıldır sigara içmiyorum.
bence sigara alışkanlığı insandaki, keyif verici maddelere olan eğilimden kaynaklanıyor,ve bağımlılık olarak devam ediyor.
Old 18-10-2006, 17:12   #34
kezzy

sigarayı seviyorum ve içiyorum bırakmayıda düşünmüyorum
Old 19-10-2006, 01:27   #35
Av. R. Onur ÇINAR

çoğu öğrenci arkadas ilk mesajlarını bu konu hakkında yazmışlar, ne de çekici gelmiş ki siteye kayıt olur olmaz bu konuda yazma gereksinimi duymuşlar...

ve de ne kadar enteresandır ki hepsi de ''çok önceden'' ya da ''lise yıllarında'' başlamışlar...

tütün insana haz veren uyuşturucu maddelerden biri, bence şairlerimiz bu konuda az bile demişler. ama ne gerek var saat başı kendini uyuşturmaya. günde 5-6 sigara mazur görülebilir ama onu yer gibi içmek....
Old 19-10-2006, 20:43   #37
judgemant42

Ahuya kesinlikle katılıyorum ben de sigara içmiyorum ve içenlerden de hiç hoşlanmıyorum keşke dünya ikiye ayrılsa
sigara içenler bir yana içmeyenler diğer yana
Old 19-10-2006, 23:37   #38
hukukcu_gurhan

evet yapms oldugunuz anket gercekten güzel ama icmeyenlerin sayısı aslında fazlada sayılmaz ama icenlerde keyiflerinden icmiyorlardır tabiki hukuk gercekten zor ama güzel bir bölüm ben 5. yılımdayım ve hala hukuk ile ugrasıyrum ve ugrasmaya da devam edicem cünkü hukuk süper bisey anlatılmaz yasanır diorum...
stresli olması kadar onun icine girdiğinizde gercekten baska bir dünyada olaylara daha farklı bir pencereden bakmanın fırsatını buluyorum... ama icmemeyi tercih ederdim...
Old 20-10-2006, 14:06   #39
tunahan

ben daha önceleri arkadaşlarım arayıcılığı ile bir kaç tane içmiştim ama tiryakisi değildim olmadığım için de çok mutluyum diğer arkadaşlarında sigara içmemesini tavsiye ederim saygılarımla...
Old 20-10-2006, 15:22   #40
arif bayram

Mutsuz

bende sigara içiyorum ama gerçekten öyle bir bağlıyım ki eroinman gibi gerçek tiryakilerin sigarayı bırakabileceklerini zannetmiyorum bence sgarayı bırakmak irade işi değil kesinlikle sigarayı bırakmak için önce bünyenin müsadesi gerekli
Old 20-10-2006, 15:25   #41
ibreti

Sn.Judgemant42;
Alıntı:

Ahuya kesinlikle katılıyorum ben de sigara içmiyorum ve içenlerden de hiç hoşlanmıyorum keşke dünya ikiye ayrılsa
sigara içenler bir yana içmeyenler diğer yana
demiş.

Musevileri meydana toplayan Hitler, nutuk çekiyor; "Hey Museviler... Sizin yarınızı İngiltere'ye, yarınızı da Fransa'ya gönderecem..".. Ölüm korkusunu bir an için yenen museviler bu durumu coşkuyla karşılıyor tabi.. Hitler devam ediyor.."Belden aşağı yarınızı İngiltereye, yukarı yarınızı Faransa'ya gönderecem."...

Sigara içenler bu dünyada, içmeyenler öteki dünyada kalsın be
Old 20-10-2006, 17:20   #42
Kayabey

Neşeli Kendini kandırmak

Alıntı:
Yazan Samanyolu
sigara içmeyince beynimer o ksijen gitmiyo galiba benim yaptığım hiçbişeyden zevk almıyorum...anlama kabiiliyetimi büyük çlcüde yitiririyorum..beynim uyuşuyo ellerim felan acaip kötü bişey...
Sayın Samanyolu
Bi sıgranın dumanı akciğerlerden 48 saatte tam temizlenmiyor,bırakmadan önce sizin gibi düşünüyordum. Sigarasız hayatı bir kaç ay deneyebilseniz bir daha başlamazsısnız.

Eğitim,insanı iradesne hakim kılar
Old 20-10-2006, 23:58   #43
adalet_85

evet çok stresli bir meslek(ki ben daha yolun başındayım)ancak bu sigara içmemizi gerektirmiyor bence!çok karşıyım,kimse içmesin
Old 21-10-2006, 00:57   #44
safa

Rahatsiz

Bende sigaraya hukuk fakültesinden önce başladım ama tek tük olan sayı üniversite ile birlikte oldukça arttı .Sigara içmekten hep vazgeçmek istedim ama sizlerinde dediği gibi nikotine meyilliymişim.Bu forumda öyle kandırıyoruz galiba kendimizi. Ama arada hala bırakacağım diye tirplere girerim her ne kadar başarılı olamasamda .Ve sigaa bırakılmaz sadece ara verir sözüde açıkçası beni korkutuyor....
Old 22-10-2006, 11:16   #45
ahmetsacit

Sigaradan nefret edenlerdenim , bunu bir maharetmiş gibi algılayanları da anlayamıyorum..
Acaba bu illeti içme bahanelerini nasıl üretiyorlar..
Old 23-10-2006, 10:29   #46
Hilal_AAL

Varsayılan Asla!

Ben 16 yasindayim.Lise ogrencisiyim.Malesef babam cok sigara iciyor ve okulda da tuvaletlerde cok sigara iciliyor.Artik sigara icilen yerden kacar oldum umarim ileride bir hukuk ogrencisi oldugumda da baslamam.
Old 23-10-2006, 10:34   #47
mslmklvz

Beş yıl kullandıktan sonra bir yıldır içmiyorum.İçerken değil bırakmaya çalışırken anlıyor insan sigaranın ne kötü bir bağımlılık olduğunu.Herkese dumansız günler dilerim.
Old 23-10-2006, 13:09   #48
yargıç isa

Karar .................

Toplumun sağlığı bireyin sağlığıdır, toplumun mutluluğu ve huzuru yine bireyin mutluluğu ve huzurudur. Bence, sigara içilmesini önleyerek hastanelerdeki kendi eliyle hasta olmuş kişileri azaltıp (tüm zararlarını bilmesine rağmen keyifle paketlerce sigara içen) gerçekten istemediği şekilde hasta olmuş insanlara yer vermeli, yaşama ortalaması 60 olan çürük toplumdan kurtulmalı. Sevdiğimiz, başarılı, toplum için faydalı insanları sigara yüzünden kaybetmeye son verilmeli.

sigara içmeyenlere teşşekür bir borçtur. Bu kişiler sigara içmeyerek kendilerine olduğu kadar çevresindekilere ve topluma aynı şekilde daha uzun sürecek fayda sağlamaktadır. İçenlere ise bırakmayı düşündükleri ve bu yönde çaba harcadıklarından şüphemiz olmadığı için teşşekürler. Şuna inanın ki devlet sigaradan çok fazla kar edememktedir. Sigara kullanımı sonucu harcanan tedavi masfarları ( hem devletçe hemde birey tarafından), kişinin iş yapma kapasitesinin düşmesi sonucu beklenen kardan yoksun kalma, sigara satımından elde edilen karı yok etmekte hatta aşmaktadır. Benim dedem 8 yıl önce sigaradan vefat etti. Kanser olmuştu ve tedavisi için 8 yıl öncesi devletçe 35 milyar ödenmişti.(askeri hastanede yapılmıştı ve masrafları askeriye karşılamıştı) Tek uygulaması 7 milyar olan cihaza 5 kere alınmıştı. Böyle kaç tane hasta var. Şimdi devletin sigaradan para kazandığını söylemek çok güç olsa gerek.Bu sebeple hem kendimiz hemde toplumumuz için:

************* LÜTFEN SİGARAYI BIRAKIN, LÜTFEN****************
Old 23-10-2006, 13:56   #49
Armağan Konyalı

Alıntı:
Öhö. öhö.. öhöööö....

İnsanlık henüz çok geri : Yeterince ilerlediğinde sigara içilmeyecek.

Şimdi ne söylense boş. Anlamazlar, anlamıyorlar.

1962 yılından beri bilim adamları sigara ile kanser arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Aileler daha çocukken sigaranın zararlarını anlatıyor. İlkokuldan başlanarak herkese okulda eğitim veriliyor.

Yine de içiliyorsa, bu insanlığın henüz ilerlememiş olmasındandır.

Bu sözlerime sigara içenler alınmasın lütfen; ben de günde üç paket içiyorum.

Ama bu pazartesi bırakacağım.

Saygılarımla
Old 23-10-2006, 15:23   #50
heyyou

Sigaranın ve tütün mamüllerinin gerçekten keyifli ya da büsbütün kederli iken yani bir amaç için tüketilmesi bana mantıklı geliyor.Bir şeye bağımlı olmak ondan gerçekten zevk almayı engeller kanımca,saygılar...
Old 24-10-2006, 00:24   #51
gizeemm

Ben de sigaradan nefret edenlerdenim.Umarım hep böyle de kalırım. Alınmayın ama bana sigara içmek kadar saçma birşey yokmuş gibi geliyor.Hatta kızıyorum içenlere.Herkesin elinde emzik gibi dolaşmalarından hiç keyif almıyorum.En basiti karşıya geçmek için vapur mu kullanacaksınız azıcık boğaz havası alayım ciğerlerimi oksijenle doldurayım niyetiyle çıktığınız açık havadan sigara dumanlarında nefes alamayarak pes edip tekrar kapalı bölüme geçmeme neden olduklarından hepsine nefret ve kinle bakarım Çok nedenleri vardır eminim sigara içmelerinin. Çevremden örnekler; biri sigara eline yakıştığı için, biri daha havalı durduğu için, biri tenefüs aralarında koridorda durmanın bahanesi olsun diye....içer.Herkesin daha çok nedeni vardır eminim.Neyse herkesin sigarayı bırakmayı düşünmesini dilerim.
Old 24-10-2006, 23:22   #52
lavania

küçük bir bilgi... ingilterede sigara tiryakileri hastanelerdeki s1ralar1ndan ç1kar1lm1s tedavileri uzun ve masrafl1 oluyo diye..
Old 25-10-2006, 00:13   #53
kağanulaş

Bu sigara konusundan aslında çok tartışma başlığı çıkar:

1- Acaba sigara içenler içmeyenler için, içmeyenler de içenler için "öteki"ni yok sayma düsturu ile mi hareket ediyor?

Bu sigara konusunda takınılan tavırlardan kişiler hakkında genel yargılara ve daha önemlisi toplum olarak "öteki"ne tahammül edebilme yeteneğimizle ilgili bir sonuca varmak mümkün mü? Mesela sigara içmeyen ve sigara içenleri iğrenç, tecrit ve ıslah edilmesi gereken, az gelişmiş insanlar olarak gören bir kişi, aynı şeyleri içki içmediği için içki içenler hakkında, eşcinsel olmadığı için eşcinseller hakkında, herhangi bir dine inanmadığı için bir dine inananlar hakkında veya bir dinin mensubu olduğu için o dinin mensubu olmayanlar hakkında da düşünür mü? Bir kişinin kendisi için yanlış olan bir şeyi herkes için yanlış sayması sağlıklı bir düşünce tarzı mıdır?

2- Sigaraya herkes kötü dediği için sigara kötü müdür? Tıbbın bugünkü verileri sigaranın zararlı olduğu yönündedir ama bu kesin bir bilgi midir? Bu bilgilerle sigara kesin olarak "zararlı" ilan edilebilir mi? Tıp kesin bilgilere ulaşabilen bir bilimse neden belli zaman aralıkları ile birbiri ile taban tabana zıt açıklamalar yapılmaktadır? (Alkolün kalp hastalığı riskini artırdığını söyleyen bilim adamları şimdi az ama düzenli alınan viskinin kalp damarlarını güçlendirdiğini iddia ediyorlar, bir süre sonra kalp hastalarına alkol tüketme şeklinde tedaviler önerilirse ne olacak? Bu bilgilerin hepsi mi doğru? Hepsi mi yanlış? Bazıları bazen doğru bazen yanlış mı?)

3- Sigaranın alkol ve uyuşturucudan farkı nedir? Bir yerde içki tüketilmesi yasaklanınca neden "içki içme hakkı" savunulur da sigarayla ilgili yasaklar desteklenir ve ayakta alkışlanır?

4- Sigaranın nikotinden kaynaklanan ve çok sınırlı düzeydeki rahatlıcı fiziksel etkisinin yanında bir de psikolojik etkisi vardır. Sigara içen bir çok insanda, stres azaltığı yönündeki koşullanma sebebiyle sigara içmek gerçekten de stres azaltmaktadır. Sigaranın vücut üzerinde etkisi ve zararı çoktur da stresinki az mıdır? İnsan stresle ille de sigaradan başka bir yolla mı mücadele etmelidir?

5- Ben bunları söylediğim için ve bir anlamda sigarayı savunduğum için deli damgası yer miyim?

Bir Fıkra:

Doktor akıl hastalarını almış karşısına, tek tek hikayelerini anlattırıyor; "Sen niye geldin? Sen nasıl deli oldun?". Muhtelif cevaplar geliyor. Bir tanesi manidar:

"Doktorcuğum, ben dışarıdakilerin çoğunun deli olduğunu söylüyordum, onların bir çoğu da benim deli olduğu söylüyordu. Sonunda çoğunluğun dediği kabul gördü."
Old 25-10-2006, 07:46   #54
alisuat

valla bende içiyorum, hiç bırakmayı da düşünmedim, sigarasız ve çaysız bir hayat düşünemiyorum, çay arası sade nescafeyi de unutmamak lazım, bu meslekte olupta sigara içmemek olur mu
Old 25-10-2006, 19:33   #55
ibrahimkovanci

ben 4 yıl boyunca günde 1,5 paket civarında sigara içen bir tiryakiydim ama 1. sınıfın sonuna doğru sigarayı bıraktım ve yaklışık 2 yıl kadar oldu hiç sigara kullanmadım büyük konusmayı sevmediğim için glecekte kullanmayacagım diyemem ama gönlüm ister ki hiç başlamayayım ve marım öylede olur kullananlara tavsiyem bırakırlarsa hoş olur bırakmazlarsada afiyet olsun demek düşer...
Old 26-10-2006, 10:34   #56
avant

Sevgili Emmine,
Madem henüz avukat olmadın ve daha yeni başladın.İyice alışmadan bırakmanı şiddetle tavsiye ediyorum.
Bırakman için şöyle bir yöntem deneyebilirsin.
Başkalarını rahatsız etmeme düşüncesine kendini iyice alıştırmalısın.
Şöyle ki;sigaranın pis dumanı ve kokusu,etraftaki insanların elbiselerine,ciltlerine sinmekte ve hatta nefes almalarını zorlaştırmakta.
Dolayısı ile,sadece içen kişiyi değil,içmeyenleri de rahatsız etmekte.

Başkalarına karşı saygılı olmamız gerektiği düşüncesiyle,belki daha kolay bırakabilirsin.

Avukat olup,yıllardır içen arkadaşlara ise maalesef fazla bi şey söyleyemiyorum.Çünkü kendi ortağım içiyor.Söylemediğim kalmadı ama nafile.....
Selamlar....
Old 26-10-2006, 17:45   #57
ncoban

ewet hukuk gerçekten stresli bir bölüm ama sigara içenlerin çoğu bence bu durumu mazeret gösteriyorlar.bu kişilerin sigaraya zaten meyilli olduklarını düşünüyorum ben.nitekim benim arkadaşlarımın çoğu sigaraya bu fakülteyi kazanmadan önce başlamış insanlar.
Old 26-10-2006, 20:20   #58
Admin

Kesin olan birşey varsa o da benim yapılan hiçbir anket hakkında doğru tahminde bulunamamam! THS'de açtığımız neredeyse tüm anketlerin sonuçları benim beklediğimden farklı çıktı ve bu anket de bu kuralı bozmadı. %60-%70 gibi bir oranla sigara içenlerin çoğunlukta çıkacağını düşünürken, tersi bir netice aldık. Aslında bu sonuç sevindirici bu nedenle yanıldığıma hiç üzülmedim ancak çevremde sigara içmeyen meslektaş neredeyse yokken, böyle bir sonuç nasıl çıktı hala anlayamıyorum. Sanırım sigara içmeyen tüm meslektaşlar, THS'ye üye olmuş.
Old 27-10-2006, 10:47   #59
Ayşegül Kanat

Merhaba, bu konu yalnızca "hukukçu" olanlara mı açık?
Old 27-10-2006, 12:29   #60
Özoğlu

Sigara hayatın ta kendisi..derin bir nefes çekerseniz çabucak biter.Usul usul yavaş içerseniz uzun soluklu olur ama bir şey anlamazsınız ve inadına yine de biter.Aşmış bir abi vaktiyle sigarayı bırakmayı uğraşmaya çalışıyorum dediğimde 'düşünen adam sigara içer oğlum,beynimi dengeliyor bu meret' demişti.hayatı boyunca hiç sigara içmemiş birini düşünsenize! nasıl bir zevkten mahrum kalıyor?hem sigara içmeyip fazla yaşasak nolacak?doğal kaynaklar zaten mevcut dünya nüfusunu kaldıramıyor,bi de biz mi fazlalık yapalım?hem sigara üretiminden ekmek kazanan o kadar insanı düşünün? sonra sigaradan hasta olup hastanelere düşenler sebebiyle ekmek parası kazanan o kadar doktor hemşire?şimdi elinizi vicdanınıza koyup düşünün sigaryı bırakmak cok bencilce değil mi???
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi