Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Özel Hukuk Fakülteleri

Konuyu Kilitleyin
Old 07-12-2005, 12:43   #31
a.tok

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak ben de bu konu hakkında birşeyler söylemek istiyorum.
Vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri arasındaki puan farkı yukarıda yazıldığı gibi abartılı değil. Dileyen 2005 ÖSS'de ki tavan ve taban puanlarına bakabilirler.
Vakıf üniversitelerinde öğrenciler parasıyla okuyor (tabir-i caizse) ama diplomasını parasıyla almıyor. Derslerinde başarılı olduğu zaman diploma alıyor. Sınavlar ve dersler de kolay değil bazı insanların düşündüğü gibi, aksine devlet üniversiteleriyle karşılaştırılırsa daha da zor diyebiliriz. Çünkü vakıf üniversiteleri için öğrenci para demek, öğrenci ne kadar uzun süre okulda kalırsa o kadar çok para alınır o öğrenciden. Derslerinde başarılı ve mezun olmuş bir hukukçunun devletten ya da vakıftan mezun olduğunun ne önemi var bir türlü anlayamıyorum
Öss'nin de ne kadar belirleyici bir sınav olduğu tartışılır.
Kendi okulumda geçme notu 65. 2.0'in altında ortalaması olan öğrenci üst sınıftan ders alamıyor. Bütün derslerden geçmiş sadece bir dersten kalmış ve ortalaması 2.0'in altındaysa koca bir dönem o bir ders için okula gelip gidiyor öğrenci. Birinci sınıftan dersi olan öğrenci üçüncü sınıftan, ikinci sınıftan dersi olan öğrenci dördüncü sınıftan ders alamayacak yakında çıkacak bir yönetmelik ile. Ayrıca isteyen okulun internet sitesinden akademik kadroya bakabilir. Biraz eskiler (AÜHF) çok iyi tanıyacaktır o hocaları. Kimse bana kolay sınavlara girdiğimizi, hocaların öğrencileri çok rahat geçirdiğini, ya da paramızla diploma aldığımızı söyleyemez. Bilip bilmeden ya da çamur atmak için konuşulmamalı. Komik oluyor çünkü..
Vakıf üniversiteleri hukuk fakültelerinin sayıları, yeni yeni mezunlar vermeye başlamış olmaları gözönünde bulundurulmalı hakimlik/savcılık ya da diğer sınavlarda ki başarı oranları hakkında yorum yapılırken. Eğer devlet üniversiteleri hukuk fakülteleri ile vakıf üniversiteleri hukuk fakülteleri mezunları hakkında başarılı, nitelikli vs.. gibi yorumlar/değerlendirmeler yapılacaksa bunu zaman gösterecektir.
Herkese başarılar dilerim.
Old 26-02-2006, 00:12   #32
Av.Ayşe

Arkadaşlar merhabalar.Ben vakıf üniversitelerine karşı olan bir insanım.Yargı devletin 3 erkinden biridir bu nedenle biz hukukçuların çok iyi yetişmesi gerekiyor.Ben vakıf üniversitelerde açılan hukuk fakültelerinin mesleğimizi basitleştirdiğini düşünüyorum.Saygılarımla.
Old 28-02-2006, 20:54   #33
kaganelli

Alıntı:
Yazan ayse_marmara hukuk
Arkadaşlar merhabalar.Ben vakıf üniversitelerine karşı olan bir insanım.Yargı devletin 3 erkinden biridir bu nedenle biz hukukçuların çok iyi yetişmesi gerekiyor.Ben vakıf üniversitelerde açılan hukuk fakültelerinin mesleğimizi basitleştirdiğini düşünüyorum.Saygılarımla.

neden basitleştirdiğini düsünüyosun peki? ben de vakıf uni.nde okuyorum burda da cok basarılı ogrenciler var,önemli olan ögrencidir eger ögrenci ögrenmek istiyorsa her yerde ögrenir ayrıca zaten avukatlık sınavı denen bişey var bu sınawla mesleginizi basitlestirdiklerini düşündükleriniz elenecekler dolayısıyla karsı olmanıza gerek yok
Old 01-03-2006, 17:23   #34
Av.Ayşe

Neşeli

Arkadaşım benim amacım kimseyi küçümsemek değil.Devlet üniversiteleriyle vakıf üniversiteleri arasındaki puan farkını göze alırsan ne demek istediğimi anlarsın.Evet belki vakıf üniversitelerindeki birçok kişi avukatlık sınavında elenecek ama sınavı geçemeyen kişiler hukukçu sıfatını taşımaya devam edecekler.Bu da beni rahatsız ediyor açıkçası.Saygılarımla.
Old 01-03-2006, 21:19   #35
hacere

sevgili arkadaşlar ben özel bir üniversitede hukuk fakültesinde okuyorum ve son sınıftayım.şukadarını öncelikle belirtmek isterimki kimse parayı verip düdüğü çalamıyor,çünkü kalınan her ders için ayrıca ücret veriliyor ve kimse havadan geçmiyor.ayrıca oldukça iyi eğitim alıyoruz.imkanları varsa insanlar özel okulu tercih edebilirler.imkanlarımız çok daha iyi.ayrıca bu okullardan mezun olan arkadaşlarm oldukça başarılı bi şekilde mesleklerni icra edebiliyorlar.eleştirilmesi gereken öss sistemidir.
Old 01-03-2006, 21:26   #36
hacere

a.tok arkadaşım teşekkür edrim açıklamaların için.buradaki arkadaşlar özel okul ortamını bilmedikleri için atıp tutuyolar.ben devlet üniversitelerinin sorularnı alıyorum bazen karşılaştırmak için,inanırmısın bazen bizden daha kolay sorulduğunu görüyorum.ve devletten mezun olup yeteneksiz arkadaşları da görmedim değil.lütfen bilip bilmeden konuşmayalım.zaten avukatlık sınavıyla bu fark kalkacaktır.
Old 02-03-2006, 12:56   #37
turbo

Bence hukukçu denilen kişi, sadece hukuk fakültesinden mezun olmuş kişi anlamına gelmez. Hukuk mevzunu olup, avukatlık, hakimlik yada savcılık gibi hukukun temel meslekleriyle alakası olmayan meslekleri tercih eden tanıdıklarım var. Kendileri de zaten hukukçu olmadıklarını kabul ediyorlar. Aynı zamanda bahsettiğim temel meslekleri yapmakta olup, hukuk nosyonuna sahip olmayan tanıdıklarım da var. Her iki tarafın da ne düşündüğü, yaptığı yada söylediği açıkçası beni alakadar etmiyor. Kaldı ki, siz çok iyi bir hukukçu olsanız bile, bir şrkilde sizi kötülemenin ve dolayısıyla bütün hukukçuları kötülemenin bir yolu her zaman vardır. Dolayısıyla, herkesin kendi işine bakması gerektiği düşüncesindeyim.
Sayın Ayşe Marmara, lütfen şunu unutmayın, avukatlık sınavında elenecek olanlar, sadece vakıf üniversitesi mezunları olmayacaktır. Bir hukukçunun ön yargılı düşünmemesi gerektiği kanaatindeyim.
Ayrıca, vakıf üniversitelerinin puanlarının düşük olduğundan falan dem vuruluyor sürekli. Vakıf üniversitesi kavramı Türkiye için yeni bir kavram, dolayısıyla Ankara Hukuk, İstanbul Hukuk gibi köklü okullar arasında tercih yapılmasını sağlamak amacıyla böyle bir uygulamaya gidildiği düşüncesindeyim ve yeterince kabul görür(ve önyargısız bakılır) hale geldiğinde yurtdışındaki üniversitelerde olduğu gibi herkesin kolayca giremeyeceği hale geleceğine benim şüphem yok.
Sayın meslektaşlarım, önyargılı olmak bize yakışmaz. Önyargılı davranmayalım.
Old 02-03-2006, 21:08   #38
Av.Ayşe

Neşeli

Arkadaşlar ben tartışma ortamı yaratmak amacında değilim zaten bu başlığı ben açmadım.Herkes gibi ben de düşüncelerimi paylaştım sadece. Bizlere sorulan soruların daha basit olduğu söylenmiş ben bu karşılaştırmayı hangi üniversitelerin sorularıyla yaptığınızı merak ettim açıkçası çünkü sizlerin vakıf üniversitelerinde kitap açık sınav olduğunuzu biliyorum.Sizler elbette ki kabul etmeyeceksiniz ama hukuk fakültesi öyle parayı verenin okuyabileceği bir yer olmaktan çıkarılmalı.Bu kadar basit olmamalı bu fakülteye girmek.Saygılarımla.
Old 02-03-2006, 21:49   #39
turbo

Ben Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum, yani önceki cevabımda belirttiğim önyargılı insanların söylediği ve düşündüğü gibi parayı verdim, düdüğü çaldım. Fakat şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki,nedense bunun fazla bir faydasını yada kolaylığını görmedim. Biz de sabahlara kadar çalıştık, kitap denilen nesneyi dipnotlarına kadar sömürdüğümüz oldu kimi zaman. Sınavlara girdik, düşüncenizin aksine bazılarını geçemedik(kitaplar önümüzde açık olduğuna göre, bizim bu başarısızlığımız herhalde beceriksizlik yada aklımızdaki eksiklikten kaynaklandı). Bir dersi iki sene her dönem aldık, hocanın bize taktığını falan düşündük. Biz de ter döktük, emek verdik ve şimdi nedeni anlaşılmaz bir önyargıyla insanların ve meslektaş olduğum insanların, staj başvurularında vakıf üniversitesi mezunu olduğumu öğrendiklerinde yüz ifadelerinin değişmesi; buradaki gibi fikir paylaşımım ortamlarında parayı verip düdüğü çalmış olmak, derslerin ve sınavların kolay olduğu, sınavların kitaplar açık bir vaziyette yapıldığı gibi ifadeler kullanması beni incitmektedir. Sonuçta dökülen terin kokusu yada acısı farklı mıdır?
Bir hukukçu olmanın temelinde objektif olmak yatar, ve hukukla ilgilenen kişinin, delillere dayalı olarak somut olaya göre düşünmesi ve buna göre karar vermesi gerekir.
Sayın arkadaşlarım, içerisi, dışarıdan göründüğü gibi değildir.
Old 02-03-2006, 22:34   #40
amd_athlon

Sevgili bayanlar, baylar

Ben KKTC' deki bir özel üniversiteden mezun oldum. Stajımı İstanbulda tamamladım. Şuan İstanbulda avukatlık yapıyorum. İnanın ki, okulu bitirene kadar akla karayı seçtim hatta seçemeyecek kadar gözlerim kızardı. Bizim hocalarımız günübirlik Ankara Üniversitesinden geliyordu ve sırf özel üniversite' ye gidipte öğrencileri parayla geçiriyor demesinler diye bize inanılmaz zor sınavlar yapılıyordu. Benim kız arkadaşım şu an İstanbulda bir devlet üniversitesinde hukuk fakültesinde okuyor ve görüyorumki bizim girdiğimiz sınavlar ve onların girdiği sınavlar arasında pek bir bir fark yok. Ayrıca hocalarla görüşme vs. imkanlar açısında çok çok rahatlar. Bizim hocalarımız geliyor derse girip çekip gidiyordu, bu vesile ile herhangi bir ilişki kuramıyorduk. vs. vs.
Bunları anlatmaktaki amacım lise yıllarındaki tembelliğimi acındırarak örtmek değil. Ancak her özel üniversitenin de aynı kefeye konulmamasını rica ediyorum. Ayrıca kardeşim de şu an istanbuldaki bir özel üniversitenin bir başka bölümüne devam ediyor, o özel üniversitenin hukuk fakültesininde benim okuduğum ilkokuldan pek bir farkı yok malesef. Paralı eğitime karşıyım. Belki lisansüstü eğitim paralı olabilir ancak üniversiteyi bitirene kadar paralı eğitim olmamalı. Ben okudum ama mecburdum, belki 2-3 yıl sonra çalışarakta kazanabilecektim ama zaman kaybetmek istemedim daha doğrusu ailem istemedi, iyide etmişim.

Hepinize sevgi ve saygı sunuyorum.
İyi çalışmalar.
Old 02-03-2006, 22:37   #41
amd_athlon

Alıntı:
Yazan ayse_marmara hukuk
Arkadaşlar ben tartışma ortamı yaratmak amacında değilim zaten bu başlığı ben açmadım.Herkes gibi ben de düşüncelerimi paylaştım sadece. Bizlere sorulan soruların daha basit olduğu söylenmiş ben bu karşılaştırmayı hangi üniversitelerin sorularıyla yaptığınızı merak ettim açıkçası çünkü sizlerin vakıf üniversitelerinde kitap açık sınav olduğunuzu biliyorum.Sizler elbette ki kabul etmeyeceksiniz ama hukuk fakültesi öyle parayı verenin okuyabileceği bir yer olmaktan çıkarılmalı.Bu kadar basit olmamalı bu fakülteye girmek.Saygılarımla.

Sayın Ayse_marmara hukuk

Vakıf üniversitelerinde kitap açık sınav oluyor demek çok genel bir tutum. Benim okuduğum üniversitede kitap açık sadece bir dersin sınavı oluyordu. Oda hukuk fakültsinde pekte ciddiye alınamayan derslerden biriydi. Ben başka kitap açık sınav görmedim. Ayrıca sizin üniversitede de kitap not kanun vs. hepsinin açık olduğu sınav olduğunu biliyorum.

İyi çalışmalar.
Old 02-03-2006, 22:43   #42
amd_athlon

Alıntı:
Yazan turbo
Ben Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum, yani önceki cevabımda belirttiğim önyargılı insanların söylediği ve düşündüğü gibi parayı verdim, düdüğü çaldım. Fakat şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki,nedense bunun fazla bir faydasını yada kolaylığını görmedim. Biz de sabahlara kadar çalıştık, kitap denilen nesneyi dipnotlarına kadar sömürdüğümüz oldu kimi zaman. Sınavlara girdik, düşüncenizin aksine bazılarını geçemedik(kitaplar önümüzde açık olduğuna göre, bizim bu başarısızlığımız herhalde beceriksizlik yada aklımızdaki eksiklikten kaynaklandı). Bir dersi iki sene her dönem aldık, hocanın bize taktığını falan düşündük. Biz de ter döktük, emek verdik ve şimdi nedeni anlaşılmaz bir önyargıyla insanların ve meslektaş olduğum insanların, staj başvurularında vakıf üniversitesi mezunu olduğumu öğrendiklerinde yüz ifadelerinin değişmesi; buradaki gibi fikir paylaşımım ortamlarında parayı verip düdüğü çalmış olmak, derslerin ve sınavların kolay olduğu, sınavların kitaplar açık bir vaziyette yapıldığı gibi ifadeler kullanması beni incitmektedir. Sonuçta dökülen terin kokusu yada acısı farklı mıdır?
Bir hukukçu olmanın temelinde objektif olmak yatar, ve hukukla ilgilenen kişinin, delillere dayalı olarak somut olaya göre düşünmesi ve buna göre karar vermesi gerekir.
Sayın arkadaşlarım, içerisi, dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Sayın Turbo

Aynen senin düşündüklerini düşünüyorum. İnsan sadece bir üniversite ortamında olduğundan diğerlerinin nasıl olduğunu pek farkedemiyor. Ama ben üniversiteyi bitirdikten sonra istanbula gelipte pat diye bir başka üniversitenin hukuk fakültesinin ortamına bir arkadaşımdan dolayı girince, öğrencilerin sorun yaşadığı, tasalandığı, çalıştığı, salladığı ,sallamadığı, dikkat ettiği şeylerin çok büyük kısmının aynı olduğunu gördüm. Bide ne varsa onlarda da o vardı.

Yalnız şunu söyleyebilirim devlet üniversitesindeki öğrenciler birbirlerine çok bağlı oluyorlar ve arkadaşlık ilişkileri benim okuduğum üniversitye göre çok daha güzel. Çünkü benim okuduğum okulda herkesin aşşağı yukarı maddi imkanı iyiydi ve insanlar arkadaşlıklarını birbirlerinin kişiliklerine göre değil başka şeylere göre kuruyorlardı, dolayısıyla benimde geçmişten kalan çok sınırlı sayıda arkadaşım var. Ama devlette bu böyle değil, en güzel yanı da bu.
Old 03-03-2006, 15:29   #43
Av.Ayşe

Neşeli

Arkadaşlar herkese merhabalar.Hukuk fakültesinde okumak zordur.Bizler de mezun olana kadar çok zorlandık sizler evleviyetle zorlanırsınız.Sizlerin bu konuda çok öfkeli olduğunuzu gördüm.Ben de her site üyesi gibi düşüncelerimi yazabilirim.Site yöneticilerinden herhangi bir uyarı almadığıma göre düşüncemde hakaret içeren,küçümseyici,onur kırıcı herhangi bir ibare yoktur.Sizler ben ve benim gibi düşünenleri önyargılı olmakla suçluyorsunuz arkadaşlar bu bir önyargı değildir gerçeğin ta kendisidir.Eleştiriler sizin şahsınıza değil vakıf üniversitelerine izin veren sistemedir.Bana hitaben öfke dolu yazılar yazıldığnı görünce cevap yazmak gereğini duydum lütfen olayı kişiselleştirmeyelim.Saygılarımla.
Old 03-03-2006, 23:44   #44
idil

mrhb arkadaslar ozel unv konusundakı dusundelerı okumak benı cok uzdu yanı bu sıtenın uyelerının cogunun hukukcu oldugunu dusunerek bırseyler soylemek ıstıyorum bırkere vakıf -devlet ayırımı yapmak cok yanlıs en onemlısı hocalar aynı yanı egıtım kalıtesız demek dusunmeden konusmaktan baska bırsey degıldır bır kere avrupayı dusundugumuzde unv adı altındakı tum okullar paralı mesela ordakı tıp ,hukuk,ekonomi,iktisad vs fakultelerınde yetısen dunyaca unlu hocalar var bunlarıda paralı okudu dıye yargılamak mı gerekıyo bence ılk once paralı okuma olamaz zıhnıyetı degısmelı turkıyede de bu gelısmedıgı ıcın dıkkat cekıyor yanı paralıı okuyan gerzekalı oluyor bırakalım bu dusuncelerı turkıyede hukuk alanında konusulacak cok daha seyler var bu tur muhabbetler yerınde saymaktan baska bısey degıl zaten turk mılletı olarak tek yaptıgımız bu ,genıs dusunemıyoruz at gozlugu takmak bızı ılerletmez bunu farkına varalım lutfen
Old 04-03-2006, 18:01   #45
kaganelli

vakıf üni.lerine karsı daha dogrusu vakıf üni.lerinde okuyan ögrencilere karsı devlet üni.lerinde okuyan arkadaslarımızın önyargılı oldugu bir gercek ve ben bunu acıkcası normal karsılıyorum ama bu arkadaslar unutmamalıdırlar ki turkiye gibi sistemsizliğin sistem haline geldiği bir ulkede yasıyoruz,sartlar bizi vakıf uni.ne yönlendirmişse bu bizim değil sistemin sorunudur.
biraz da empati yapmalısınız bence,bizim yerimizde olsaydınız ve sartlar sizi vakıf uni.ne yonlendirseydi siz ne yapardınız?
bir de kitap acık sınav konusu var.siz dısardan baktıgınız için size haksızlıkmış gibi geliyo ama kazın ayagı hiç de oyle degil.benim okudugum üni.de hiç bir ogrenci kitap acık sınav ı kabul etmez cunku sorular da o derece zor olur,bu bir avantaj degildir kesinlikle,olayı yasadıgım için biliyorum ve hepinize saygılarımı sunuyorum

Old 04-03-2006, 18:20   #46
Av.Ayşe

Neşeli

Vakıf üniversitesinde okuyan bir arkadaşımız devlet üniversitelerinin sınav sorularının daha basit olduğunu yazmıştı ben de ona cevaben açık kitap meselesini gündeme getirdim.Başka bir sebebi yoktur.Ben daha önce de yazdım zaten bizlerin eleştirileri sizlerin şahsına değil sistemedir.Saygılarımla.
Old 05-03-2006, 20:21   #47
amd_athlon

Alıntı:
Yazan ayse_marmara hukuk
Arkadaşlar herkese merhabalar.Hukuk fakültesinde okumak zordur.Bizler de mezun olana kadar çok zorlandık sizler evleviyetle zorlanırsınız.Sizlerin bu konuda çok öfkeli olduğunuzu gördüm.Ben de her site üyesi gibi düşüncelerimi yazabilirim.Site yöneticilerinden herhangi bir uyarı almadığıma göre düşüncemde hakaret içeren,küçümseyici,onur kırıcı herhangi bir ibare yoktur.Sizler ben ve benim gibi düşünenleri önyargılı olmakla suçluyorsunuz arkadaşlar bu bir önyargı değildir gerçeğin ta kendisidir.Eleştiriler sizin şahsınıza değil vakıf üniversitelerine izin veren sistemedir.Bana hitaben öfke dolu yazılar yazıldığnı görünce cevap yazmak gereğini duydum lütfen olayı kişiselleştirmeyelim.Saygılarımla.
Ben öfke dolu bir şey yazmadım ayrıca kızmadımda, herkes herşey hakkında istediğini düşünebilir. Sonuçta bi konu tartışıyoruz. Ayrıca benim onurumu kırıcı bir şey olmadı. Eğer benim içim rahat olmasaydı onurum o zaman kırlırdı hatta onurum olmazdı bu konuda.
Old 05-03-2006, 20:22   #48
amd_athlon

Ben çok fazla özel üniversite gezmedim ama benim üniversitemde de açık kitap sınav diye bir şey yoktu.
Old 05-03-2006, 21:24   #49
Av.Ayşe

Neşeli

Çatabiliyorsanız önce fikirlerime çatın sonra bana..
Old 05-03-2006, 21:52   #50
amd_athlon

Ben çatmadım kimseye. Anlaşamayacağız sanırım.
Old 05-03-2006, 22:25   #51
Av.Ayşe

Neşeli

Herşeyi kişisel algıladığınız sürece bence de anlaşamayacağız.Benim yazdığım yazı size hitaben yazılmış bir yazı değildir sayın meslektaşım.Ben (defalarca da belirttiğim gibi) sisteme karşıyım sizlere değil...
Old 06-03-2006, 14:50   #52
onur acır

Varsayılan özel hukuk fakülteleri ile ilgili

Öncelikle merabalar ben yeni üye oldum ve gezinirken ilgili yazınızı ve verilen cevapların bazılarını okudum ancak bazı arkadaşlarla aynı fikirde olmadığımıda belirtmek isterim.İlk olarak bende bir özel okul mezunu olarak bazı arkadaşların belirttiği gibi" para veiyorsun diploma alıyorsun" olayı yok,en azından 4 sene boyunca böyle şeylerle ilğili bir vakıa duymadım,ayrıca YÖK'ün özel okullar üzerindeki denetimide böyle şeylerin yapılmasına izin vermemektedir.Başka bir arkadaşımızında belirttiği üzere bizlere ders veren hocalar devlet okullarında görev yapan hocalardır.Örnek vermek gerekirse syn Hakan Pekcanıtez,syn Şeref Ertaş,syn Nevzat Toroslu gibi,bu isimleri çogaltmak mümkün vede bu değerli hocalarımızın öğrencileride bileceklerdir ki kendileri zaten böyle bir oluşum içine girmezler.Ancak kalite konusundaki çekincelerinize katılmakla beraber gerek yapılan sınavlar gereksede mesleki çekişmeler sonucunda kendini yetiştirmemiş bir bireyin ayakta kalmasının da mümkün olmayacağınıda göz önünde bulundurmalısınız.Sonuçta diploma size herşeyi beraberinde getirmemektedir. Saygıılarımla.
Old 06-03-2006, 14:53   #53
onur acır

Kişisel almadım.Ancak size verilen cevaplarda sanki özel okullarda herşey çok kolaymış gibi bir hava yaratılmış.Ona karşı olduğumu belirtmek istedim.
Old 06-03-2006, 19:45   #54
canerce

Olumlu

sayın ayşe_marmara hukuk,

Lütfen vakıf üniversitelerinin web sitelerine girip,öğretim kadrolarına bir bakın,sanırım bu gözlem eğitim kalitesi hakkındaki görüşünüzü etkileyecektir...
Avukatlık sınavını kazanamayan vakıf üniversitesi ögrencilerinin hukukçu sıfatını kazanmalarından rahatsız olacağınızı belirtmişsiniz.Şundan emin olun ki,eğer siz kendinizi daha iyi yetiştirmiş bir hukukçu iseniz zaten bu kişilerin bir adım önünde olursunuz ,bu halde rahatsızlık duymanızın sebebi ne olabilir..
Bir hukukçu olarak size sorarım,sizce hukuk fakültesine girmek mi daha zordur yoksa bu fakülteyi bitirebilmek mi,,öyle parayı vererek bi yerlere geliniyor tarzı düşüncelerin yersiz olduğu kanısındayım.
Sistemi eliştiriyorum dediğiniz mesajlarınızda üstte belirttiğim bir çok konuyada değiniyorsunuz,bu durumda,bu sistemin bir parçası olan kişilerin bunu kişisel algılamaları çok normal.

saygılarımla,
canerce
Old 07-03-2006, 00:18   #55
Av.Ayşe

Neşeli

Ben bilgi sahibi olmadığım bir konuda asla konuşmam zaten vakıf üniversitelerindeki eğitim hakkında olumsuz birşey yazmadım.Ben bizim okuldaki hocaların herbirinin vakıf üniversitelerinde de ders verdiğini biliyorum.Basından da takip ediyorum eğitim üyesi trasferlerini.Zaten eğitim kalitesi bir kriter değil benim için ben aldığımız puanları kriter alıyorum ve arada çok fark var.Burslu öğrencileri ayrı tutuyorum elbette.Ben bu tartışmanın tek başıma bir tarafı olmak istemiyorum.Daha önce de yazdığım gibi :Çatabiliyorsanız önce fikirlerime çatın sonra bana...Biraz daha soğukkanlı yaklaşırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.Saygılarımla.
Old 07-03-2006, 21:28   #56
canerce

Olumlu

o fikirlerin sahibi siz değilmisiniz,sayın ayşe_marmara hukuk.fikirlerinizle şahsınızı ayırıp öncelik sıralamasına koymuşsunuz,önce fikirlerime çatabiliyorsanız çatın sonra bana diyorsunuz.burası görüşlerin yeri geldiğinde tartışıldığı bir ortam olduğundan ben fikirlerinize çatıyorum ancak önemle belirtirim ki,tabirinizle çatmış olduğum fikirlerinize de saygı duyuyorum..
sadece bir iki nokta da dikkatinizi çekmek istedim,o yüzden çattım .....fikirleriniz dışında size çatma hakkını da hukukçuların ağırlıkta olduğu bu ortamda kimsede görmüyorum....

Saygılarımla,,,
insanların birbirine çatmadığı,huzur ve barış dolu günler dilerim.
canerce.
Old 09-03-2006, 14:12   #57
deryadil

Varsayılan kaç kişi bulunduğu konuma dershaneye gitmeden kavuştu

KAÇ KİŞİ BULUNDUĞU KONUMA ,HİÇ PARA VERMEDEN DERSHANEYE GİTMEDEN DEVLET LİSELERİNİN EĞİTİMİ İLE GELDİ ARKADAŞLAR ...KEŞKE ÖZEL YADA DEVLET OKULUNDA OKUYAN BİZLER ŞUNA TEPKİ VERSEK ,dünyanın hiçbiryerinde olmayan dershane sistemine ,bu sistemi sonuna kadar destekleyen ve verdiği müfredattan farklı üniversite sorusu çıkaran YÖK e ve bütün bunlara seyirci kalan devlete , doğu da üniversite hayaliyle yaşayan ama 1_0yenik başlayan arkadaşlarımıza ........
Old 09-03-2006, 22:42   #58
iso317

Varsayılan arkadaşlar

bence vakıf unv gercekten hukuk bölumunun degerini duşuruyor aradaki puan varkı bunun acık bir örneğidir ben hukuk bölumu okumuyorum ama kamu yönetimi okuyoeum bizim alanımızdaki meslekler hukuk okuyanlardan daha fazla
Old 10-03-2006, 07:43   #59
turbo

Sayın iso317,
Eğer hukuk fakültesinin değerini, puanlamalarla değerlendirirseniz, büyük bir hataya düşersiniz. Hukuk fakültesini değerini belirleyen bir sınav sonucu alınacak puanlar değil, fakültenin hocaları ve hukukun anlamını ve öneminin farkında olan ve mezuniyetten sonra bunu kullanan, bunun için mücadele eden öğrenci ve mezunlardır. Yoksa hangi müfredata göre hazırlandığı belli olmayan ve gençleri maalesef yarış atına çeviren bir sınavda yapılan puanlama değildir. Bu noktayı gözden kaçırmayalım lütfen.
Old 10-03-2006, 10:10   #60
deryadil

Varsayılan sayın iso307

Bakınız ,sorunun kökenini kavramadan üniversite sınavında eksik puan olan öğrenciye kalitesiz diyemessiniz ,kaliteyi 3 saatlik bir sınav belirlemez ,bu sadece turkiye de olan bir sistem ve bu sistemi sorgulamadan kabullenmenize şaşıyorum ,dün de bahsettiğim doğudaki öğrenciler size göre bu durumda kalitesiz oluyor öylemi ,dershane yok varsa da gitmek için para yok ,özellikle 3 yıl boyunca edebiyat öğretilip sadece dilbilgisi sorusu sorulan (edebiyatın agırlıkta olması gerekırken müfredata göre) sınav sisteminde ,1,5milyon öğrenciden kazanan 150 bin öğrenci kaliteli oluyor öylemi ,yani siz şunumu diyorsunuz ülkede heryıl 1350000 insan kalitesiz olarak sınav ile sabitleniyormu ....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi