Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

"Stajyerlik, ucuz iş gücü" mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2013, 23:04   #31
Av.Reha

Kesinlikle ucuz iş gücüdür şöyle ki stajyer olmayan bir personel çalıştırılsa sigortasıdır diğer masraflarıdır ortalama günümüzde 1500 TL dir ama bu rakamın yarısına stajyere istediğiniz işlemleri görev aşkıyla ve avukat sıfatıyla her türlü yaptırabilirsiniz Aramızda böyle düşünen üstadlarımıza selam olsun ...
Old 25-11-2013, 23:00   #32
Semender33

Malesef ucuz iş gücü olarak görenlerin ve ucuz iş gücü olarak kullananların sayısı tahmin edileninde üstünde.
Old 13-04-2015, 15:55   #33
üye47177

yanında çalıştığım, işinde oldukça başarılı ve hukuk 'şirketi' olan bir meslektaşımın bana söylediklerini aynen yazıyorum: ''niye bir tane daha katip alayım ki, bir katibe vereceğim parayla 3-4 stajyer çalıştırırım üstelik iş öğretiyorum diye istediğim saate kadar tutarım burada,avukat çalıştırsam fazla mesaiye kalsa fazla mesai ücreti istiyor, stajyer ağzını açamaz.''
Old 27-05-2015, 13:26   #34
yasal06

Alıntı:
Yazan Feyza Güreş
yanında çalıştığım, işinde oldukça başarılı ve hukuk 'şirketi' olan bir meslektaşımın bana söylediklerini aynen yazıyorum: ''niye bir tane daha katip alayım ki, bir katibe vereceğim parayla 3-4 stajyer çalıştırırım üstelik iş öğretiyorum diye istediğim saate kadar tutarım burada,avukat çalıştırsam fazla mesaiye kalsa fazla mesai ücreti istiyor, stajyer ağzını açamaz.''

Çok üzücü bir durum. Halihazırda ben de stajyer avukatım, toplamda dokuzuncu ayım doluyor; ama avukat yanı staj süreci beni resmen meslekten soğuttu. Zaten yorucu bir fakülte sürecinin ardından karşı karşıya kaldığım durumlar beni oldukça rencide etti. Özellikle sizin bahsettiğiniz bu tavrı duymasam da hissetmek bana kendimi, yaşantımı, mesleğimi sorgulatır oldu. Gerçekten çok zor bir durum...
Old 17-06-2015, 17:33   #35
keremyagiz17

Bir stajyer avukat olarak görüşlere pek katılamadığımı belirtmek isterim. Kendimizi bir de avukat yerine koyup düşünürsek daha sağlıklı sonuç elde edebileceğimizi düşünüyorum. Stajyer olarak avukata istediğimiz her soruyu soramıyorsak, bunun üstüne tüm angarya işleri yapıyorsak sonuna kadar haklısınız. Fakat stajyerin asli görevi de mesleği uygulamada öğrenmektir. Zira okul ve uygulama arasındaki farkın uçurum olduğunda hemfikirizdir. Buna bağlı olarak hem işleri öğrenme anlamında avukata defalarca soru soruyoruz, hem işi öğreniyoruz, hem staj biter bitmez kendi büromuzu açmaya çalışıyoruz, bir de üstüne 2bin tl civarında para istiyoruz. Ben avukat olsam ben de vermem ama işleri de öğretirim. Saygılarımla
Old 05-08-2015, 14:48   #36
yurdumsun ey ucurum

"Avukatlar köle kullanmadılar, efendileri de olmadı" sözünün pratikteki anlamını çözemiyorum.

1."Köle kullanmadı" : Avukat işçilere ödenen maaşı görüyoruz, hem bunu yapıp hem de o süslü lafı kullanmak olmuyor. Stajyerlik döneminde normal. Çünkü her mesleğin bir ezilme dönemi olmalı. Pamuklara sarılmış bir yaşamdan bizi koparıp yüzümüzü hayatın acı gerçeklerine çeviren bir soğuk duş olmalı. Ama artık "avukat" olmuşsa orada biraz durmalıyız çünkü meslektaşımıza reva gördüğümüz muameleye biz de müstehakız demektir.

2. "Efendileri de olmadı":Bırakınız Allah aşkına. Duruşmada hakime ikide bir "evet efendim, tamam efendim, tabi efendim"... Hayır hayır, hemen "O, sözün gelişi" demeyin, bunun altındaki öğrenilmiş çaresizliği, adı konmamış psikolojik mağlubiyet hissini..
Çok üzgünüm..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi