Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zor Bİr Durum Zor Bir Soru-gayrimenkul Hukuku

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2007, 15:29   #1
ad-hoc

Varsayılan Zor Bİr Durum Zor Bir Soru-gayrimenkul Hukuku

Sayın meslektaşlar müstakbel bir müvekkil adayının bir uyuşmazlığı fakat ben çıkış yolu bulmadım yön gösterirseniz sevinirim.
A, B için C'den bir gayrimenkul satın alıyor. A ile B arasında da yazılı hiçbir belge olmamakla birlite anlaşma şu şekilde, B, A'dan kendisi için C'den bir gayrimenkul almasını daha sonra gayrimenkulun bedelini peyder pey kendısine ödeyeceğini taahhüt ediyor. Bunun üzerine A C'ye gayrimenkulun bedelini ödüyor ve B adına tescilini gerçekleştiriyor. Bunun üzerine A B'den kendisi için ödemiş olduğu gayrimenkulun bedelini istiyor ve malum sonuç B'nin cevabı menfi.... Bu işin içinden çıkılmaz gib geldi bana ama bir de size sorayım dedim Ayrıca böyle insaların bu devirde bu şekilde işlem tesis etmelerine hayret ediyorum!!!
Old 22-01-2007, 15:38   #2
Av.Suat Ergin

Sayın ad-hoc,

A ile B arasındaki işlem tipik bir inançlı işlemdir.Dolayısıyla yazılı belge ile kanıtlanabilmektedir. Açılacak tapu iptal ve tescil davası redde mahkumdur.

Verdiğini geri alabilmesi için de yazılı belge gerekmektedir. Anladığım kadarıyla taşınmaz alımı için para verdiğini de kanıtlayamayacaktır. Bu nedenle haklısınız. Yapılacak bir şey yok...

Saygılarımla
Old 22-01-2007, 16:23   #3
Av.Bülent Özkan

Varsayılan Aynı konuda açılan dava

Birebir örtüşmemekle birlikte benzer bir sorunla karşılaşmıştım ve değerli meslekdaşlarımdan sitemizde yardım almıştım. Benim olayımda üçüncü bir kişi yoktu. Açıklamak gerekirse A ve B sözlü olarak daire satışı hususunda anlaşıyor A dairenin anahtarlarını B den devralıyor ve daireyi kullanıyor bir süre. Sonra anlaşmazlık patlak veriyordu. Ödemelere ilişkin bir belge de söz konusu değil. Konu evvelce açılmış Sebepsiz Zenginleşme ve ispat Sorunu başlığında epey tartışıldı. Bu konu başlığını incelemenizi tavsiye ederim. Tapu iptal ve tescili zor ama tedbirli olarak tapu iptal tescil mümkün olmaması halinde sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre bedelin iadesi terditli olarak dava edilebilir. (Aynı şekilde açtığım davada taşınmaza tedbir kondu.) Anılan konu başlığında işinize yarayabilecek Yargıtay kararları mevcut. ( Satış ve devir olgusunun tanıkla ispatının mümkün olduğu v.s.) Yardımcı olacağı kanaatindeyim..
Saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi