Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatlık ve home -ofis

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2013, 12:39   #1
Av.PUDY

Acil avukatlık ve home -ofis

Merhaba Arkadaşlar; şehir değişikliği sebebi ile ve artık ofis açmanın zamanı da geldi diye düşünerek bir avukatlık ofisi açmaya karar verdik. Ancak Home ofis şeklinde yapmak istiyorum. Bulduğum daire apartmanın dördüncü katı olup apartmanda her daire mesken olarak kullanılıyor. Araştırdım ancak yasalardaki son değişiklikler vs. kafamı allak bullak etti. Avukatlık ofisinin apartman dairesinde açılmasında prosedür nedir ve en önemlisi ofisi home ofis şeklinde açabilir miyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 13-08-2013, 13:50   #3
mabitades

Sayın meslektaşım, Kat Mülkiyeti Kanunu'ndaki düzenlemelere ilişkin olarak son gelişme bu linktedir;

http://www.istanbulbarosu.org.tr/det...atID=1&ID=8018

mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümde herhangi bir izne tabi olmadan avukatlık bürosu faaliyet gösterebilecektir.

Hayırlı olsun!
Old 13-08-2013, 15:29   #5
Av.PUDY

Peki bir soru daha Her ilin barosuna göre farklı bir uygulama var mı? Yani barolar büronun uygun olup olmadığına dair karar verebilir mi?
Old 13-08-2013, 15:39   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.PUDY
Peki bir soru daha Her ilin barosuna göre farklı bir uygulama var mı? Yani barolar büronun uygun olup olmadığına dair karar verebilir mi?

Yasanın 43. maddesine göre "Büronun niteliklerini barolar belirtir." Ancak bunu yapmış bir baroya ben rastlamadım.
Old 13-08-2013, 15:44   #7
hakkaniyet_

Ben büromu açarken barodan kimse gelmemişti de vergi dairesinden gelip denetlemişlerdi. Kaç kişi çalışıyor vs. konularda. Sizin home ofis durumunuzu daha çok vergi dairesine bildirmeniz gerekir diye düşünüyorum.
Old 22-08-2013, 10:08   #8
Av.PUDY

Acil

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Ben büromu açarken barodan kimse gelmemişti de vergi dairesinden gelip denetlemişlerdi. Kaç kişi çalışıyor vs. konularda. Sizin home ofis durumunuzu daha çok vergi dairesine bildirmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Cevaplar için çok teşekkür ederim; ayrıca sormak istediğim bir husus var kira sözleşmesi nasıl yapılacak böyle bir home ofice durumunda? ev kirası sözleşmesini kullanırsam çok yüksek bir kira miktarı söz konusu olduğundan stopajını da yüksek ödeyeceğim anlamına gelir ki home ofice yapmanın pek bir manası kalmayabilir?
Old 22-08-2013, 13:59   #10
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan avmurat
Kiranın tamamı üzerinden stopaj ödeneceğine dair:
http://www.vergi.com.tr/home-ofis-ol...yerine-isa/528
tam olarak sorduğum bu değildi aslında.. Yani sözleşme nasıl yapılır home olarak mı home ofis olarak mı yoksa ofis olarak mı? Bir de şöyle bir durum var evin tamamını kullanmayacağım ki ben ofis olarak.. Neden bu kadar yüksek ödüyorum?? Yanıtınız için yine de teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi