Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kendİ SorumsuzluĞu Nedenİ İle EŞİm Benİ BoŞamak İstİyor

Konuyu Kilitleyin
Old 22-12-2008, 00:13   #1
Konuk

Varsayılan Kendİ SorumsuzluĞu Nedenİ İle EŞİm Benİ BoŞamak İstİyor

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
18 yıllık evliyim 3 oğlum var eşim tek çocuk 15 yıl ailesi ile beraber yaşamak zorunda kaldım 3 yıl önce babası ölünce tamamen annenin fikirleriyle hareket eder hale geldi.evlendiğim günden beri alkol alıyor.son yıllarda fazla almaya başladı.sürekli evde sözlü şiddet var.aldatması var resimli delillerim var.çalışmıyor.miras parasınden geçiniyoruz.bize parayı kısıtlıyor kendi birkaç kez kumar oynadı.yüklü miktar kaybettiğini söylemişti.kendi dayısı şahittir.son 3 yıldır sürekli gece klublerine gidiyor.eve çok geç geliyor çocuklardan banane ne yaparsan yap diyor.maddi ve manevi eksiklikler yaşıyoruz.hiç bir sorunla ilgilenmiyor.ayriyetten dışarıya karşı annesinin yalanlarına marus kalıyorum.sürekli beni annesi ve kendisi evden kovuyorlar.oturduğumuz ev evlendiğimde kayınpederimin üzerinde idi 8 yıldır kayınvalidemin üzerinde.şu anda annesinin parasına muhtaç olduğundan annesinin baskısı ile bana boşanma davası açtı ilk 3 ayda hiç birşey yokmuş gibi davrandı bende vaz geçtiğini sanarak iyi davrandım sonra duruşmaya çıktık vazgeçmemiş ben boşanmak istemediğimi söyledim ısrarla boşanacağım dedi duruşmadan sonra tekrar eve geldi şu an aynı evde iki yabancı gibi yaşıyoruz kendisinden korkuyorum çocuklarımın psikolojisi çok bozuk mal varlığı babadan kaldığı için hiçbir hak talep edemiyormuşum.ben ne yapmalıyım?oturduğumuz evden beni çıkartabilirlermi?miras maldan hak alamazmıyım?15 yıl ailesine baktım.beni çalıştırtmadılar.şimdi hiçbir hakkım yokmu?
Old 22-12-2008, 20:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle 4320 sayılı yasa gereği şiddet uygulayan eşinizin ve annesinin size yönelik korku ve şiddete yönelik davranışlarının yasaklanmasını Aile mahkemesi hakiminden bir dilekçe ile talep edebilirsiniz.

Bu koruma kararına uymayhanlar hakkında üç aydan altı aya kadar hapis istemli dava açılacaktır.

Boşanma davasında açılan davanın haksızlığını ve davacı eşinizin kusurlu oluşunu ispat etmeniz gerekiyor.Kimse kendi kusurundan yararlanamaz.Bu durumda dava reddedilebilecektir.

Eşiniz az da olsa sizin kusurunuzu ispatladığında hakim boşanmayha karar verebilir.Bu durumda eğer talep etmişseniz nafaka maddi manevi tazminat talepleri değerlendirilecektir.

Eşinize babasından kalan mirasta elbette sizin bir hakkınız bulunmamaktadır.Siz mirasçı değilsiniz.Fakat maddi manevi tazminat ve varsa nafaka talebinizin güvencesi niteliğinde olan eşinizin miras yolu ile edindiği malvarlığının elden çıkarılmaması için tedbir talebinde bulunabilirsiniz.

Boşanmaya karar verilmesi durumunda ,koşulları varsa boşanma sebebi ile yoksun kaldığınız mali haklarınız için maddi,kişilik haklarına yöneltilmiş saldırılar için manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ayrıca 2002 den sonraki sürede mirastan elde edilen kira vb.gibi gelirler de mal rejimi katılım alacağı davasına konu edilebilir.

Dava süresince kendiniz ve yaşı küçük çocuklar için tedbir,boşanmayla sonuçlanan dava sonrasında ise yoksulluk ve iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz uygun değil ise barfo adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 22-12-2008, 22:22   #3
Konuk

Varsayılan Lütfen dikkate alın

Dün gönderdiğim mesaj için avukat hanıma teşekkür ederim. Yalnız ismimin gizli tutulmasını rica ediyorum.
miras kalan bir dublex daireyi eşim 2 sene önce satarak yarine normal bir daire almıştı boşanma davası açtıkmtan sonra bu daireyide haberim olmadan satmış. şimdiden sonra tedbir nafakası koydurabilirmiyim. kayınvalidemin üstünde olan oturduğum daireden çıkartabilirlermi?evlenirken beraber bu dairede oturmaya başlamıştık.eşimi suçlu gösteren delil ve şahitleri henüz bir buçuk ay olmasına rağmen mahkemeye sunmadım duruşmaya bir buçuk ay kaldı konulan 20 gün süresi geçti. ne yapmalıyım ? eşim herhangi bir delil sunsaydı benim elime mahkemeden önce gelirmi?
Old 23-12-2008, 12:20   #4
uye8490

Sayın konuk,

maddi ve manevi tazminat ile nafaka alacağınızın güvence altına alınması için eşinizin mevcut malvarlığına (üçüncü kişilere devrin önlenmesi için)tedbir konmasını mahkemeden talep edebilirsiniz.

Mahkemeden tedbir kararı büyük bir olasılıkla çıkacaktır.Ancak eşinizin satarak elde çıkardığı malvarlığına(sizin anlatımınızla daireye) tedbir koymanız söz konusu değildir,zira o daire artık eşinize ait değildir.

Şu an oturmakta olduğunuz daire kayınvalidenize ait olduğu için gerek şimdi, gerekse boşanma davası sona erdikten sonra kayınvalideniz evi boşaltmanız için gerekli yasal prosedürü başlatabilir.

Boşanma davası devam ederken tedbir nafakası, dava sona erip de hükmün kesinleşmesinden sonra geçerli olmak üzere yoksulluk (çocuklar için iştirak)nafakasına hükmedilmesini mahkemeden her zaman talep edebilirsiniz.

Şartları varsa mahkeme eşinizin size ve çocuklara nafaka ödemesine karar verecektir.

Dava açılırken davalı tarafa dava dilekçesi tebliğ edilir.Davacı da dava dilekçesinde delillerini genel olarak belirtir.Yeni delil sunulmuş ise duruşmada bunlardan haberiniz olacaktır.Zaten mahkemeler de genelde taraflara delillerini sunmaları için bir süre verirler,bu süre de genelde kesin süredir.Yani bu süre sona erdikten sonra delil sunulamaz.

Her dava kendine has özellikler taşıdığı için buradan ancak genel bir bilgi verebiliyoruz.Haklarınızı en sağlıklı şekilde kullanabilmeniz bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanıza bağlıdır.Bu nedenle bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi