Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatın üstünün aranması ve baro kimliği..

Yanıt
Old 11-11-2009, 02:41   #31
serhatçetin

Bu sitede birilerinin "hukuka inancı yok ama turkhukuksitesine üyeliği var" zannımca? Anlamıyorum bu çelişkiyi.
Bir çok polis arkadaşım var hatta emniyet teşkilatıyla içiçe büyüdüm diyebilirim. Bunların kimisi emniyet müdürü kimisi çevik kuvvet kimisi sivil polis. Hukuksuzluğun hiçbir türlüsü PVSK'da polislere görev olarak sunulmamıştır. Birileri hukuksuzluğu kendine görev edinmişse bu idari bir işlem değil , memurun bir eylemidir. Bunda dahi devletin sorumluluğu vardır ve neticede kamu zarar görür. Bu hukuksuzluklar Kamunun vicdanında bir yara açılmasına sebep olur. Bir de üstüne üstlük "HERKESİN POLİSİ KENDİ VİCDANIDIR;POLİS ANCAK VİCDANSIZLARIN KARŞISISINDADIR" yazılıdır ya emniyet müdürlüklerinin duvarlarında? Siz avukatların değil, kendinizin karşısında durmaktasınız bu tavır ve hareketlerle.

Ayrıca stajyer avukatların aranmasına gelince... Aranmaya ilişkin hükümler CMK'da belirtilmiştir. CMK'da kıyas yasağı yoktur. Yetki belgesiyle sulh cezada , icra hukukta, sulh hukukta duruşmalara girme yetkisi olan, cezaevine giren , dava dosyalarından fotokopi alan, baroya kayıtlı stajyer avukatı usulu dışında aramak ta tıpkı bir avukatı usulu dışında aramak kadar kanuna aykırıdır. Hatta bir Yargıtay ictihadında gecer ki; stajyer avukata karşı görevinden dolayı gerçekleşen hakaret fiili , hakim ve savcılara karşı işlenmiş hakaret fiilinden ayrı tutulamaz. Bugüne kadar ne zaman kimliğimi ibraz etsem futbol maçlarının girişleri de dahil olmak üzere hiçbir polis üzerimi aramaya yeltenmedi. Yani polisin amacı üzüm yemek olunca zorluk çıkmıyor... Avukat kanun adamıdır bir grup emniyet mensubu olarak kabullenseler de kabullenmeseler de...
Old 02-12-2009, 13:15   #32
emrahcevik

merhaba,

ben de dün akşam başıma gelen bir olayı aktarıp yorumlarınızı dinlemek isterim.

havaalanında bir yolcumu beklerken yanıma üniformasız iki polis memuru gelerek kimlik kontrolü yaptıklarını söylediler ve kimliğimi istediler.

avukat kimliğimi verdim. polislerden biri elindeki cihazla gbt sorgulaması yaptı. sorgulamayı yapmadan önce ben avukatım, gbt sorgulaması yapmayın dedim. avukatlar için yasada tanınmış bir ayrıcalık yok onun için yapacağım dedi.

bunun üzerine, istanbul barosu avukat hakları merkeziyle görüştüm. Buradan avukat için gbt kontrolünün mümkün olmaması gerektiği, yoruma dayalı olarak izah edildi. benim de katıldığım yorumu kısaca aktarayım.

tck 6/1-d maddesi avukatı yargı görevi yapanlar arasında saymaktadır.
avukatlık kanunu m. 1 avukatın yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı temsil ettiğini söyler. yine avukatlık kanunu madde 58 hangi hallerde avukatın üzerinin aranabileceğini göstermektedir. burada kural aranamama olup istisnalar maddede belirtilmiştir.

buna göre; kuvvetler ayrılığı sisteminde yargının bağımsız olduğu kabul edilir. buradaki bağımsızlık yargıyı oluşturan tüm unsurların bağımsızlığı olarak anlaşılmalıdır. bağımsızlık aynı zamanda, yürütme ve yasamanın yargı üzerinde baskı oluşturamaması şeklinde de anlaşılmalıdır. avukatların da yargının esaslı unsuru olduğu gerek tck gerek avukatlık kanununda açıkça gösterilmiştir. yasa koyucu, hakimler ve savcılar kanunu (m.88) ile nasıl ki yargı bağımsızlığını temin düşüncesi ile hakim ve savcıların istisnalar dışında aranamayacağını vs. düzenlemişse benzer düzenlemeyi aynı düşüncelerle avukatlar için de yapmıştır. avukatlar için istisnai hallerin harici gbt sorgusu yapılması yürütmenin yargı üzerindeki baskısına kolaylıkla dönüşebilir. bu tür bir uygulama özgürlüklerin her zaman geniş yorumlanması gerektiği düşüncesine de aykırılık teşkil eder. hatta eğer gbt uygulamasının meşru olduğu savunulursa adliye girişi de dahil her attığımız adımda (şartları olsun olmasın) bu tür sorgulamaların yapılabileceğini kabul etmiş oluruz. bu da savunma için elbette bir geriye gidiştir.

bu yorumlardan sonra asıl konumuza gelirsek; baro kimliğini gösteren avukatın gbt sorgusunun yapılmasının genel bazı hükümler ve yorumlar dışında yasak olup olmadığıyla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

olayın havaalanında geçmesi durumu değiştirir mi? polisler bana havaalanının özel bir statüsü olduğunu söylediler. polisler aynı zamanda pvsk 4/a'yı hatırlattılar ama ben şartların oluşmadığını, buna dayanamayacaklarını söyledim. (bu arada üslupla ilgili bir sorun yok. polislerin sicillerini aldım. şikayette bulunacağımı söyledim. buna rağmen oldukça naziklerdi ve hiçbir güçlük çıkarmadılar.)
Old 07-11-2013, 10:40   #34
kralavukat23

İşte bir Türkiye gerçeği kaleme alınmış. Bir kaç kötü örneği tüm avukatlara bağlayan ulusal bir gazetenin yazarına bak. Acaba hep avukatlar mı böyle. İzmir de meydana gelen hakim savcı olaylarını da mı hatırlamıyor. cinnet geçiren savcı ve hakim örnekleri ortadayken hep yargı da hakim savcılar mı hayati tehlike yaşıyor.
Old 12-12-2013, 22:54   #35
sdcelikkaya

Alıntı:
Yazan ufukyener
Bildiğim kadarıyla hayır heryerde taşıyamaz.Taşımaması da gerekir.

Polis bu avukat dinlemez üzerini de arabasını da arar. Hele stajyer ise ....

İsteyebilir ve istemelidir de.

1. Avukatın silah taşıyamayacağı yerler, bu hususttaki mevzuata göre çeşitlilik ve değişkenlik gösterebilir.

2. Polis, avukatın üzerini arayamaz. Avukatın üzerinin (dolayısıyla eşyasının da) aranabileceği hal ve usul Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesinde şu şekilde ifade olunmuştur: "Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren
bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz."

3. PVSK m. 4/A'da ise avukata özel değil; genel bir hüküm yer almaktadır: "Polis, görevini yerine getirirken, kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, kişilere kimliğini sorabilir."
Yani,çoğu kişi tarafından sanıldığı gibi "üniformalı polisin kimlik göstermesi gerekmez." zannı yanlıştır. Avukatın yahut herhangi bir kimsenin, üniformalı polise kimlik sorması da herhangi bir şekilde kötüniyet yahut tahrik anlamına gelmemektedir. Bu, kişinin polisten kimliğini göstermesini istemesine zaten bağlı değildir; bilakis kolluğun kimliğini göstermesi yasal zorunluluğudur. Zira ilgili hüküm emredici hüküm olmakla birlikte; kamu düzenini koruma amacı gütmektedir. Bu vesileyle kanunkoyucu bu hususu, "kimlik sormak amacıyla kolluk tarafından durdurulan kişinin talebi halinde kolluk kimliğini kanıtlayan belgeyi sunmalıdır." şeklinde değil; doğrudan, polisin durdurduğu kişinin kimliğini isteyebilmesi için; öncelikle kendi kimliğini göstermesini şart koşarak hüküm altına almıştır.

Diğer yandan, "polis isterse her türlü arayabilir" tarzındaki yaklaşımlar hukuki olmaktan uzak ve mesleğin niteliğine aykırıdır. Zira, avukat; zaten uygulamadaki aykırılıkları denetleyendir ve denetlemesi, zorlaması, hukuku hakim kılmak için çabalaması gerekir.

Uygulayıcıları ve meslek örgütlerini suçlayarak değil; hukuka aykırılıklar karşısında savunduğu "hukuk"un kendisine sunduğu enstrümanlar vasıtasıyla ihlallerin ortadan kaldırılması amacıyla mesleğini yerine getirmelidir.
Unutmayın ki, uygulayıcıların zaten hukuk kurallarına uygun iş ve işlem yapmalarını temenni etmek değil; bahsi geçen ve benzeri aykırılıkları hukuk kurallarına dayanarak ortadan kaldırmaya çalışmak bir avukatın asli görevidir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi