Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

gıda maddesinde böcek ve üretici firmanın sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2007, 15:52   #1
nilkartal

Varsayılan gıda maddesinde böcek ve üretici firmanın sorumluluğu

merhabalar müvekkilim marketten aldığı bir gıda maddesinin içinde onlarca böcek olduğunu görüyor ve cam kavanozda olan bu ürünün güvenlik bandını açmaksızın bana getirdi.üretici firma çok büyük böyle bir hatadan dolayı tedbiren üretimi durdurup tazminat davası açabilme imkanımızın olduğunu öğrendim ama detaylı bilgiye ihtiyacım var bu konuda yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler
Old 20-03-2007, 18:06   #2
Av.Selim Balku

Güvenlik bandını açmadan içinde böcek olduğunu anlayan müvekkilinizin bu olay karşısındaki zararı nedir ?

Unutulmaması gerekir ki tazminat sorumluluğun esası maddi ve manevi zarara dayandırılır. Bu açıdan baktığımızda marketten alışveriş yapan müvekkilinizin zararı aldığı gıda maddesinin fiyatı kadar maddi ve içinde böcek olduğunu anladığında duyduğu ruhani zarar kadar manevi tazminat talep edebileceksiniz diye düşünüyorum.

Ancak bahse konu olan husus toplum sağlığını ilgilendirdiğinden mütevellit ihbar hakkınızını kullanarak üretimin durdurulmasını sağlayabilirsiniz, diye düşünüyorum...
Old 20-03-2007, 18:42   #3
ISIL YILMAZ

Tazminat davası dışında bir de bu tür eylemler Umumi Hıfzıssıhha Kanununa ,Gıda tüzüğüne, Türk Gıda Kodeksine aykırı oluyor ve ceza davası açılabiliyor.

Bu konuyu da incelemenizi öneririm.
Old 21-03-2007, 11:32   #4
Av. Dr. V. SEVEN

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun tanıdığı hakların yanında ayrıca;
5179 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun’un aşağıdaki hükümlerinden yararlanabilirsiniz.
m. 4 à ”Gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten işyerleri, bu konuda Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte öngörülen asgari teknik ve hijyenik şartlara uyarak gıda işyeri çalışma izni ve sicil numarasını almak zorundadır. Üretilecek gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksinde tanımı yapılmış olanların ilgili kodekse uygun üretileceğine dair yazılı beyan ile etiket örneğini ibraz etmesi üzerine söz konusu ürünlere, her ürün için izin belgesi ve numarası verilir. Türk Gıda Kodeksinde tanımlanmamış gıdaları üreten işyerleri, üretime geçmeden önce izin almak ve diğer tescil işlemlerini yaptırmak zorundadır. Alınan belgeler, alındığı şartların değişmemesi kaydıyla, miras yoluyla intikalinde geçerliliğini devam ettirir.
Üretim izni, gıda sicili ve gıda işyerlerinin taşıması gereken asgari teknik ve hijyenik şartlara ait kurallar, Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”
m. 18 à “İnsan sağlığının korunması amacıyla, gıda maddelerini ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten ve/veya satan işyerleri;
a) Bakanlıkça çıkarılacak ilgili yönetmeliklerde belirtilen asgari teknik, hijyenik ve güvenlik şartlarını taşımak zorundadır.
b) Gıda kodeksine uyulmaksızın gıda maddelerini imal edemez, mübadele konusu yapamaz ve muameleye tabi tutamaz.
c) İnsan sağlığına zarar verecek muhteviyatta gıda maddeleri üretemez, içerisine zararlı bir madde katamaz, böyle bir maddenin kalıntısını bulunduramaz ve gıdaya zararlı özelliğe yol açacak herhangi bir işlem uygulayamaz.”
m. 29/a-3 à “…4 üncü maddede belirtilen izin ve tescil işlemlerini yaptıran; ancak, asgari teknik ve hijyenik şartlarını muhafaza etmeden üretim yapan işyerleri, durumlarını düzeltinceye kadar faaliyetten men edilir, üretilen ürünlere el konulur ve birmilyar lira idari para cezası ile cezalandırılır. Bu işletmelere, mevcut durumlarını düzelttikten sonra üretim yapma izni verilir. İlgili mercilerce verilen otuz günlük süre içerisinde, eksikliklerini gidermeyen işyerlerinin çalışmaya esas olan izinleri iptal edilir.”
Old 27-03-2007, 16:00   #5
nilkartal

öncelikle değerli meslektaşlarımın ilgi ve alakalarına teşekkür ederim maddi tazminat konusunda bende malın bedeli, manevi tazminat konusunda da ciddi bir tazminata hükmedilemez diye düşünüyorum .Ancak üretimi tedbiren durdurmak yada söz konusu malın serisine tekabül eden malı piyasadan toplatmak konusunda umutluyum ancak hakimler bu konuda tedbir kararı vermekten imtina ediyorlar bu sebeple daha önce benzer bir dava ile karşılaşmış olan meslektaşların önerilerini bekliyorum saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi