Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MSN şifresi kırılarak Kontür Dolandırıcılığı ve Ceza Davasında İspat Sorunu

Yanıt
Old 01-11-2006, 11:05   #1
Viyola

Varsayılan MSN şifresi kırılarak Kontür Dolandırıcılığı ve Ceza Davasında İspat Sorunu

Selamlar,
Sabah sabah küçük çaplı bir dolandırıcılık yaşadık.Şirkette çalışan arkadaşlardan birinin Msn listesindeki arkadaşlarından birinin şifresi kırılıyor.Hacker arkadaş, bu kişinin msn adresinden oturum açıyor ve şirketteki arkadaştan çok acil kontör ihtiyacı olduğunu söylüyor.Bu şekilde 500 kontör gönderiliyor.Daha sonra 500 kontör daha isteyince arkadaş durumdan şüpheleniyor ve dolandırıldığını anlıyor.
Vaki şikayet durumunda ispat sorunu yaşayacağımızı düşünüyorum.Konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.
Saygılarımla
Old 01-11-2006, 11:48   #2
Admin

Ceza Davası düşünüyorsanız : Savcının takdiri olmakla birlikte ispat sorunu yaşamayabilirsiniz. Kontürü gönderen arkadaşınız şikayetçi olsun, şifresi kırılan arkadaşınızı da tanık gösterin. Kontürün gönderildiği telefonun sahibinin sanık olacağını söylemeye gerek yok. Savcının karşısına gelip, bir anlatsın bakalım o 500 kontürün telefonuna nasıl geldiğini, neden iade etmediğini, gönderen kişiyi nereden tanıdığını. Hatta bu kişi muhtemelen bu işi sürekli yaptığı için biraz duyarlı bir savcı, o telefona gelen tüm kontürlerinin dökümünü şirketten isteyip, bu dolandırıcılığın sürekli yapıldığını da belgelendirebilir.

Hukuk Davası Düşünüyorsanız : Sebepsiz iktisap davasının kazanılmaması için hiçbir sebep göremiyorum.
Old 01-11-2006, 13:36   #3
avzehra

benim başımada geldi aynı olay.Savcılığa şikayette bulundum.Fakat savcılıktan kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıktı.İspatı çok zor.....
Old 01-11-2006, 13:41   #4
Viyola

Ben de Sayın Admin' in dile getirdiği gibi düşünüp biraz umutlanmıştım açıkçası.Ancak Sayın Zehra' nın yazdıklarını okuyunca şevkim kırıldı.Ama yine de şikayet etmeyi düşünüyorum.Gerçi mağdur arkadaş 500 kontör için uğraşmaya değmez diye düşünüyor ancak bu bir suç ve herkes suçunun cezasını çekmeli
Old 01-11-2006, 15:10   #5
erdal7

Sayın Elvan ,

Eğer 500 kontür ün gittiği telefon şahsın kendi telefonu ise suç tipi dolandırıcılık tır.

Yok bunu yapan kişi çok akıllı ve 500 kontör başka bir kişiye gitmiş ise ve okişi ile de fiili ve organik bir bağı yok ise ve o kişi de 500 kontürü yolda bulmuş gibi mülkiyetine sahiplenir ise geriye de iade etmez ise , Yeni Tük Ceza Kanunu 160 maddedeki suç tipi oluşur . (TCK 160 kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşyada tasarruf ) ,Yani asıl fail hiç bulunamıyabilir yada , bulunsa bile saf bir vatandaş hukuki bilgisizlikten yada bir anlık gafletten dolayı cezalandırılabilinir. 500 kontür ün gittiği şahıs paravan bir şahıs ise hiç bir sonuç da elde edilemiyebilir. Paravanlık tan kasıt kimliğini kaybetmiş bir şahıs adına telefon çıkartılmış ve kullanılmış oluyor olabilir.

Bu durum kendi banka hesabına yanlışlıkla para gelip hesap sahibinin de hakkı olmadığı parayı geriye iade etmeyip sahiplenmesine benzemektedir.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal
Old 01-11-2006, 15:33   #6
Viyola

Kontörün yüklendiği telefon büyük ihtimalle şahsın kendi telefonu yada bir arkadaşının telefonu.Çünkü karşı tarafa kontör gönderildikten sonra ikinci bir taleple dolandırıldığını anlayan arkadaş aynı numarayla kontörü kendi telefonuna yüklemek istemiş(10-15 dk içerisinde gelişmiş bu olay) ancak atı alan çoktan Üsküdar'ı geçmiş.
Tabi şikayette bulunup ilgili iletişim firmasından yanıt gelmeden kesin birşey söyleyemiyorum.
Old 28-04-2008, 11:47   #7
günseligonca

ben bu konuda savcılığıa şikayette bulundum.
Kişilerin kim oldukları da tespit edildi ancak daha savcı karar vermedi benden de bu yönde bir emsal karar istedi. Eğer sahip olan varsa ve gönderirse çok memnun olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi