Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kaldırımdaki Ağaç

Yanıt
Old 01-07-2011, 23:03   #1
üye25928

Varsayılan Kaldırımdaki Ağaç

Merhabalar,

Geçen gün, bir gümüş mağazasından alış veriş yapmak için içeriye girecektim. Ama dükkanın ön tarafının tamamen kapatıldığını gördüm bir bez yardımı ile kaldırımın ortasından kaldırımı ikiye bölmüşler. Sebebini sorduğumda güneşin dükkana zarar verdiğini, kaldırımdaki ağacın, perde taktırmaya engel olduğunu söyledi. Kendisinin söylediğine göre kaldırımdaki ağacı kesmek suçmuş.

Ben ilgili olabileceğini düşündüğüm kanunlarda araştırma yaptım ama sonuç alamadım. Bana her önüne gelenin kaldırımdaki ağacı kesmesi mantıksız geliyor, ama yılın 6 ayı bu ağaç yüzünden dükkanın teşhir ve sergileme imkanının ortadan kalkması da mantıksız geliyor.

Ne yazık ki insan hukukçu olunca her şeyi merak ediyor veya istemese dahi ilgisini çekiyor. Burada bu ağacın akıbeti ne olur, oradaki esnafın bu zorunluluk hali karşısında ağacı kesmeye hakkı var mıdır?
Old 02-07-2011, 13:05   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Raşit Tavus;

Öncelikle ilgili belediyeye, söz konusu ağacın engel teşkil etmesi nedeniyle kaldırılması talepli bir başvuruda bulunmak, ardından yasal süre içerisinde idare mahkemesinde dava açmak gerekir. Aksi halde, Türk Ceza Kanunu'nun 151. ve 152. maddelerinde düzenlenen "mala zarar verme" suçu gerçekleşmiş olur. Saygılarımla..

Mala zarar verme

MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

Mala zarar vermenin nitelikli hâlleri
MADDE 152. - (1) Mala zarar verme suçunun;
a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,
b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,
c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,
d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,
e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
f) Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,
İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Mala zarar verme suçunun;
a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,
b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,
c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak,
İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.
Old 02-07-2011, 19:09   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Raşit Tavus;

Öncelikle ilgili belediyeye, söz konusu ağacın engel teşkil etmesi nedeniyle kaldırılması talepli bir başvuruda bulunmak, ardından yasal süre içerisinde idare mahkemesinde dava açmak gerekir. Aksi halde, Türk Ceza Kanunu'nun 151. ve 152. maddelerinde düzenlenen "mala zarar verme" suçu gerçekleşmiş olur. Saygılarımla..

Mala zarar verme

MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

Mala zarar vermenin nitelikli hâlleri
MADDE 152. - (1) Mala zarar verme suçunun;
a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,
b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,
c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,
d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,
e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
f) Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,
g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,
İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Mala zarar verme suçunun;
a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,
b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,
c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak,
İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.

Sayın Engin Ekici,

Pekiyi ne davası açılacak ki bu durumda? Veya belediyeye ne diye dilekçe verilmesi lazım. İdare hukuku konusunda fakültemiz ziyadesiyle başarılı olsa da ben hala pek anlamlandıramadım. Tam yargı davası mı açılması lazım?

Ayrıca mala zarar verme suçunun bu bendini gözümden kaçırmışım zira ben orman kanuna filan baktım, ceza kanununda ayrı bir madde aradım ama bulamadım.
Old 03-07-2011, 10:12   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

O dükkan ruhsat alırken ve faaliyete geçerken de ağacın orada olduğundan eminim.
Old 03-07-2011, 11:11   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
...Pekiyi ne davası açılacak ki bu durumda? Veya belediyeye ne diye dilekçe verilmesi lazım...
Ağacın, ticari faaliyeti engelleyecek şekilde bir konumunun olduğu ve bu nedenle kaldırılması talebini içeren bir dilekçeyi belediye sunduktan sonra, 60 günlük yasal süre içerisinde yanıt verilmemesi ya da olumsuz yanıt verilmesi durumunda yine 60 gün içerisinde idare mahkemesinde ağacın kaldırılması talepli bir dava ikame edilebileceği kanaatindeyim.
Old 03-07-2011, 11:28   #6
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
O dükkan ruhsat alırken ve faaliyete geçerken de ağacın orada olduğundan eminim.

Pekiyi öyle olunca hukuki durum değişiyor mu?

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Ağacın, ticari faaliyeti engelleyecek şekilde bir konumunun olduğu ve bu nedenle kaldırılması talebini içeren bir dilekçeyi belediye sunduktan sonra, 60 günlük yasal süre içerisinde yanıt verilmemesi ya da olumsuz yanıt verilmesi durumunda yine 60 gün içerisinde idare mahkemesinde ağacın kaldırılması talepli bir dava ikame edilebileceği kanaatindeyim.

Çok garip bir durum. Neredeyse dördüncü sınıf öğrencisiyim ve hala resmen Fransız kaldım, ilgili dersleri öğrenmeme rağmen. Çok teşekkür ederim.
Old 03-07-2011, 17:13   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
...Çok garip bir durum. Neredeyse dördüncü sınıf öğrencisiyim ve hala resmen Fransız kaldım, ilgili dersleri öğrenmeme rağmen. Çok teşekkür ederim.
Esasen hukukta "ders öğrenmek" şeklinde bir kavrama yer olmadığı düşüncesindeyim Hukukçuda mutlaka olması gereken şey muhakeme gücüdür. Diğer bir deyişle, hukuki bir sorunda çözüme hangi kanaldan/kanallardan ulaşabileceği, alternatif çözüm yollarını belirleme gibi hususlarda fikir yürütebiliyor olması gerekir ki çözüm de hukuki olsun. Bunun gerçekleşmesi için elbette hukuku sevmek ve benimsemenin yanında tecrübe de gerekir. Tecrübe de, yaşanmışlıklarla olur

Saygılarımla..
Old 03-07-2011, 18:59   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Mutlu Ağaç kalsın,

Ben de ağacın orada kalmasını istediğimden eminim.. Ağaç kimsenin canına zarar vermedikten, bu yönde bir tehlike arz etmedikten sonra, yerinde kalmalıdır.

Ve, Mustafa Kemal'in çınar ağacının dallarının kesilmemesi için Yalova'da köşkü raylar üzerinde kaydırtmasını hatırladım.
Old 03-07-2011, 22:38   #9
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Ben de ağacın orada kalmasını istediğimden eminim.. Ağaç kimsenin canına zarar vermedikten, bu yönde bir tehlike arz etmedikten sonra, yerinde kalmalıdır.

Ve, Mustafa Kemal'in çınar ağacının dallarının kesilmemesi için Yalova'da köşkü raylar üzerinde kaydırtmasını hatırladım.
Gönlümden geçenlere tercüman oldunuz Sayın Ufuk Söz konusu ağaç ve dahi bütün ağaçlar keşke hiç kesilmese, yakılmasa da hep yaşasa.. Ancak öğrenci arkadaşımıza hukuki yaklaşım konusunda yardımcı olmak bakımından ağacın bulunduğu yerden kaldırılabilmesi için gereken çözüm yollarını paylaşmak durumundaydım maalesef. Dünyaya ve diğer canlılara çoğunlukla faydadan çok zarar veren insanlarla kıyaslanırsa ağaçların sayısız faydası olduğu tartışılmaz.

(Yenilen meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmayıp biriktirerek boş arazilere saçmakla bile dünyamıza çok sayıda ağacın kazandırılabildiğini bilmek ve bu davranışı alışkanlık haline getirmek de çok güzel, herkese öneriyorum..)
Old 04-07-2011, 10:28   #10
simurganka

Alıntı:
Yazan av-ufuk

Sayın av-ufuk,
Çok güzel bir misal oldu, teşekkürler
Old 04-07-2011, 21:43   #11
Gemici

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
...Çok garip bir durum. Neredeyse dördüncü sınıf öğrencisiyim ve hala resmen Fransız kaldım, ilgili dersleri öğrenmeme rağmen. Çok teşekkür ederim.

1. THS sayesinde yeni bir kavram öğrendim: 'Fransız Kalmak'
Neredeeen, nereye demek geçiyor içimden, 'Fransız Kalmak' tamlamasının aldığı yolu görünce. Kavram Türk Solu'nun teorisyenlerinden Dr. Hikmet Kıvılcımlı'ya ait. Şimdilerde herkes kullanıyor. 'Fransız Kalmak' tamlaması bir halkı aşağılayıcı ve hakaret içeren bir tamlama, ister soldan isterse sağdan, nerden gelirse gelsin ve kim kullanırsa kullansın fark etmez. Bu türden hakaret içeren ve aşağılayıcı bir sözü THS'de görmek beni rahatsız ediyor.
2.Alıntı: ilgili dersleri öğrenmeme rağmen İstediğiniz kadar ilgili ders öğrenin ve istediğiniz kadar kanun ezberleyin, her kanunu bilmek olanaksızdır. Hukukçu olmakla kanunları ezbere bilmek devamlı olarak atbaşı gitmez. Fazla kanun bilen iyi bir hukukçu olamıyacağı gibi, az kanun bilen ve hukukun temel prensiplerini kavramış olan birisi çok iyi hukukçu olabilir.

3.
Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Dükkanın mı önce orada oluşu veya ağacın mı önce orada oluşu düşüncesi önceden orada olana bir ayrıcalık tanıyormuş havası yaratıyor. Çürümüş, yoldan geçenler için tehlikeli olabilecek bir ağaç önceden orada olmuş olsa bile kesilebilir ve kesilmesi gerekir.
4. Münih Belediyesi'nin bir açıklamasında şunlar belirtiliyor: Sağlıklı ve güçlü ağaçların yeterli koşullar altında şehrin havasını yüzde yetmiş oranında filtreliyeceğini ve tahminen 6.000 litre oksijen imalatına yol açabileceğini biliyor musunuz?
5. Ağaçlandırma, park ve yeşil alanların düzenlenmesi ve korunması Belediye Kanun'u ile belediyelere verilmiş. Büyük şehirler bu görevi 'Park ve Bahçeler' müdürlükleri ile yürütürken, küçük belediyeler bu işi zabıtaya bırakıyor ve yönetmelik geregi ağaç kesenleri ve budayanları idari para cezasına çarptırıyor.

Saygılarımla
Old 05-07-2011, 06:03   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
3. Dükkanın mı önce orada oluşu veya ağacın mı önce orada oluşu düşüncesi önceden orada olana bir ayrıcalık tanıyormuş havası yaratıyor. Çürümüş, yoldan geçenler için tehlikeli olabilecek bir ağaç önceden orada olmuş olsa bile kesilebilir ve kesilmesi gerekir.

Soruya göre ağaç oldukça sağlıklıymış.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi