Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

avukatlar neden yargıtay kararı ararlar?

Yanıt
Old 07-10-2011, 21:42   #31
kazimdeniz

Doğrusunu söylemek lazımsa hakimler dava dosyasına konan yargıtay kararlarını içtihadı birleştirme kararı veya müstekar(kökleşmiş) bir içtihat olmadıkça nazara almıyorlar yani kararlarına esas almıyorlar.Bu benim -ancak doğru olduğuna inandığım- kanaatim.
Old 07-10-2011, 21:44   #32
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan kazimdeniz
Doğrusunu söylemek lazımsa hakimler dava dosyasına konan yargıtay kararlarını içtihadı birleştirme kararı veya müstekar(kökleşmiş) bir içtihat olmadıkça nazara almıyorlar yani kararlarına esas almıyorlar.Bu benim -ancak doğru olduğuna inandığım- kanaatim.

Almasınlar da zaten.
Old 08-10-2011, 10:04   #33
Cumhur Okyay

Mecazi anlamda söylemek gerekirse, işin sahibi Yargıtay'dır da ondan ararlar.
Öte yandan, ilmi içthatlarda da (bilimsel incelemelerde) Yargıtay kararı aranır ve o konudaki Kararlar irdelenir.
Prof. Baki Kuru Hocamın 5 Ciltlik Usul Kitabı, emsal kararların gösterilmesi ve irdelenmesi ile dolu olup, bu biçimiyle 5 ciltlik eser, ekseri hukuk konularını somutlaştırmış ve gerek uygulayıcının gerekse öğrencinin yolunu aydınlatmıştır.
Öte yandan, soyut bir kanun maddesi hükmünün yeni ve örnek bir kararla süslenmiş hali de izahtan varestedir. Mutlak asli şart ise, yürünülen zeminin ( hukuk nosyonunun) sağlam olmasıdır. Kolaylıklar diliyorum...
Old 08-10-2011, 10:57   #34
kazimdeniz

Aslında benim burada tüm meslektaşlarıma sormak ,değerlerini fikirlerini almak istediğim bir mesele var her ne kadar normlar hiyerarşisinde en altta olsa da bilimsel yani doktriner hukuk acaba tatbikatta mahkeme kararlarında ,yargıtay içtihadlarında ne nispette nazara alınıyor?hani bilimsel gelişmeye pek önem veren bir ülke olmadığımızdan merakımdan soruyorum.
Old 08-10-2011, 11:39   #35
Cumhur Okyay

"doktriner hukuk, acaba tatbikatta mahkeme kararlarında ,yargıtay içtihadlarında ne nispette nazara alınıyor?" diyorsunuz.

Elbette diğerleri de vardır ama yakından tanıdığım ve dünyanın her hukuk fakültesinde ders verecek vasıfta olduklarını bidiğim için, (maalesef bir kısmı merhumdur) ve minnetle andığım için, Ankara'dan,
Prof. Faruk Erem (Ceza Hukuku), Prof. Haluk Tandoğan (Türk Mes'uliyet Hukuku) Prof. Turan Esener (Muvazaa) Pror. Baki Kuru (Usul Hukuku), Prof. Nuşin Ayiter (Medeni Hukuk- Miras), Prof. Jale Akipek (Eşya) Prof. Yaşar Karayalçın (Ticaret ) ve diğerleri.
Yüksek Yargıtay Hukuk Daireleri bir konu hakkında açıklama yapmak ve örnek bir karar oluşturmak istediğinde konunun ve mevzuatın anlaşılabilmesi için, anılan eserlerden pek çok alıntılar yaptığını açıkça görmekteyim. Kolay gelsin.
Old 20-10-2011, 11:48   #36
av.alper tunker

Yargıtay'ın bugüne kadar usul için vermiş olduğu tüm kararlar artık bir işe yaramaz hale geldi Niye çünkü hızlı adalet için usulümüz değişti bakalım bundan sonra değerli hakimlerimiz davalar hakkında ne kararlar verecekler.Sabırla bekleyelim görelim derim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi