Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız fiil - zamanaşımı -icra takibi

Yanıt
Old 24-02-2010, 07:38   #1
law in law

Varsayılan haksız fiil - zamanaşımı -icra takibi

Kaçak su kullanım tutanağı, 2005 yılı Ocak ayında düzenlenmiş.Bir yıl geçmeden ilamsız takip yapılmış.Borçlu yasal sürede borca itiraz etmiş takip durmuş.İtiraz dilekçesi alacaklı vekiline tebliğe çıkmamış. İcra dosyası takipsizlik nedeni ile işlemden kaldırılmış.Alacaklı Kasım 2009 da itirazın iptali davasını açmıştır. Sulh Hukuk Mahkmesinde açılan davada ilk celse zamanaşımı iddiasında bulunduk talebimiz kabul edilmedi.
Haksız fiilde zamanaşımı 1 yıl yada eylem suç teşkil ederse ceza zamanaşımı olmuyormu?İcra takibi zamanaşımını kesti diyelim tekrar nerden başlar. İşlemden kaldırılmış dosyanın itirazının iptali olur mu?
Takipten önce zamanaşımı gerçekleşmemiş sanırım.Tutanağın düzenlenme tarihine göre bir yıl geçmemiş. Takipten sonra zamanaşımı yeniden başlar mı? Takip sonrası usulü işlemlerden dolayı icrada zamanaşımı varmıdır? Konu hakkında yeterince bilgi sahibi değilim.
Dava değerine göre mahkemenin kararı kesin olacak.Cevap dilekçesinde zamanaşımı itirazını yazdım ancak çokda emin değilim. .Kesin hükümden sonra iş dahada zorlaşacak.
Yorumlarınıza ihtiyacım var.Teşekkürler.
Old 24-02-2010, 11:36   #2
Av.Evren Akçay

BK Madde 60 - Zarar ve ziyan yahut manevi zarar namiyle nakdi bir meblağ tediyesine müteallik dava, mutazarrır olan tarafın zarara ve failine ittılaı tarihinden itibaren bir sene ve her halde zararı müstelzim fiilin vukuundan itibaren on sene mürurundan sonra istima olunmaz.
Madde 133 - Aşağıdaki hallerde müruru zaman katedilmiş olur;
2 - Alacaklı dava veya defi zımnında mahkemeye veya hakeme müracaatla veya icrai takibat yahut iflas masasına müdahale ile hakkını talep eylediği halde.

Madde 136 - Bir dava veya defi ile katedilmiş olan müruru zaman, dava devam ettiği müddetçe iki tarafın muhakemeye müteallik her muamelesinden ve hakimin her emir ve hükmünden itibaren yeniden cereyana başlar.

Katı, icrai takibattan neşet etmiş ise müruru zaman takibe müteallik her muameleden itibaren yeniden cereyana başlar.

Bence bu maddeler ışığında eğer itiraz dilekçesi alacaklı tarafa tebliğ edilmiş olsaydı zamanaşımı iddiası dinlenebilecekti. Alacaklı taraf icra dosyasındaki itiraz dilekçesini tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde itirazın iptali davası açabilir. BK 136. maddeye göre Tebliğle birlikte yeniden zamanaşımı başlamış olacaktır.İtirazın iptali davası devam ettiği müddetçe de zamanaşımı işlemeyecektir.
Old 25-02-2010, 12:52   #3
Av.Kaan

1 senelik zamanaşımın dolduğunu ancak haksız fiil aynı zamanda suç teşkil ettiğinden ceza zamaaşımın uygulanması gerektiğini ve bu nedenle henüz zamanaşımın dolmadığını düşünüyorum.
Old 26-02-2010, 01:54   #4
Av.Ömeroğlu

Eğer ceza zamanaşımının uygulanması söz konusu olmasaydı,1 yıl dolmadan icra takibi ve icra dosyasındaki işlemlerle kesilmiş olan, 1 yıllık zamanaşımı süresi,icra dosyasındaki süreyi kesen son işlem olan borçlu itirazı ile zamanaşımını kesen diğer yeni işlem olan itirazın iptali davası açılması arasında geçtiğinden zamanaşımı definin itirazın iptali davasında dikkate alınması gerekirdi diye düşünüyorum
Diğer yandan itirazın iptali davasının 1 yıllık hakdüşürücü sürede açılıp açılmadığı da başka bir sorun teşkil etmekte olup bu konuda da:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=1461
yararlı olacaktır
Old 08-06-2011, 19:46   #5
char7

Sayın Meslektaşlarım,
Haksız fiil veya sebepsiz zenginleşmeye dayalı icra takibinde, takipten sonra borçlunun itirazı sonrası, itirazın öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıl içinde iptal davası açılır. Ancak ben şu konuda kesi bir karara varamıyorum. Haksız fiil ve sebepsiz zenginleşme için öğrenmeden itibaren 1 yıl içinde dava açmanız gerekir. Ama itiraz sonrası dava açmak için öğrenmeden itibaren 1 yıl süreniz var. Diyelim ki ben Nisan 2009 yılında zamanaşımı süresi dolmadan icra takibini başlattım ancak dosyaya yetki ve borca itiraz geldi. Ben dosyamı yetkili yere Temmuz 2010 yılında yani 1 yıl sonra götürdüm ve borçlu bu kez hem borca itiraz etti, hem de zamanaşımı itirazında bulundu. Bu durumda ben iptal davasını açarak, itiraz tebliğ edilmediğinden zamanaşımı dolmamıştır diyebilir miyim? Yada diyelim ki , ben borçlunun adresine ulaşamadım ve dosya işlemden kaldırıldı. Ben de haricen borçlunun adresini bularak dosyayı yeniledim ve tebliatı yaptım. ancak borçlu dosyanın 1 yıl işlemsiz bırakıldığını bu sebeple zamanaşımı süresinin dolduğunu içeren bir borca itiraz dilekçesi sunduğunda, iptal davası açmakta fayda var mıdır? Dava borçlunun zamanaşımı tirazı sebebi ile red olur mu? Bu konuda çok fazla karar okumama rağmen , sorularıma karşılık gelen kararlar bulamadım. Yardımlarınızı rica ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi