Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Aşılmaz Bir Sorun(Mu)?

Old 17-02-2002, 02:01   #1
Dertli Avukat

Varsayılan Aşılmaz Bir Sorun(Mu)?

Saygıdeğer Hukukçu Kardeşlerim,
Aslında sorunumu buraya yazıp yazmama konusunda çok düşündüm.Belki burası yeri değil ama bir
çözüme mutlak surette ihtiyacım var.
4 aydır avukatlık stajı yapmaktayım.Sorunum ise konuşmamla ilgili.Konuşurken bazen takılıyorum.Özellikle heyecanlandığım zamanlarda.Küçükken bu rahatsızlık çok daha şiddetliy
di.Kendi kişisel çabalarımla bu şiddeti ve yoğunluğu azaltmış durumdayım lakin tam anlamıyla
değil.
Tecrübeli hukukçu ağabeylerime özellikle de kendilerini çok takdir ve takip ettiğim Armağan
ve Seyyah beylere sorum şu:Acaba bu durumda avukatlık yapabilir miyim?Böylesi bir soruna sahip olup da bu mesleği yürütebilmeyi başarmış kimse var mı?
İnanın mesleğimi müthiş derecede seviyorum ama kendimi de bir o kadar çaresiz hissediyorum.
Yoksa ben bu okulu boşuna mı okudum?
Saygılarımla...

17-11-2000 01:28:21
Old 17-02-2002, 02:02   #2
Adm

Varsayılan YNT:Aşılmaz bir sorun(mu)?

Değerli Meslektaşım,
Bahsettiğiniz sorun kanaatimce mesleği yürütmenize hiçbir şekilde engel değil. Bu durumda olan ve mesleği yürüten pekçok meslektaşımız ile karşılaştım ve bu nedenle zor bir durumda kaldıklarına da hiç tanık olmadım. Doğrusunu isterseniz Amerikan Hukuk Sistemi gibi bir sistemde bu sorun mesleği yürütmede bir engel teşkil edebilirdi sanırım ancak Türk Hukuk Sistemi -sizin de stajınızda yakınen farkettiğinizi sanıyorum- sanılanın aksine konuşmaya dayalı hiç değil. Yargılama daha çok yazılı sunulan beyanlarla sürdürülüyor ve yargılama sırasında da "bu beyanları tekrar ediyorum" demekten öte pek birşey yapmıyorsunuz. Duruşmaların ortalama azami birkaç dakika sürdüğünü düşünürseniz, bu sistemde konuşmanın ne kadar önemsiz olduğu konusunda sanırım siz de hemfikir olursunuz.

O nedenle çaresizlik hissetmemenizi ve konuya daha iyimser bakmanızı diliyorum.

Saygılarımla,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

17-11-2000 19:06:16
Old 17-02-2002, 02:03   #3
seyyah

merhaba,
sözünü ettiğiniz sorun hukuk alanındaki herhangi bir mesleği icra etmenize engel değil, ancak kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, bu durumu tamamen gidermenin yolu DKD denilen kursları takip etmek. eğer büyük bir şehirde yaşıyor iseniz bu kursları takip etmenizi salık vereceğim.
saygılarımla.

18-11-2000 00:43:59
Old 17-02-2002, 02:04   #4
armagan

Sayın Dertli Avukat,
Allah başka keder vermesin! Sizin derdiniz dert değil.
Çalışırsanız,mesleğinizde başarılı olursunuz. Bence
konuşma zorluğu mahkemelerde değil, müvekkillerinize
meram anlatırken, büronuzda önem arzedecektir.

Mahkemelerde verdiğiniz yazılı beyanlarınız yeterli
olacaktır ama müvekkillerinize dört dörtlük yazılı
bilgi verseniz bile, onların soracağı ''ahret sualleri''
mutlaka olacaktır. ) Olasılığa dayalı, ikinci ve üçüncü kuşak
soruları da yazılı olarak cevaplandırmanız mümkün elbette.
Biraz zahmetli gözükse de olur bence.

Konuşma zorluğundan daha büyük engellerle bu işi başarıyla
götüren meslektaşlarımızın olduğunu siz de biliyorsunuzdur.

Görme engelli pek çok avukata hayranlık duyuyorum; çoğu
hukuki konuları benden iyi görüyorlar.

Yürüme engelli bazı meslektaşlarım koridorda beni geçiyorlar;
tekerlekli sandalyeleri iyi hız yapıyor. Üstelik,
tanıklar yemin ederken ayağa kalkmak zorunda değiller.

Avukatlıkta, zihinsel engel dışında engel yoktur. Kimbilir,
belki o bile yoktur. )

Saygılarımla.

18-11-2000 09:57:22
Old 17-02-2002, 02:05   #5
kalender

Sevgili meslekdaşım,
Önceki meslekdaşlarımın görüşlerine aynen katılıyorum.
Avukatlık; toplumda olan genel kanaatin aksine, mevcut hukuk sistemimizde
çok da konuşmayı gerektiren bir meslek değil ne yazık ki.
Hatta birçoğumuz katıldığımız ortamlarda "ne biçim avukatsın, hiç konuşmuyorsun"
laflarına maruz kalmışızdır.
Armağan meslekdaşımın dediği gibi bizler asıl müvekkilerimize "bol bol"
çene yormak zorundayız. Sanırım sizin için şu anda bir handikap olan bu durumun
mesleğinizdeki bilginiz ve çalışmanızla kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.
Sizin probleminize sahip bir arkadaşım, tecrübe ve kendine güvenle şu anda bu sorununu tamamen halletmiş durumda. Sizin de bunu problem etmeyip üstesinden geleceğinize yürekten inanıyorum. Başarılar.

21-11-2000 14:25:03

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi