Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Oğlunun Borcu Nedeniyle Babaya Ait Gayrımenkulün Haczi Mümkün müdür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2008, 23:53   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Oğlunun Borcu Nedeniyle Babaya Ait Gayrımenkulün Haczi Mümkün müdür?

Ailesinin yanında yaşayan bir kişinin borçlarından dolayı tapuda babasının adına kayıtlı eve haciz konup satışı istenebilir,yardımcı olursanız sevinirim
Old 15-03-2008, 19:55   #2
H.Bülent Güvençalan

Merhaba;
Soruyu "bir kişinin borçlarından dolayı babasının adına kayıtlı eve haciz konup satış istenebilir mi"şeklinde algılarsak...
Kesinlikle bababsının adına kayıtlı taşınmaza haciz koyup ,diğer cebri icra işlemleri ile satış yapılamaz.
Kolay gelsin hepimize...
Old 15-03-2008, 20:12   #3
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ailesinin yanında yaşayan bir kişinin borçlarından dolayı tapuda babasının adına kayıtlı eve haciz konup satışı istenebilir,

Ev halen taşınmaz mal olarak kabul edildiğinden menkul malların haczi ile ilgili karine somut olayda geçerli değidir.
Old 15-03-2008, 21:39   #4
av elif

babasının üzerine kayıtlı taşınmaza kesinlikle haciz konulamaz,satış yapılamaz.Ancak baba ölürse çocuğu
mirası reddetmezse çocuğun hissesine düşen kısmı haczedilebilir
Old 16-03-2008, 13:31   #6
masimo

icra müdürlüğünün dosya borçlusu olmayan bir kişiye ait gayrimenkulu haczetmesi mümkün değildir. velevki babanın oğlunun dosya borcunu kabul etmesi veya 89 ihtarnamelerine karşı cevapta bulunmaması hariç...
Old 17-03-2008, 16:04   #7
Av.A.Öncül

Kesinlikle mümkün değildir. "Baba " ayrı bir hükmi şahsiyettir ve dosya borçlusu değildir. İcra Hukukunda borçlu olmayan kişinin mallarının bir başkasının borcu nedeniyle haczi mümkün değildir. Saygılarımla
Old 17-03-2008, 23:04   #8
MASSAN

Suçlar ce cezalar kişiseldir.Kendisinin borcu kişinin kendisini bağlar babasını bağlamaz.Bu sebeple babasının malına haciz konulamaz.Ancak eğer oğluna icra takibi yapıldıktan sonra oğluna ait taşınmazı babasının üzerine devrederse bu durumda muvazaalı satış/devir olacağı için durum değişir.
Old 18-03-2008, 00:07   #9
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan MASSAN
Suçlar ce cezalar kişiseldir..

Konu, alacak-borç ilşkisi olduğundan borçlu olmak ,suçlu olmak demek değildir.
Old 18-03-2008, 11:03   #10
qendal21

çocuk 18 yaşından küçük mü? eğer küçük ise velayeti altındaki kişilerin(kural olarak ane-baba) birlikte icazet vermedikleri sürece küçük kendisini borç altına sokan işlemler yapamaz.Yapar ise sizinde bildiğiniz gibi askıda hükümsüz bir işlem olur ve sonuç itibari ile sonradan da icazet verilmez ise tamamiyle hükümsüz hale gelir. Ancak icazet verilir ise ve küçük borcunu ödemekten aciz duruma düşerse husumetin velayet hakkı bulunan ana ve babaya yöneltilmesi kanaatimce hakkaniyet gereğidir. Ancak çocuk , küçük değil bu durumda yukarda arkadaşlarında belirttiği üzere borcun şahsi olduğu kuralı mutlak olarak uygulanarak sadece çocuk sorumlu olur. Saygılarımla.
Old 18-03-2008, 22:53   #11
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan Av.A.Öncül
Kesinlikle mümkün değildir. "Baba " ayrı bir hükmi şahsiyettir ve dosya borçlusu değildir. İcra Hukukunda borçlu olmayan kişinin mallarının bir başkasının borcu nedeniyle haczi mümkün değildir. Saygılarımla

Yapmayın bunu , "baba" hükmi şahsiyet midir?

Sicile kayıtlı eşyaların haczi sıkı kurallara bağlanmıştır. Haciz mümkün değildir.
Old 19-03-2008, 13:09   #12
Av.Mehmet Yılmaz

Müstakbel miras hissesine tedbir koymak mümkün müdür? diye de bir soru ben sorayım.
Old 19-03-2008, 13:29   #13
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Yılmaz
Müstakbel miras hissesine tedbir koymak mümkün müdür? diye de bir soru ben sorayım.

Taşınmaz maliki hayatta ise mülkiyet hakkının ihlali olur Vefat sözkonusu olmadan miras hakkıda (Miras hakkına dayalı davaların açılma şartlarını gözönüne de alarak) sözkonusu olmayacağından mümkün değildir.
Old 19-03-2008, 15:07   #14
Av.A.Öncül

Alıntı:
Yazan BurakALTIPARMAK
Yapmayın bunu , "baba" hükmi şahsiyet midir?

Sicile kayıtlı eşyaların haczi sıkı kurallara bağlanmıştır. Haciz mümkün değildir.
Sn Altıparmak uyarınız için teşekkürler 15 yıllık avukat olarak nasıl böyle bir hata yaptığıma ben de inanamıyorum.Sehven yapılan bu hata nedeniyle affınıza sığınırım. Saygılarımla..
Old 07-03-2009, 16:02   #15
caner87

Haciz esnasında baba borcu üstlenmiş ve haciz tutanağına işlenmiş ise pekala haciz yapılabilir.
Old 07-03-2009, 17:48   #16
av.knel

Alıntı:
Yazan caner87
Haciz esnasında baba borcu üstlenmiş ve haciz tutanağına işlenmiş ise pekala haciz yapılabilir.

Bunun aksini iddia eden olmamış ki. Kaldı ki kendiniz yazmışsınız "baba borcu üstlendiğinde" haciz yapılabilir. Bu dediğinizde usule uygun bir kefillik sözleşmesi yapılmasına bağlı.
Old 07-03-2009, 20:19   #17
caner87

Alıntı:
Yazan av.knel
Bunun aksini iddia eden olmamış ki. Kaldı ki kendiniz yazmışsınız "baba borcu üstlendiğinde" haciz yapılabilir. Bu dediğinizde usule uygun bir kefillik sözleşmesi yapılmasına bağlı.

Bunun aksini iddia ediyorlar dememişim ki, herkes gibi konuyla ilgili ilk aklıma gelen ihtimali yazdım.
Bir kişinin borcundan babası hangi halde sorumlu olabilir'e bir örnek gösterdim ki benim asıl olarak merak ettiğim eşlerden birinin borcundan diğerinin sorumluluğuna nasıl gidebiliriz konusunu araştırırken bir an gözüme ilişti,ekledim.
Herkes sizin gibi bilgili olmayabilir, belki konuyla ilgili sorusu olur benim de katkım olsun anlamında ek yapmıştım,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi