Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adalet Bakanlığının soruşturma izni anlamsız bir şikayet

Yanıt
Old 29-12-2009, 13:34   #1
av.ahmetkilinc

Varsayılan Adalet Bakanlığının soruşturma izni anlamsız bir şikayet

Değerli meslektaşlarım. Sizlere başıma gelen bir olayla ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Değerli görüş ve düşüncelerinizide bekliyorum.
Benimde akrabam olan bir meslektaşımız maalesef 2006 yılı eylül ayında geçirdiği bir trafik kazası ile hayatını yitirdi. Daha sonra baro tarafından vefat meslektaşımızın dosyalarının tasnifi ve baroya bilgi verilmesi hususunda başka bir meslektaşımıza geçici yetki verildi. Yetkili meslektaşımızda ölen meslektaşımızın baro tarafından müdaafi olarak atandığı ceza davası dosyasına geçici yetlidendirildiğine ilişkin baroya ait yazı ile mazeret dilekçesi bıraktı. Daha sonra bu ceza yargılamasında sanık olan vatandaş 2007 yılı nisan ayında 2 yıl 6 ay ile cezalandırıldı. Gerekçeli karar ise baro tarafından geçici oalrak görevlendirilen meslektaşımıza tebliğ edildi. 2009 yılı 8. ayında yapılan tebligata rağmen kendisi yetkili olmadığı gerekçesi ile temyiz etmedi ve karar kesinleşti.
Daha sonra ceza alan bu vatandaşın 2007 yılında benim başka bir müvekkilim vasıtasıyla tarafıma vekaletname verdiği ortaya çıktı. Ancak ne kendisi vekaletnameyi tarafıma getirdi, ne bir görüşmem oldu ne herhangi bir ücret aldım ne de ceza dava dosyasında vekaletnamem mevcut. Ancak bu vatandaş hem benim hakkımda hemde geçici görevlendirilen meslektaşımız hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Benim müvekkilimi de kendisi görüştüğüm, ücret aldığım, davasını da takip edeceğim hususunda şantaj ve tehdit ile savcılıkta ifade vermeye zorladı. Neticede müvekkilim ifadesinde benimle bu vatandaşın görüştüğünü büromde görüştüğümü, ücret istemediğimi, vatandaşında ücret teklif etmediğini beyan etmiş. Daha sonra müvekkilimin eşi zorla böyle bir ifade vermeye zorlandıklarını, bunu da savcılıkta ifade edeceğini beyan etti. Üzülerek söylüyorum ki tarafımdan sırf tazminat almak amacıyla oluşturulan bu komployu hazıırlayanda bizim bir meslektaşımız. Bunu da yeni öğrendim. Başsavcı ile yaptığım görüşmede adalet bakanlığından soruşturma izni isteyeceğini ifade etti.
Başıma gelen bu hadiseyi hem siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak hemde değerli görüşlerinizi almak istedim. Kısaca dedim ama biraz uzun oldu. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 29-12-2009, 20:27   #2
kemal çelik

Değerli meslektaşım,
geçmiş olsun. Baro tarafından görevlendirilen meslektaşımızın neden temyize gitmediğini anlayamadım. Neticede görevlendirme var ise yetki de var demektir. Sizin açınızdan bakınca rahat olun derim. Savcı görevi ihmalden dolayı soruşturma yapmak istiyor gibi görünüyor. Sizin müvekkilinizin aleyhinize gerçek dışı tanıklık etmesi de sizi tedirgin etmesin. Ceza yargılamasında en zayıf delil tanıktır. Burada görev size düşüyor. Avukatlığınızı konuşturacaksınız. Hem müşteki hem tanığının gerçek dışı beyanlarının olduğunu ortaya çıkarmalısınız. Hatta bunu hazırlık soruşturmasında iyi yapabilirseniz iş dava aşamasına dahi gelmez. Somut sorularla müştekinin üzerine gidin. Sizinle nerede görüşmüş, büroda ise büronuzun kaç odalı olduğunu, duvar rengini, görüşme yapılan odanın düzenini, saat kaçta gelip gittiğini vesair sorularla üzerine gidin. CMK gereği lehinize hususların da gözetilmesi gerekir. Müvekkilinizin eşini mutlaka tanık gösterip savcıya çağırtın ifadesini aldırın. Halihazırdaki ifadeleri dikkatle inceleyin mutlaka açıklarını yakalarsınız. Sorularınızı yazılı olarak hazırlık dosyasına koyun. Bakanlıktan izin gelince savcı bu dediklerinizi yapmak zorundadır yoksa bu kez kendisi görevini ihmal etmiş olur. Sıkmayın canınızı tekrar geçmiş olsun.
Old 29-12-2009, 20:57   #3
Songül Yıldız Aksarı

Savcının böyle bir durumda soruşturma izni istemesine maalesef şaşırmadım. Hatta Soruşturma izni de verilecektir, buna da şimdiden hazırlıklı olun. Hakkınızda dava da açılacakıtr. Ama dava açıldığında kesinlikle aklanacağınızdan eminim. Her nedense şüpheli avukat olunca dava açmak kolay oluyor. Hatta benim hakkımda da şikayet dosyası var ve hakkımdaki dosyadan tesadüfen haberim. Savcı size ne yapacağını dahi söylediğine göre bana göre şanslı sayılırsınız.
Ama içinizi ferah tutun. Evet, insan böyle bir durumda huzursuzluktan ne yapacağını bilemiyor, terzi kendini söküğünü dikemez hesabı çaresiz hissediyor. Ama sonuçta Adalet yerini buluyor. Ben buna inanıyorum. Sizin olayınızda da bir tanıkla suçlu bulunmanız mümkün değil. Hele ki ücret istemediğiniz konusu çok komik. Makbuzla ispat etmesi gerektiğini öğrendiği için böyle saçma bir iddia ortaya atmış olmalı. Siz neden ücret istememişsiniz acaba, aranızda akrabalık bağı da kurmuşlar mı 2007 yılında size vekalet vermiş de sizin duruşmalara girip girmedğinizden nasıl haberdar olmamış. Sizinle kaç telefon görüşmesi yapmış, kaç kere büronuza gelmiş. Sonuçta ceza davalarında şahsi ilişkiler ön plandadır.
Bütün bunlara ek olarak, oldu ki mahkeme bir tanığa inanıp sizin vekalet alıp temyize gitmediğinize kanaat getirdi. Sizin temyize gitmemiş olmanız tek başına bu şahsın bu cezayı almasına etki etmez. Temyize gitseydiniz karar bozulacak mıydı? Bu da önemlidir.
Old 29-12-2009, 21:04   #4
kemal çelik

Songül Hanım,
yerleşmiş ceza içtihadı ve baro disiplin içtihadına göre kararı temyiz etmemek tek başına ceza almaya yeterlidir.Müvekkil adına yasal müracaat hakkını kullanmamak ve görevi ihmal olarak görülüyor. Aman buna dikkat.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi