Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka/ banka kartımdan çekilen parayı alabilir miyim? şikayetçi olabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-03-2010, 11:14   #1
Konuk 1

Kitap nafaka/ banka kartımdan çekilen parayı alabilir miyim? şikayetçi olabilir miyim?

benim boşanma davam var
- boşanma davasını ben actım eşimden şiddet gördüğümden dolayı darp edildim . raporlarım var.
- dava dilekçesinde benim evi derk etmemden dolayı maddi ve manevi tazminat istiyor.
- askerliğini yapmadığı halde nasıl tutuklanmıyor
- çocuğun geçici velayeti bende alabilirmi
-davanın başında kendime nafaka istemedim şimdiki duruşmada istesem yalnış anlaşılırmı. dava uzarmı geçinemiyor diye çocuğu alabilirlermi benden
- cocuğa 200 tl nafaka verildi ama ödemedi . askere gideceğini iddia ediyor. askere gittiği zaman çocuğun nafakası kesilirmi.
- ben şuan asgari ücretle çalışıyorum.
- çocuğum kreşe gidiyor.380tl kreş masrafı var sadece
- kardeşi benim maaş kartımdan para çekmişdi olay bundan dolayı şiddet gördüm . olayın üzerinden 13 ay geçti kardeşinden şikayetçi olabilirmiyim.
- kardeşinin para çekdiğini kendisinin karakolda verdiği ifadede var. birde benim yanıma barışmak için gönderdiği avukat da söyledi. onların suçlu olduğunu ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim mahkemem mayıs başında
İYİ ÇALIŞMALAR . BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 01-04-2010, 00:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Siz darp sebebine dayanarak boşanma davası açmışsınız.Eşiniz de savunma hakkını kullanacaktır.

Kim neyi iddia ediyorsa ispatlamakla yükümlüdür.

2-Eşinizin askerlik yapmaması konusunun boşanma davası ile ilgisi bulunmadığından yanıt verilmeyecektir.

3-Çocuğun geçici velayeti ve sürekli velayeti her zaman tartışma ve dava konusu yapılabilir.Bu konuda asıl gözetilecek ilke çocuğun yüksek yararıdır.

4-Boşanma davası hakkında karar verilinceye kadar koşulları varsa maddi manevi tazminat ve nafaka talep edilibilir.Bu talepleri dile getirmenin yanlış anlaşılması söz konusu değildir.

5-Mali taleplerin dile getirilmesi tarafların sosyal ekonomik durum araştırması yapılmasını gerektırır.Dosyada bu konuda araştırma yapılmış ise dava ayrıca bu sebeple uzamayacaktır.

6-Mali durumunuzun güçlu olmaması,velayetin belirlenmesine etki etmez.

7-Çocuğunuz için tayin edilen nafakayı tahsil etmek istiyorsanız karşı taraf da isteği ile ödemiyorsa önce icra takibi yapılmalı ve takipten sonra ödemiyorsa icra mahkemesine şikayet edilmelidir.

8-Askerde olan kişinin eğer bu sürede bir geliri yoksa nafaka yükümlülüğü olmayacağına karar verilebilir.

9-Onayınız olmadan sizin hesabınızdan para çekilmesi eylemi nedeniyle bankaya itirazda bulunmuş olmanız beklenir.Aksi durumda onayınız olduğu düşünülebilir.

Bunlar dışında şikayet hakkınızı elbette kullanabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 02-04-2010, 08:30   #3
Konuk 1

bankaya dilekçe verdim . 13 ay sonra hesabımdan para çekdi diye ceza davası şimdi acabilirmiyim
-askerliğini yapmamış ve 5 ay darp dan dolayı hapis yatacak birine çocuk teslim edilirmi
- ayın 1.3 cmt günleri görüşme hakkı var saat 9.00 dan 17.30 a kadar fakat bizim temmuzun 3. haftası düğünümüz var şehir dışında gitmem gerekiyor. çocuğu götürürsem suç mudur. yoksa dava dosyasının içerisine dilekçe mi yazmam gerekiyor. hakimden yeni ara karar mı çıkartmam lazım
-
Old 02-04-2010, 20:11   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Kişiler ceza davası açamaz.Koşulları varsa dava savcılık tarafından açılacaktır.

2-Velayet konusunda ileri sürdüğünüz iddiaları; dosyanızda kanıtlamanız gerekmektedir.Hakim çocuğun menfaatlerini gözeterek kararını verecektir.

3-Çocuğu teslim etmemekten dolayı kusurlu olmamak için ,durumu karşı tarafa yazılı biçimde bildirmek veya hakimde bilgi vererek bu konuda karar verilmesini istemek ve kararı her durumda karşıya bildirmek uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi