Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

anadolu üniversitesi öğrenci ve mezunları

Yanıt
Old 05-09-2009, 14:01   #61
Fatih ÖZATA

Çok teşekkür ederim hgeser çok sağol...
Old 05-09-2009, 20:09   #62
Merve Sevim Özcan

kitap okuma günlerinin hepsine katıldım nerdeyse. hatta yaz tatili için belirlediğimiz yahoo da yorumlarımızı paylaştığımız kitapları da okudum. ama gerçekten kişinin kendisi seçmeli okuyacağı kitapları. çoğu kitabı zorlukla okudum. yorumları dinlemek, senin farketmediğin noktları başkalarının farkettiğini görmek güzel bişey ama sevmediğin kitaplar kesinlikle çıkıyor.bu yıl yine devam edecek. ertuğrul hoca devm ettirir yine diye tahmin ediyorum. hem okuma alışkanlığı için hemde okuldaklerle tanışmak için iyi fırsat...
Old 05-09-2009, 21:38   #63
trajikomedya

kaydımı yaptırdım sonunda artık resmi olarak aranızdayım danışman hocanın bütün bizans oyunlarına rağmen hazırlığı es geçtim bir ara kafamı gerçekten karıştırmayı başardı :s esesliler uçak seslerine ve kalabak kamyonlarına alışmış. baya garipsedim ama zamanla bende alışırım heralde
Old 06-09-2009, 14:18   #64
narat

Trajikomedya gibi bende kaydımı yeni yaptırdım Zaten gittiğimde öğrendim ki kayıt yaptırmayan son beş kişi kalmıştı.Dekandan gelen zarf sonrası bende hazırlık sınıfı için çok tereddütte kalmıştım ama bende okumamaya karar verdim.Yeni kayıt olan arkadaşlardan hazırlık okuyacak olan var mı acaba?Bi de şeyi sormak istiyorum hani biz kayıdı eski binada yaptırdık ya bu sene yeni binada mı ders olacak yine eskisinde mi ?
Old 06-09-2009, 14:59   #65
üye24702

biz de merak ediyoruz açıkçası. dekan yardımcımızın söylediğine göre oldukça büyük bir olasılıkla yeni yıla yeni binada başlanacak. ama küçük de olsa tadilatın bitmemesi nedeniyle eski binada yarı dönem daha kalınma ihtimali varmış. ama bitireceklerdir diye tahmin ediyorum çünkü artık eski binaya sığmamız mümkün değil.
Old 06-09-2009, 15:13   #66
trajikomedya

Alıntı:
Yazan narat
Trajikomedya gibi bende kaydımı yeni yaptırdım Zaten gittiğimde öğrendim ki kayıt yaptırmayan son beş kişi kalmıştı.Dekandan gelen zarf sonrası bende hazırlık sınıfı için çok tereddütte kalmıştım ama bende okumamaya karar verdim.Yeni kayıt olan arkadaşlardan hazırlık okuyacak olan var mı acaba?Bi de şeyi sormak istiyorum hani biz kayıdı eski binada yaptırdık ya bu sene yeni binada mı ders olacak yine eskisinde mi ?

benden üç kişi sonra sen gitmişsin hukuktan hazırlık sınıflarına katılımın çok az olucağını düşünüyorum. bina konusunda ise danışman hocayla yaptığım sohbette bu eğitim yılında taşınacağını yani diğer binada başlıyacağımızı söyledi. ben onun yalancısıyım
Old 06-09-2009, 15:34   #67
narat

Umarım yeni binada oluruz diğer taraf biraz uzak geldi de bana İlk başta yeni binanın oraya gittim ordan eski binaya yönlendirdiler belki direkt gelseydim orda karşılaşırdık benimle beraber kayıt yaptıran birisi daha vardı ama sanırım daha kayıt yaptırmayan kalmamıştır.
Old 06-09-2009, 18:52   #68
üye30519

Ben hazırlık seçmedim ama kayıt yaptıranların 1/3'ünün hazırlık seçtiğini duydum Barınma işini halleden arkadaşlar ne şekilde hallettiler acaba?
Old 07-09-2009, 21:23   #69
trajikomedya

Alıntı:
Yazan burak aydın
Ben hazırlık seçmedim ama kayıt yaptıranların 1/3'ünün hazırlık seçtiğini duydum Barınma işini halleden arkadaşlar ne şekilde hallettiler acaba?
bu 50 kişi eder katılımın bu kadar yüksek olduğuna, gözümle görmeden asla inanmam ben çatı katı bi evde yalnız yaşıycam
Old 07-09-2009, 21:27   #70
trajikomedya

Alıntı:
Yazan narat
Umarım yeni binada oluruz diğer taraf biraz uzak geldi de bana İlk başta yeni binanın oraya gittim ordan eski binaya yönlendirdiler belki direkt gelseydim orda karşılaşırdık benimle beraber kayıt yaptıran birisi daha vardı ama sanırım daha kayıt yaptırmayan kalmamıştır.
o ben olabilir miyim diye düşünüyorum bir kızla tanıştırdılar ama uykusuzluk, yol yorgunluğu ve oruç galiba yüzüne bile bakmadım
Old 09-09-2009, 21:40   #71
narat

Sanırım evet trajikomedya beni de bir oğlanla tanıştırdılar artık sınıf arkadaşısınız dediler Dünya küçükmüş gerçekten
Old 09-09-2009, 23:49   #72
üye24702

adalet psikolojisi dersini seçen var mı nasıl bir derstir hocası kimdir öğrenciden ne ister? ismine aldanıp gidiyoruz sonra paso ezber çıkıyo dersler sanki az ezber yapıyomuşuz gibi :S yok mu şöyle ders çalışarak değil DÜŞÜNEREK "kafa yorduracak" bi hoca ve seçmeli dersi?
Old 13-09-2009, 15:37   #73
trajikomedya

Alıntı:
Yazan narat
Sanırım evet trajikomedya beni de bir oğlanla tanıştırdılar artık sınıf arkadaşısınız dediler Dünya küçükmüş gerçekten

şimdi emin oldum, nazlı sensin
belki daha sonra daha iyi bir zamanda tanışırız
memnun oldum yine de..evet dünya gerçekten küçük
Old 14-09-2009, 15:56   #74
trajikomedya

evet arkadaşlar,tecrübeli fakültedaşlardan biz yenilere yardım zamanı
-ahmet haluk atalay (hukuk başlangıcı)
-nadi günal (roma hukukuna giriş)
-meral gürbüz (medeni hukuk)
-bülent yücel (anayasa hukuku)
-filiz tepecik (iktisat)
-doğan gökbel (briç)

erdal onar yok

hocalarla ilgili görüş,taktik,uyarı vs. bekliyoruz.
Old 14-09-2009, 22:12   #75
narat

Bende tanıştığıma memnun oldum Ayrıca gerçekten deneyimli arkadaşlar bu konularda yardımcı olursa çok sevinmiş oluruz.Erdal Onar hocanın olmamasına üzüldüm.Epey övgüyle bahsedilen bir hocaydı.Umarım ikinci dönemde kendisiyle tanışmış oluruz.Şahsen ben briç seçmedim Sana kolay gelsin.
Old 15-09-2009, 00:50   #76
üye24702

arkadaşlar konunun başlarında yazdığım yazılar çoğunlukla geçerli. sadece medeni hukuk hocasını tanımıyorum.
bülent hoca bize ilk dönem geldi, erdal hocamız da ikinci dönem. yalnız erdal hoca emekli olmuş sanırım bu yıldan itibaren bülent hoca tek yürütecektir. bülent hocanın dersinde not tutun kitaba bile gerek kalmaz. iyi tutulmuş notlar size fazlasıyla yetecektir. pratik çalışmaları sakın kaçırmayın. anlamaya çalışın olmadı soru sorun. hatta odasına kadar gidin geri çevirmez
ben briç seçmemiştim gerçi ama doğan hocanın bu yıl kamu maliyesi, yaz okulunda da vergi derslerini aldım. bir daha dersini alamayacağım için çok üzüldüm. basit bir ifadeyle "şeker gibi adam"dır. fakültenin dekan yardımcısı olduğu için derslerde arada yaptığı sohbetlerde fakülteyle ilgili son gelişmeleri öğrenebilirsiniz. oldukça eğlenceli geçer dersi. sınıftaki pek çok kişinin sınıf öğretmeni misali ismini, cismini, uğraşlarını bilir. (şaşılacak iş) seçmeliden insan üstü çaba göstermezseniz kalmazsınız zaten
filiz hocayla ilgili söylediklerim zannedersem bu yıl ufak değişikliklere uğramış. bu yılki 1. sınıflar devamsızlığı çok yapmış, hoca da sürekli boş sınıfa ders anlatmaktan sinirlenip yoklama almaya başlamış diye duydum. devamsızlıktan bıraktı mı bilmem ama baya gözlerini korkutmuş öğrendiğimiz kadarıyla. her hafta yapılan quiz'ler de var tabi. hocaları kızdırmaya gelmez. bizim medeni hocası dersi terk etmişti sınavda da sağolsun acısını almıştı
Old 20-09-2009, 18:35   #77
ezgicirak

merhaba arkadaşlar

Bugün itibariyle 8 gün kaldı başlamamıza.İlk defa gidecek olmanın heyecanını taşıyorum elbette.Genelde hocalarla ilgili tüyolar vermişsinz çok teşekkürler.Ama bir ricam daha olacak 1.sınıfın çıkmış soruları ya da en azından nereden bulabileceğimiz.Biraz rahatladım okuyunca bunları ama her ne kadar okumayı çok sevsem de bende korktum kitaoları görünce.Bize listeler vermişler kitaplar için.Kitaplar gerçekten gerekiyor mu yoksa lisedeki gibi alıp kenara mı koyular bunu merak ettim birde.
Şimdiden herkese başarılar...
Old 20-09-2009, 19:59   #78
üye30519

Selamlar, çıkmış soruların bazıları internette var. Kitap konusuna gelince: Hocalar zorla kitap alın demez bence. Ama sen kitabı alıp içine bakarsan, bilgi dolu olduğunu görürsün Lisedeki kitaplar gibi değil tabi ki Hiç kitap almadan sadece kuru kuru, başkasından aldığı notlara çalışıp sınav geçen de var Ama bence kendine bişeyler katmak istiyosan, tek dert ettiğin şey sınavlar değilse, kitapları alıp okumalısın.
Old 21-09-2009, 13:21   #79
üye24702

roma hukukunu almayın bence. iktisatta da kitaplar genelde ağır geliyor hukuk için hazırlanmadığı için. hoca anlattığı gibi ister. genelde -iibf'lilere göre- sadeleştirilmiş olarak görülür. tavsiyem kendi notunuzu tutmanız ve dersi kaçırmamanızdır. yani bence iktisatta da gerek yok kitaba. medeni hukuk kitabını alın hatta kütüphaneden kaynak kitaplardan da yararlanın. medenide not tutulmaz genelde. kitap yanınızda olur hocanın anlattığı yerlerin altını çizer, olmadı kenarlarına not alırsınız. pratik çalışmalarda mümkün olduğunca çok not tutun. işin püf noktası odur anayasada kitap alın. hoca size birkaç tane kitap 'önerir', şunu alın demez. ertoğan teziç de iyidir ama ben kemal gözleri tavsiye ederim. daha sade ve anlaşılır anlatmış.
Old 22-09-2009, 11:23   #81
narat

Arkadaşlar bu kitap listesini nereden öğrendiniz acaba?Benim bilgisayarda mı bir sorun var sayfada mı bilmiyorum ama okulun sitesindeki örgün öğrenci sistemi sayfası açılmıyo.Eskişehire de daha gelmedim merak içinde bekliyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 22-09-2009, 21:16   #82
üye30519

narat selam,okulun sitesinde 2-3 gün öncesine kadar kitap listesi vs... vardı ama sanırım onlar geçen senenin olduğu için kaldırmışlar. hgeser'in dediği gibi okul başlayınca heralde hocalar kendileri kitap önerir
Old 22-09-2009, 22:10   #83
ezgicirak

örgün öğrenci sistemine girip ders programına baktığında öğrenmek istediğin dersin üzerine tıkla.dersin hocası önerdiği kitaplar hocanın beklentileri vs gibi bir sürü başlık çıkıyor oradan bulabilirsin
Old 22-09-2009, 22:21   #84
trajikomedya

Alıntı:
Yazan narat
Arkadaşlar bu kitap listesini nereden öğrendiniz acaba?Benim bilgisayarda mı bir sorun var sayfada mı bilmiyorum ama okulun sitesindeki örgün öğrenci sistemi sayfası açılmıyo.Eskişehire de daha gelmedim merak içinde bekliyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim

sorun sende değil sitede arkadaşım, ayrıca biraz sabırlı olun ya kitap mitap başlasın bir onlar hallolur
Old 23-09-2009, 14:03   #85
narat

Yardımın için çok teşekkür ederim burak aydın
Old 23-09-2009, 21:56   #86
Av. Burcu Polat

Alıntı:
Yazan trajikomedya
evet arkadaşlar,tecrübeli fakültedaşlardan biz yenilere yardım zamanı
-ahmet haluk atalay (hukuk başlangıcı)
-nadi günal (roma hukukuna giriş)
-meral gürbüz (medeni hukuk)
-bülent yücel (anayasa hukuku)
-filiz tepecik (iktisat)
-doğan gökbel (briç)

erdal onar yok

hocalarla ilgili görüş,taktik,uyarı vs. bekliyoruz.

evet arkadaşlar, öncelikle hayırlı olsun hepinize başarılar diliyorum ben 2009'da mezun oldum sizse yeni başlıyorsunuz hocalarla ilgili tüyoları veriyorum arkadaşlar:
-ahmet haluk atalay: dersleri çok sıkıcı geçer, iyidir bilgili bir hocamızdır ama ne yazık ki ses tonu ve anlatım şekli adeta insanı narkoz yemişe döndürür ve uykunuzu getirir :S dersleri takip etmeden sadece açıkçğretim hukuk başlangıcı kitabıyla AA alabilirsiniz.
-nadi günal: roma hukukunun pratikte gereksiz olduğunu bildiğinden dolayı özellikle size 1. dönem kabaca roma hukuku ve hukuk başlangıcı,2. dönem gene gene olarak borçlar ve eşya hukuku anlatır.şeker gibidir, dersleri zevklidir.4 sene önce için söylüyorum dersleri hep dolu olurdu ondan çok şey öğrenmeye bakın.ayrıca derste sıkıldığınızı anladığında ara verir hikayeler anılar anlatır.
-meral gürbüz: okulumuzun asistanıdır.dersimize pratik çalışmalar hariç girmemişti dolayısıyla tam bilgim yok.
-bülent yücel: erdal onar'la karşılaştırılamaz elbette ama gene de onun öğrencisi, bülent hoca da dersi güzel anlatır takip etmenizi öneririm.
-filiz tepecik: iktisada başlayıp da ben neden hiçbişey anlamıyorum demeyin arkadaşlar merak etmeyin biz de hiçbirşey anlamıyorduk ve gene de anlamıyoruz nasıl geçtiğimi bende bilmiyorum ama sanırım filiz hoca halimize acımıştı.sınav nasıl olsun dediğinde hiç tereddüt etmeyin ve hemen test istiyoruz deyin, bu çok önemli geçmeniz için!hatta ısrar edin yalvarın test olsun diye.
-doğan gökbel: briç dersi almadım ama doğan hoca çok tatlıdır.öğrencilerini -çok başarısız olunmadıkça- üzmez

-ERDAL ONAR: ANLATILMAZ YAŞANIR! tartışmasız ve açık ara en muhteşem anayasa hukukçusudur.ondan anayasa hukukunu öğrenmek ayrıcalıktır.
Old 24-09-2009, 10:24   #87
ezgicirak

Gerçekten çok teşekkürler Burcu Polat yardımların için.Ama benim merak ettiğim birşey daha var.Çoğu hukuk fakültesinde devam zorunluluğu yokken bize %70 var denildi.BU sırf başlarda devamsızlık yapmayalım diye yapılan birşey mi yoksa gerçekten doğru mu?Devamsızlık yapmayı çok düşündüğümden değil ama gerekebilir arada.
Old 30-09-2009, 10:38   #88
Av. Burcu Polat

devam zorunluluğu yok yani derse gelmezsen kimse birşey demez ama bazı derslerde hocalar yoklama alıyorlar ve bunu da sınav notları için puan olarak kullanıyorlar.önemli dersleri hele ki hukuk derslerini takip etmenizi öneririm çünkü bir hafta bile derse gitmeyince konuları kaçırıyorsunuz ve bu konuları kitaptan çalışmak zor oluyor en sağlıklısı dersi derste öğrenmektir
Old 02-10-2009, 11:05   #89
üye24702

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1020.htm

vergi hukuku alan arkadaşlar için. hocanın önerdiği m. öncel, a. kumrulu, n. çağan kitabının güzel bir özeti. benim yaz okulunda oldukça işime yaramıştı.
Old 11-10-2009, 15:28   #90
trajikomedya

içimi dökmek istiyorum...
o uzun ince sınıfa 150 kişiyi tepiştiren,
ilk 5-10 sıradan sonrakilere dersi duyma,tahtayı görme imkanı vermeyen düzeni...bunun sorumlularını kı-nı-yo-rum!
ilk hafta gittim sırf bunun yüzünden ikinci haftayı ankara'da geçirdim...
tamam arkadaş anladık bina taşınacak az kaldı,sabredelim...
peki bu geçen zaman, geçen dersler nolucak?
en basitinden bir ses sistemi koyamaz mıydınız ilk ay için? hocanın sesini duymayada razıydım halbuki!
tahta yerine ense görmeye alıştık zaten...
erken gel diyo bazıları...erken gel...
ha ben hayatımda yapmadığım inekliği yapıcam, bir saat önce gelip kuzu kuzu sırama oturucam,defterimi kitabımı açıp hocacığımı bekliycem...ben?
kaldı ki ben ne kadar erken gelsem,ilk 5 sıranın mübtelaları daha erken gelmiycek mi?
yanlış mıyım?
ilgililere çok çok çok teşekkür ediyorum. ne tatlı bir başlangıç oldu bilemezsiniz. canlarım benim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi