Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ücretsiz avukat tahsisi ve anneden kalacak mirasın akibeti

Konuyu Kilitleyin
Old 17-07-2008, 12:11   #1
Konuk

Varsayılan ücretsiz avukat tahsisi ve anneden kalacak mirasın akibeti

Merhaba
ben bir öğretmenim.6 yıllık evliyim.Eşimden şiddet,hakaret..vb görmekteyim.
Ben avukat ve işlemlerin ücretlerini karşılayamam.Boşanma davası açmak istiyorum.Bana adli makamlardan avukat tayin edilebilirmi?Bunun için neler yapmam gerekir?Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

Ayrıca annemden kalacak olan bir ev var.abim ve ben satıp parasını bölüşeceğiz.Payıma düşen ile kendi adıma ev alsam(evli iken) daha sonra boşanırken eşim bu evden hak iddia edebilirmi?Ben bu evi alırken miras parası ile aldığımı nasıl ispatlayabilirim?
Old 18-07-2008, 00:43   #2
üye18332

Sayın Konuk;
Baroların yardım bürolarından Size sorununuzla ilgili Avukat tayin edilebilmesi için bir takım şartlar gerekmektedir.Öğretmen olduğunuza göre size avukat tayin edilmesi kanımca mümkün olmayacaktır.

Eşinizden şiddet gördüğünüzden bahsetmişsiniz bunun için 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun kapsamında Aile Mahkemesine başvurarak şiddet gördüğünüzü,evin tarafınıza tahsisini,eşinizin evden uzaklaştırılmasını ve varsa diğer taleplerinizle dilekçe halinde sunabilirsiniz..

Bu süre zarfında boşanma davası açarak eşinizden boşanabilirsiniz.

Size tavsiyem bir avukatın hukuki yardımını almanızdır.

saygılarımla,
Old 18-07-2008, 08:00   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Adli yardım:

Adli yardım adalete ulaşmada engelle karşılaşan kişilere destek olmayı amaçladığı gibi aynı zamanda adaletin gerçekleştirilmesi amacını taşır.

Bu nedenle başvuracağınız baro adli yardım servisine gelirinizin bir avukata vekalet ücreti ödemeye elverişli olmadığını evraklarınız ile kanıtlamanız gerekmektedir.Ödediğiniz kira, ve diğer masraflarınız hayatınızı sürdürmeye ancak yetiyorsa ve bunu ispatlayabiliyorsanız talebinizin kabul edilme ihtimali olabilir.

Adli Yardım sisteminin işleyişi:
Mali durumu uygun olmayan kadın baroya adli yardım için gerekli evraklar (muhtarlıktan alınacak fakirlik ,ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı örneği ,nalı durumu gösteren evraklar ve varsa dava ile ilgili evraklar)ile başvurur.

Bu başvuru ve hukuksal yardım talep konuları; nöbetçi avukat tarafından kayda alınır.Bu arada mali durumla ilgili bir çok soru sorulur.

Nöbetçi avukat aldığı başvuru evrakına;adli yardım ve talep hakkında kanaatini de yazarak baro yönetim kurulu veya görevliyönetim kurulu üyesine gönderir.Bu arada verilen mali ve hukuki bilgiler de kontrol edilir.

Haklı bir sebeple hukuki yardım istediğiniz ve mali durumunuzun elverişli olmadığı kanaatine ulaşılır ise size bir avukat atanacaktır.

Bu süre genellikle bir hafta on günü alır.(Acil durumlar hariç)

Avukatın hangi konuda hukuki yardımda bulunacağı; verilen görevlendirme evrakında yazılır.Avukatın sorumluluğu sadece bu iş ile sınırlıdır.Kendiliğinden yeni hukuki sorun ile ilgili işlem yapamaz.

Yeni bir hukuki sorun ortaya çıktığında aynı usul ile yeni bir avukat ataması gerekir.Bu önceki dosyaya bakan avukat da olabilir,başka bir avukatta.

Bu arada adli yardımdan atanan avukat masraflar dışında sizden ücret alamaz ve sizinle vekalet sözleşmesi düzenleyemez.

Mal Rejimi:

Evlilik sırasında edinilmiş fakat çalışma karşılığı olmayan gelir ile elde edilen mallar kişisel maldır ve tasfiyeye girmez.Miras ve bağış bu niteliktedir.

Alacağınız malınızın ,miras geliri ile elde edildiğini banka kayıtları ve diğer evraklar ile kanıtlamanız gerekmektedir.

Malın kendisi kişisel olmakla birlikte geliri edinilmiştir.Kira geliri elde ederseniz bu tasfiyeye konu edilecektir.

Bir avukattan mutlaka hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi