Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kürtçe İsim ve Türk Abecesinde Olmayan Harfler

Yanıt
Old 05-03-2009, 05:52   #1
av.ilyasmeral

 
Varsayılan Kürtçe İsim ve Türk Abecesinde Olmayan Harfler

6. uyum paketinin meclisten geçmesiyle birlikte kürtçe isimlere serbestlik tanındı. Fakat şöyle bir sorun varki; Kürtçe'de bulunan bir kısım harfler Türkçe'de bulunmamaktadır. Kürt kökenli bir vatandaş çocuğuna Newroz ismini takmak istediğinde bu mümkün olabilecek midir? ''W'' harfi Türkçede bulunmadığı gerekçesi ile nüfus memuru ismi yazmaktan imtina edebilir mi?
Old 24-03-2009, 12:34   #3
av.semire nergiz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan HUKUKDOKTORU
Kürtçe isimlere serbestlik tanıyan düzenlemeyi aktarmanız mümkün mü?

Böyle bir düzenleme iç hukukumuzda yok ama ''Türkiye'nin onaylamış olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleri, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Kişisel ve Siyasal Uluslararası Sözleşmesi, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi gibi en temel belgeler uyarınca anadil hakkının her yönüyle tanınması düzenlemesi vardır.
6. uyum paketinde de Türkiyenin bu konudaki kabulü vardı.
Old 27-03-2009, 11:39   #4
av.ilyasmeral

 
Varsayılan

6. uyum paketiyle nüfus kanunu 16/4'te maddesinde yapılan değişiklikle kürtçe isim koymanın önündeki engel kanımca kalkmıştır. fakat asıl mesele türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkındaki kanununun 2. maddesinin son yapılan düzenlemeler ile çelişmesidir.

Madde 2 - Bu Kanunun neşri tarihinden itibaren Devletin bütün daire ve müesseselerinde ve bilcümle şirket, cemiyet ve hususi müesseselerde Türk harfleriyle yazılmış olan yazıların kabulü ve muameleye konulması mecburidir.

Nüfus kanunu Mad. 16 herne kadar genel ahlaka aykırı olmayan ve kamuoyunu inciten isimler dışındaki isimlerin konulabileceğini söylese de, 1353 sayılı yasa türk harfleri dışında başka harflerin kullanılmasını menetmektedir. Nüfus kanununda yapılan değişiklik 1353 sayılı yasanın belli kısımlarını ilga etmiş sayılırmı yoksa ''W'' harfini bünyesinde barındıran bir isim çocuğa takılamazmı.
Old 27-03-2009, 13:45   #5
oceans17

 
Varsayılan

Türk alfabesinde olmayan bir harf isimlerde kullanılamaz şeklinde Yargıtay kararları hatırlıyorum. Bulabilirsem eklerim.
Old 03-06-2009, 19:48   #6
Veysel Demir

 
Varsayılan

Yanlışınız var, yeni nüfus kanunuyla değil yeni MK ile kürtçe isim konabiliyordu ancak resmi dilin Türkçe olduğu hükmüyle resmi işlemlerde de (ad değil) Türkçe'den başka herhangi bir dile ait harfler kullanılamaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İsim Tashihi//Türk -İngiliz Vatandaşı//Yabancı İsim Jeanne D'arc Meslektaşların Soruları 19 21-08-2009 15:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03823400 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.