Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Felsefe Hukukun felsefi yönüne dair sohbetler. Hak, Hakkaniyet, Adalet, Eşitlik kavramlarına hukuk felsefesi gözüyle bakış

Hukukçu ''Dahi'' Olabilir Mi?

Yanıt
Old 27-08-2010, 10:55   #61
ofaruko

Protestanlığın kurucusu Martin Luther hukuk eğitimi almış olmasının yanında geride bıraktığı eserler bence birer hukuki metindir. Ortaya çıkardığı inanç sisteminin kanunları, tüzükleri, yönetmelikleridir. Martin Luther pek çoklarına göre bir dahidir
Old 27-08-2010, 12:57   #62
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ofaruko
Protestanlığın kurucusu Martin Luther hukuk eğitimi almış olmasının yanında geride bıraktığı eserler bence birer hukuki metindir. Ortaya çıkardığı inanç sisteminin kanunları, tüzükleri, yönetmelikleridir.
Protestanlığın kurucusu Martin Luther gençliğinde hukuk eğitimi almış ama daha sonra ilahiyat eğitimi de almış ve ilahiyatçı olarak ömrünü geçirmiştir. Geride bıraktığı eserler ilahiyat üzerinedir.

Hukuk eğitimi ile ilahiyat eğitimi ayrı olduğuna göre, eserlerini aldığı eğitime göre sınıflandırdığımızda, Luther'in ilahiyatla ilgili eserlerinin "hukuk kitabı" olduğu söylenemez. Ve bu nedenle Luther'in deha olduğu söylenebilir ama "hukuk dehası" olduğu söylenemez.
Old 13-03-2015, 04:15   #63
KAR

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Merhaba arkadaşlar,

Sayın Av. Adil Giray Çelik' in yazısını okurken bir cümlesi farklı algılama ve akabinde aklıma başka bir soru getirdi.

Alıntı:
Değerli meslektaşlarım öncelikle bir hukuk mezunu AVUKAT DAHİ OLAMAYACAK MI?

cümlesinde kasıt elbetteki '' DAHİLİK'' değil. Ama, ben hukuk mesleğinde deha denilecek bir meslektaşımızı, akademisyenimizi, hakimimizi yada savcımızı görmedim, duymadım bilmiyorum.

Her meslekte öyle ya da böyle bir dahi çıkıyor. Bizim meslekte dahi çıkar mı?
Dahilik, insana ait bir vasıftır. Mesleğe ait değildir. Dolayısıyla, dahi olan bir insan hukukçu olursa, dahi bir hukukçu olur.
Birisinin dahi olup olmadığını dışardan gözlemleyerek tespit edebilir miyiz? Bir insan dahi değilse öyle olanları nasıl tanıyabilir? Öyleyse, dışardan gözlemle birisinin dahi olduğunu tespit etmek için de dahi olmak gerekebilir.
Şu durumda, bu soruyu soran sayın Dikici, ya dahidir ve dahiliğin nasıl bir şey olduğunu bilmektedir. Bunu bildiği için tanıdığı hukukçular arasında o seviyeye yükselmiş birini görememiş olacakki tanımadıkları içinde var mı öğrenmek için bu soruyu sormuştur; Ya da dahi değildir dolayısıyla etrafında dahi birisi olsa bile keşfedememiştir.
Ancak, dahi olsaydı: Kendisi sayesinde en az bir hukukçu dahimiz olacaktı. Dolayısıyla en az bir dahimiz olduğunu bile bile bu soruyu sormazdı. Ya da, mütevazilik göstermenin yanı sıra bizim seviyemizi tespit etmeye çalışıyor.
Saygılarımla...
Old 13-03-2015, 10:25   #64
Gemici

Alıntı:
Yazan KAR
Dahilik, insana ait bir vasıftır. Mesleğe ait değildir.
Yerinde bir teşhis. Katılıyorum!

Saygılarımla
Old 05-07-2016, 23:34   #65
Gemici

Hukukçu ''Dahi'' Olabilir Mi? diye sormuş Sayın Av.Mehmet Saim Dikici bir zamanlar. Bu yıl 300.cü ölüm yılı dolayısıyla anılacak olan Gottfried Wilhelm Leibniz hakkında okuduğum bir yazı hukukçunun dahi olup olamayacağı hakkında yazdıklarımızı yeniden gözden geçirmeme sebep oldu.

1 Temmuz 1646 da Leipzig'te doğan ve 14 Kasım 1716 ölen Leibniz 'Evrensel Deha' olarak adlandırılan az sayıda bilim adamlarından birisi. Süddeutsche Zeitung'da çıkan bir habere göre 200.000 sayfa yazı yazmış. Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan tanımış kişilere 15.000 mektup göndermiş.

Leibniz Filozof ve matematikçi olarak tanınıyor. Bilinmeyen yanı hukukçu oluşu. Leibniz doktora yapmış bir hukukçu ve hukuk felsefecisi. 20 yaşında Leipzig'teki Üniversite'de hukuk dalında doktora yapmak istemiş. Profesörleri yaşı küçük olduğu için buna müsaade etmeyince doktor yapmak için Nürnberg'e gitmiş. Leibniz'in hukuka katkılarını tartışmak için bu senenin mart ayının 8inde kendi adını taşıyan Hannover'deki Gottfried Wilhelm Leibniz Üniversitesinde bir etkinlik düzenlenmiş.
18-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Hannover'de X. Milletlerarası Leibniz Kongresi düzenleniyor.

Hukukçu dahi olabilir mi,
veya
Dahi hukukçu olabilir mi,
sorularına cevap olarak Leibniz'i gösterebiliriz gibime geliyor!

Saygılarımla
Old 06-07-2016, 16:48   #66
Cumhur Okyay

Yorumsuz olarak, Ahmet Cevdet Paşa' nın adını hatırlara getiriyorum..
Old 07-07-2016, 14:27   #67
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan KAR
Dahilik, insana ait bir vasıftır. Mesleğe ait değildir. Dolayısıyla, dahi olan bir insan hukukçu olursa, dahi bir hukukçu olur.
Birisinin dahi olup olmadığını dışardan gözlemleyerek tespit edebilir miyiz? Bir insan dahi değilse öyle olanları nasıl tanıyabilir? Öyleyse, dışardan gözlemle birisinin dahi olduğunu tespit etmek için de dahi olmak gerekebilir.
Şu durumda, bu soruyu soran sayın Dikici, ya dahidir ve dahiliğin nasıl bir şey olduğunu bilmektedir. Bunu bildiği için tanıdığı hukukçular arasında o seviyeye yükselmiş birini görememiş olacakki tanımadıkları içinde var mı öğrenmek için bu soruyu sormuştur; Ya da dahi değildir dolayısıyla etrafında dahi birisi olsa bile keşfedememiştir.
Ancak, dahi olsaydı: Kendisi sayesinde en az bir hukukçu dahimiz olacaktı. Dolayısıyla en az bir dahimiz olduğunu bile bile bu soruyu sormazdı. Ya da, mütevazilik göstermenin yanı sıra bizim seviyemizi tespit etmeye çalışıyor.
Saygılarımla...

Estağfurullah ve saygılarımla.
Old 07-07-2016, 14:28   #68
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Yorumsuz olarak, Ahmet Cevdet Paşa' nın adını hatırlara getiriyorum..
Üstad'ım saygılar, iyi bayramlar.
Old 07-07-2016, 14:29   #69
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Hukukçu ''Dahi'' Olabilir Mi? diye sormuş Sayın Av.Mehmet Saim Dikici bir zamanlar. Bu yıl 300.cü ölüm yılı dolayısıyla anılacak olan Gottfried Wilhelm Leibniz hakkında okuduğum bir yazı hukukçunun dahi olup olamayacağı hakkında yazdıklarımızı yeniden gözden geçirmeme sebep oldu.

1 Temmuz 1646 da Leipzig'te doğan ve 14 Kasım 1716 ölen Leibniz 'Evrensel Deha' olarak adlandırılan az sayıda bilim adamlarından birisi. Süddeutsche Zeitung'da çıkan bir habere göre 200.000 sayfa yazı yazmış. Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan tanımış kişilere 15.000 mektup göndermiş.

Leibniz Filozof ve matematikçi olarak tanınıyor. Bilinmeyen yanı hukukçu oluşu. Leibniz doktora yapmış bir hukukçu ve hukuk felsefecisi. 20 yaşında Leipzig'teki Üniversite'de hukuk dalında doktora yapmak istemiş. Profesörleri yaşı küçük olduğu için buna müsaade etmeyince doktor yapmak için Nürnberg'e gitmiş. Leibniz'in hukuka katkılarını tartışmak için bu senenin mart ayının 8inde kendi adını taşıyan Hannover'deki Gottfried Wilhelm Leibniz Üniversitesinde bir etkinlik düzenlenmiş.
18-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Hannover'de X. Milletlerarası Leibniz Kongresi düzenleniyor.

Hukukçu dahi olabilir mi,
veya
Dahi hukukçu olabilir mi,
sorularına cevap olarak Leibniz'i gösterebiliriz gibime geliyor!

Saygılarımla

Üstadım iyi bayramlar, saygılar.
Old 07-07-2016, 18:48   #70
Cumhur Okyay

Alıntı:
Üstad'ım saygılar, iyi bayramlar.

Teşekkürler, Bayram henüz bitmediği için,geçmiş bayram demeden, tebrikler ve saygılaaaarrrr.
Old 07-07-2016, 22:45   #71
Gemici

Mutlu

Alıntı:
Üstadım iyi bayramlar, saygılar.
Teşekkürler Üstad.
İyi bayramlar.

Saygılarımla
Old 09-07-2016, 23:38   #72
Av.Ufuk Bozoğlu

İnsan zekâsının, insan kişiliğinin erişebileceği en yüksek kerte, dâhilik:

İnsan zekasının erişebileceği en yüksek kerte..
İnsan kişiliğinin erişebileceği en yüksek kerte..

Hukuk, ikinci durumun yani erdemin dahilikle kesiştiği yerde duruyor olmalı. Sosyal analitik zeka; duygusal (eq) ALGI ve neden sonuç ilişkisini en iyi tahlil eden beyin yapısı toplumsal yaşamın hukuki kurallarını belirleyebilecektir.

Adalet, dahilik gerektirir mi? Esasında kime sorsanız doğruyu gösterebilecektir ama çıkarlarını koruması gereken kişi ve/ya yöneten devlet adalet için erdeme ihtiyaç duyar mı?

Hukukçudan dahi olması beklenir mi? Dahi hukukçu kahraman mıdır?

Hukuk, evrensel insan hakları, eşitlik, yönetenlerin sorumluluğu, ticari hayatın güvenirliği, ahde vefa, hayatın olağan akışı gibi toplumsal huzur, barış ve ön görülebilirlik üzerine inşa edilir.

Dahilik her aşamada işe yarar. Kanunlar yapılırken, kanunlar uygulanırken ve eksiklikleri görüp ihtiyaca uygun kuralları geliştirirken.

Dahilik çok yönlü düşünebilmektir de; hukuk için bunu yapanlar, adımıza mesai harcayıp değer üretmekteler. Hukuk ve adalet için düşünenler sıradan kişiler mi? Düşündüklerini rasyonel değerlere oturtup kabul edilir uygulamalar haline dönüştürenler dahi olmayı hak etmiyorlar mı?

Yönetme kolaylığına ve pazarlığına çıkmadan insana sahip çıkan tüm hukukçular dâhidir.

Hukukçu dahi olabilir evet..

Saygılarımla,
Old 25-02-2017, 14:17   #73
Av.Pendikli_Ahmet

Ben İstanbul hukukta okudum.

Ülkede en çok tercih edilen ve ilk yüzde yarım içinden gelenleri -iyinin de en iyisini- alan fakülteydi. Oradayken o pırıl pırıl gençlerin içinde moralim bozuluyordu. "Ben ilerde nasil bunlarla rekabet edeceğim" diyordum.

Fakülte bitti staja başlayıp mahkemeleri izledim ve çok şaşırdım. Tanıdık bir avukata gittim meslekte 30 yıldır çalışıyordu. Dedim işte böyle düşünüyordum ama gördüm ki hiç öyle değilmiş. Avukatlar hep vasatmış çok yıllardır tecrübesi olanlar bile ancak bir gömlek iyi diyebilirim ama HİÇ DEHA SAHİBİ AVUKAT GÖRMEDİM

Tam ibretlik bir yanıt verdi. Dedi ki: "Türkiye' de adalet mi var ki deha sahibi avukat yetişsin."

İşe başladıktan sonra her ikisininde doğru olduğunu gördüm. Hem ülkede adalet yoktu hemde böyle bir düzende deha sahibi avukatın yetişmesi mümkün değildi.

Oysa benim gördüğüm İ.Ü.H.F. öğrencileri üniversite giriş sınavında en yüksek yeri kazanmış olan ülkenin en zeki ve yetenekli gençleriydi. Yani en çok dahinin bizden çıkması gerekirdi. Sistem bu yetenekli gençleri köreltmiş demekki.

Bizim meslekte dahi çıkmaz çünkü mesleğin yapısı buna uygun değil diyorsunuz ama bu doğru değil. Televizyondaki Amerikan dizilerinde görüyorsunuz şeytana pabucunu ters giydiren avukatları var onların. Çünkü onlarda sistem avukata geniş alan bırakmış zekasını ve yeteneğini kullanacak imkan vermiş.

Bizde öyle değil hareket edecek alanımız yok ve hukuki sistemimizde zaten adaletsiz. Yeteneği olan bile bunu kullanacak yer bulamıyor.

Ben bunu biraz olsun aşabiliyorum. Kompozisyon yazma ve ifade etme yeteneğim yüksek çünkü. Çok güzel savunmalar hazırlayıp tüm ayrıntıları değerlendiriyorum.

Ancak nihayetinde benimde yeteneğim hareket edebileceğim boşluklar varsa bunları kullanabilmekten ibaret. Eğer çevremde kullanabileceğim boşluklar yoksa bende bir şey yapamıyorum.

Sistemde biz avukatlar için -hatta hakim ve savcılar için bile- hareket edecek çok az alan bırakılmış. Yetenekli olanlar bile yeteneğini kullanacak ve yeteneğini geliştirecek alan bulamayıp köreliyorlar.

Sanırım bu konuda en iyisi benim ama ben bile işe başlayalıberi gelişeceğime köreldiğimi hissediyorum.
Old 27-02-2017, 11:59   #74
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Pendikli_Ahmet
Ben İstanbul hukukta okudum.

Ülkede en çok tercih edilen ve ilk yüzde yarım içinden gelenleri -iyinin de en iyisini- alan fakülteydi. Oradayken o pırıl pırıl gençlerin içinde moralim bozuluyordu. "Ben ilerde nasil bunlarla rekabet edeceğim" diyordum.

Fakülte bitti staja başlayıp mahkemeleri izledim ve çok şaşırdım. Tanıdık bir avukata gittim meslekte 30 yıldır çalışıyordu. Dedim işte böyle düşünüyordum ama gördüm ki hiç öyle değilmiş. Avukatlar hep vasatmış çok yıllardır tecrübesi olanlar bile ancak bir gömlek iyi diyebilirim ama HİÇ DEHA SAHİBİ AVUKAT GÖRMEDİM

Tam ibretlik bir yanıt verdi. Dedi ki: "Türkiye' de adalet mi var ki deha sahibi avukat yetişsin."

İşe başladıktan sonra her ikisininde doğru olduğunu gördüm. Hem ülkede adalet yoktu hemde böyle bir düzende deha sahibi avukatın yetişmesi mümkün değildi.

Oysa benim gördüğüm İ.Ü.H.F. öğrencileri üniversite giriş sınavında en yüksek yeri kazanmış olan ülkenin en zeki ve yetenekli gençleriydi. Yani en çok dahinin bizden çıkması gerekirdi. Sistem bu yetenekli gençleri köreltmiş demekki.

Bizim meslekte dahi çıkmaz çünkü mesleğin yapısı buna uygun değil diyorsunuz ama bu doğru değil. Televizyondaki Amerikan dizilerinde görüyorsunuz şeytana pabucunu ters giydiren avukatları var onların. Çünkü onlarda sistem avukata geniş alan bırakmış zekasını ve yeteneğini kullanacak imkan vermiş.

Bizde öyle değil hareket edecek alanımız yok ve hukuki sistemimizde zaten adaletsiz. Yeteneği olan bile bunu kullanacak yer bulamıyor.

Ben bunu biraz olsun aşabiliyorum. Kompozisyon yazma ve ifade etme yeteneğim yüksek çünkü. Çok güzel savunmalar hazırlayıp tüm ayrıntıları değerlendiriyorum.

Ancak nihayetinde benimde yeteneğim hareket edebileceğim boşluklar varsa bunları kullanabilmekten ibaret. Eğer çevremde kullanabileceğim boşluklar yoksa bende bir şey yapamıyorum.

Sistemde biz avukatlar için -hatta hakim ve savcılar için bile- hareket edecek çok az alan bırakılmış. Yetenekli olanlar bile yeteneğini kullanacak ve yeteneğini geliştirecek alan bulamayıp köreliyorlar.

Sanırım bu konuda en iyisi benim ama ben bile işe başlayalıberi gelişeceğime köreldiğimi hissediyorum.

"Sanırım bu konuda en iyisi benim ama ben bile işe başlayalıberi gelişeceğime köreldiğimi hissediyorum" demişsiniz.

Tebrikler.
Old 02-03-2017, 16:15   #75
Av. Hulusi Metin

Örneğin "Kanıtlanamayanı" kanıtlamaya çalışmak,

Her uyuşmazlığa tek bir evrensel doğru yanıt bulabilmek...

Dahi hukukçu, olaya ilişkin yasayı ve uygulanan yasa maddesini dayandığı teori yönünden eleştirip, yeni -evrensel- bir teori oluşmasını sağlayabilendir.

Bir avukatın amacı ise, olan hukuka göre davayı kazanabilmektir. Bunun için de "yasayı bilmek" ve "emsal karar bulmak" yeterlidir

Hepinize sevgiler.
Old 02-03-2017, 16:19   #76
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Davet - ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=103930

Görüşlerinizi paylaşmanız umuduyla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi