Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşyalarımı evden almalı mıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2010, 17:47   #1
Konuk

Varsayılan eşyalarımı evden almalı mıyım?

bir buçuk aydır ailemin yanında yaşıyoruz. 1 yaşında bir kızım var. eşimin ailesine çok düşkünlüğü yüzünden, sürekli yalan söyleyip birşeyler gizlemesi ve annesinin sözü ile sürekli beni rencide edici hareketlerde bulunması benimle ilgilenmemesi vs. sonucu evden polis ile babam tarafından alındık. evden ayrılma sebebimiz ise beni balkondan atma tehdidi idi. 20-12-2010 tarihinde eşimi arayıp konuşmak ve bir sonuca varmak istediğimi söyledim. çünkü o bizi bir aydır aramadıda gelmededi. yüzyüze geldik ve çözemedik. bu arada babası ve annesinin sürekli bizim evimizde olduğunu öğrendim. bu durumda ben zaman verip beni ailemin evinden gelip almasını söyledim. ama gelmedi. ben çalışmıyorum. babamda emekli. beni maddi ve manevi zarara uğrattığı için tazminat davasıda açmak istiyorum. kızımı benden almalarından korkuyorum. hala süt veriyorum. davayı ben açarsam maddi manevi tazminat talep edemeyeceğimi söyleyenler var.bu konuyu size danışmak istedim. ayrıca evin eşyalarına tedbir koydurmak istiyorum. acaba kaç davayı açtığım gün tedbir konulur mu yada kaç gün sürer? eşyaları alıp kaçma dertleri olduğunu anladım. çünkü babası ben gittiğim günden beri evden ayrılmamış.evdeki görüşmede babasıda vardı. ve kapıları sürekli kilitli tuttuklarını gördüm. anahtarla açtı kapıları. ayrıca benim özel eşyalarımı topladıklarını gördüm. eşyalarımı evden almadım. ne düşündüklerini anlayamadığım için bekliyorum. babasınıda telefonla aradım ne olacak böyle diye, kendisinide yalnız çözüm üretmiyorlar sadece bekliyorlar. kızımı onlara vermemek için yanlış bir davranışda bulunmak istemiyorum. çünkü kızımı annesiyle baştan beri istemediler. ne yapmalıyım. lütfen bana yardımcı olun. çok teşekkür ederim. saygılarımla...
Old 30-12-2010, 21:33   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bundan sonraki hayatınızı nasıl planlayacaksanız seçilecek hukuki olanaklar da ona ona uygun olmalıdır.

Boşanmayı düşünüyorsanız açacağınız davada dava süresince ce kararın kesinleşmesi üzerine devam etmek üzere kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.

Koşulları varsa maddi manevi tazminat talep edebilirisiniz.

Eşyalarınızın aynen iadesini veya bedelinin ödenmesini talep edebilirsiniz.

Yine aile konuyu şerhi verilmesini talep edebilirsiniz.

Anne sütü alan çocuğun velayetinin size verilmesi beklenmelidir.

Boşanma davası ile beraber veya ayrıca korku ve şiddete yönelik davranışların yasaklanmasını talep edebilirsiniz.

Eşyaların akıbetinden endişeli iseniz ayrı bir dava ile tespitini talep edebilirsiniz.

Dava açıldığında yasa gereği ayrı yaşama hakkı oluşur,dilerseniz eşyalarınızı bu aşamadan sonra da alabilirsiniz.

Boşanmayı düşünmesseniz ayrı yaşamakta haklılığınızı kanıtlayarak nafaka talep edebilirsiniz.Koşulları varsa tazminat davası da açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Yine koşulları varsa mal rejimi tasfiye alacağı talep edebilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Konuk
bir buçuk aydır ailemin yanında yaşıyoruz. 1 yaşında bir kızım var. eşimin ailesine çok düşkünlüğü yüzünden, sürekli yalan söyleyip birşeyler gizlemesi ve annesinin sözü ile sürekli beni rencide edici hareketlerde bulunması benimle ilgilenmemesi vs. sonucu evden polis ile babam tarafından alındık. evden ayrılma sebebimiz ise beni balkondan atma tehdidi idi. 20-12-2010 tarihinde eşimi arayıp konuşmak ve bir sonuca varmak istediğimi söyledim. çünkü o bizi bir aydır aramadıda gelmededi. yüzyüze geldik ve çözemedik. bu arada babası ve annesinin sürekli bizim evimizde olduğunu öğrendim. bu durumda ben zaman verip beni ailemin evinden gelip almasını söyledim. ama gelmedi. ben çalışmıyorum. babamda emekli. beni maddi ve manevi zarara uğrattığı için tazminat davasıda açmak istiyorum. kızımı benden almalarından korkuyorum. hala süt veriyorum. davayı ben açarsam maddi manevi tazminat talep edemeyeceğimi söyleyenler var.bu konuyu size danışmak istedim. ayrıca evin eşyalarına tedbir koydurmak istiyorum. acaba kaç davayı açtığım gün tedbir konulur mu yada kaç gün sürer? eşyaları alıp kaçma dertleri olduğunu anladım. çünkü babası ben gittiğim günden beri evden ayrılmamış.evdeki görüşmede babasıda vardı. ve kapıları sürekli kilitli tuttuklarını gördüm. anahtarla açtı kapıları. ayrıca benim özel eşyalarımı topladıklarını gördüm. eşyalarımı evden almadım. ne düşündüklerini anlayamadığım için bekliyorum. babasınıda telefonla aradım ne olacak böyle diye, kendisinide yalnız çözüm üretmiyorlar sadece bekliyorlar. kızımı onlara vermemek için yanlış bir davranışda bulunmak istemiyorum. çünkü kızımı annesiyle baştan beri istemediler. ne yapmalıyım. lütfen bana yardımcı olun. çok teşekkür ederim. saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi