Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

psikolojik şiddet / boşanmada mali haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Old 21-12-2010, 17:10   #1
Konuk

Varsayılan psikolojik şiddet / boşanmada mali haklarım nelerdir?

Merhaba, ben 2,5 yıldır evliyim.1 yaşında bir oğlum var. Eşimle evliliğimizin ilk haftasından itibaren gerek ailevi, gerek çevreden, gerekse çok önemsiz sebeplerden dolayı şiddetli geçimsizlik yaşıyoruz. Eşimle Konuşmak anlaşıp da sorun çözebilmek çok zor. Genelde sorunları çözmeden üzerini kapatıyoruz. Yaşadığımız ufak bir anlaşmazlık sonucunnda bazen 10-15 gün, hatta 1,5 aya varan sürelerde konuşmadan yaşamya devam ediyoruz. Eşim hemen benimle konuşmayı kesiyor. Zaten küs olmadığımız dönemlerde de ilişkimiz mesafelidir.eşim tarafından sürekli eleştiriliyorum, gerek fiizksel gerekse kişisel sürekli olumsuz eleştiri alıyorum. Ailesine çok bağlı, hayatımız onların ekseninde dönüyor. Annesi iyi bir kadın kendisiyle sorunum yok ancak çok baskın bir karakter, eşim annesine çok düşkün ve o ne derse onu yapıyor. Ailesi bir şey dedikten sonra benim fikirlerim genelde anlamını yitiriyor. Evlendiğimden beri hem eşim hemde kayınvalidem tarafından koordine ediliyorum ve çok pasifize edildim. Evlenmeden önce yıllarca aileden ayrı yaşadım üniversite okudu, çalıştım. Bu kadar pasif olacak bir kişlikte değilim. Olaylarda En ufak bir itirazımda süreç başa dönüyor tekrar konuşmadan yaşamaya başlıyoruz. Ölü gibi aynı eve gidip geliyoruz. Eşimden fiizksel değil ama çok fazla psikolojik ve sözlü şiddet görüyorum. Son zmanlarda da ağzını burnunu dağıtırım cümlelerine maruz kalıyorum. Evliliğmizn 1 ayından itibaren boşanmayı düşünüyorum. Bir türlü cesaret edemiyorum. Ama artık çok yıprandım. Ayrılmak isitiyorum. Ancak hukuki açıdan haklarım neyse onları alarak ayrılmak istiyorum. Ben 1000-1500 tl arsı bir gelirle çalışıyorum. Çocuğumu muhtemelen bana verirler. Ama çocuk için nafaka talep edebilirmiyim. Ayrıca biz düğünde hem bana hem eşime takılan altınlarla araba aldık.Araba eşimin üstüne. Eşimin ailesinin ve benim ailemin bana taktığı ziynetler eşimin ailesinde muhafaza ediliyor. Bunları alabilirmiyim. Ayrıca eşimle biriktirdiğimiz bir miktar para var,ben altınları talep edersem eşimde bunları almak istermi? Amacım her iki tarafı da yıpratmak değil sadece hakkım varsa alarak gitmek istiyorum. Boşanmayı talep edersem bunları da davada isteyebilirmiyim süreç nedir ayrı dava mı açmam gerekir?
Eşimin de büyük ihtimal ayrılığa karşı çıkacağını düşünmüyorum, çünkü ikimiz de çocuk için bir arada olduğumuzu birbirimize çok defa dile getirdik. Ancak, benim taleplerime karşı çıkacağı için zorluk çıkarabilir. Dava çok uzun mu sürer?
Old 21-12-2010, 21:31   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Şiddetli geçimsizlik sebebei ile açacağınız davada eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Davada, çocuğunuzun velayetini ve onun için nafakaya karar verilmesini, iştirak nafakası olarak devam etmesini elbette isteyebilirsiniz. Yine kendiniz için de nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

Ziynet eşyalarınızın satılıp araba alındığını belirtmişsiniz, bu durumda, boşanma kararı verilip kesinleşmesinden sonra değer artış payı olarak ziynet eşyalarınızın değerini faizi ile birlikte talep edebilirsiniz.

Bir kısım ziynetleriizin ailesinde saklandığını belirtmişsiniz. Bunların aynen iadesini olmadığı taktirde değerlerini toplamını ayrı bir dava ile her zaman talep edebilirsiniz. Ancak bu eşyaların ailede olduğunu kesinkes, somut olarak kanıtlamanız gerekir.

Biriktirilen para edinilmiş maldır. Eşinizin bu paranın yarısı üzerinde tasfiye payı alacak hakkı vardır. ancak onun da boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açması gerekecektir.

Anlaşmalı boşanma ihtimali varsa yukarıdaki bilgiler ışığında bir porotokol düzenlenmesi de mümkündür.

Mutlaka bir avukatın doğrudan desteği ile hareket ediniz, Hak kayıbına uğramayınız.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi