Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet ve yeniden evlenme, boşanma protokolü maddesinin değerlendirilmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 07-05-2018, 14:43   #1
Konuk

Varsayılan Velayet ve yeniden evlenme, boşanma protokolü maddesinin değerlendirilmesi

Merhabalar,

Geçtiğimiz yıl anlaşmalı olarak boşandım.Protokole yazdığımız bazı maddelerle ilgili fikirlerinize ihtiyacım var, nitekim danıştığım iki avukattan da farklı bilgiler aldım.
Konu şöyle;

Boşanma davasını kadın tarafı olarak ben açtım, ilk çekişmeli olarak.Bu evlilikten 2 oğlum var 2,5 ve 4,5 yaşındalar, velayetleri bende.Çocukların yıpranmaması için davayı zoraki ikna ile anlaşmalıya çevirmeyi başardım.Fakat maddelerden birinde Kadın eşin evlenmesi durumunda çocukların velayetinin babaya geçeceğini, babanın evlenmesi durumunda anneye geri verileceğini yazmıştık.Madde bu şekilde, herhangi bir detayı yok. (Yani babaya geçtiğinde bakım hakkı şunda kalacak ya da şu saatler arası görecek gibi bir detay yok).

Şimdi hayatımı tekrar birleştirmeyi düşündüğüm biri var fakat çocuklarımın velayetini kaybetmek istemiyoruz.Birliktelik düşündüğüm kişi boşanmış, çocuğu olmayan üst düzey bir eğitimci yani çocuklarıma kötü örnek olacak herhangi bir hal hareketi, yaşam tarzı yok.Eski eşim yıllardır bağkur ve vergi borcu içinde yaşayan, şuan kendi işini yapan ama sigortası olmayan, kendi halinde bir vatandaş.

Danıştığım avukatlrdan biri, hakimin çocukların menfaati gereği velayeti babaya vermeyeceğine dair çok kesin konuştu.Hem babanın yaşam koşullarının hem de çocukların yaşlarının buna uygun olmadığını söyledi.En fazla ortak velayete çevirebilir dedi.

Diğer avukat arkadaşımızsa, çocukların yaşının engel olmadığını, böyle bir durumda herşeyin olabileceğini söyledi.

Ben kendi halinde sigortalı çalışan bi anneyim, ailemle aynı apartmanda fakat farklı dairelerde yaşıyorum, yine çocuklarım için olumsuz örnek oluşturacak bir hayat tarzım yok.Evlilik yapmam durumunda çocuklarımı kaybetmek istemiyorum, eski eşim ise kesinlikle resmi şekilde evlenmeyeceğini, eğer bir evlilik yapacaksa bunu resmi olarak yapmayacağını idda ediyor.

Kafam çok karıştı, yardımlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
Saygılar,
Old 07-05-2018, 16:26   #2
Av. Hatun Olguner

Velayetle ilgili yapılan sözleşme geçersizdir. Evlenme de tek başına velayetin değiştirilmesi sebebi değildir. Mahkeme olası bir nvelayet davasında her iki tarafın iddialarını ve delillerini ayrıca sosyal inceleme raporunu dikkate alarak velayet konusunda çocukların menfaatini gözetecek bir karar verir.Velayet davasında evleneceğiniz kişiyi de tanık olarak dinletin. Çocuklara bakmaya istekli olduğunu ve çocukları kabul ettiğini beyan etsin.Velayeti kaybetme olasılığınız düşük olmakla beraber verilecek karar hakkında fikir yürütmek doğru değildir.
Old 07-05-2018, 16:59   #3
Konuk

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Sormak istediğim bir detay daha var, evlilik kararı almam ve uygulamam durumunda eski eşim elindeki protokolü referans gösterip polis veya haciz yoluyla çocuklarımı almaya teşebbüste bulunamaz değil mi?

Haklarımı öğrenmek açısından soruyorum, protokolde ki bu maddeye rağmen, çocuklarımı alabilmesi için velayet davası açması şart.
Doğru mudur?
Old 07-05-2018, 19:10   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Sormak istediğim bir detay daha var, evlilik kararı almam ve uygulamam durumunda eski eşim elindeki protokolü referans gösterip polis veya haciz yoluyla çocuklarımı almaya teşebbüste bulunamaz değil mi?

Haklarımı öğrenmek açısından soruyorum, protokolde ki bu maddeye rağmen, çocuklarımı alabilmesi için velayet davası açması şart.
Doğru mudur?
Doğru anlamışsınız. Protokole yazdınız maddenin hukuki geçerliliği yoktur. Eşinizin velayete ilişkin dava açması şarttır. Eşiniz velayetin kendisine verilmesine ilişkin bir dava açar kazanırsa ve bu velayet değişikliği kararı kesinleşirse, çocukların kendisine teslimini sağlayabilir.
Olası davanızı bir avukatla takip ediniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi