Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cana kast nedeniyle boşanmada şahit veya ispat

Konuyu Kilitleyin
Old 19-10-2018, 23:34   #1
Konuk

Rahatsiz Cana kast nedeniyle boşanmada şahit veya ispat

Eşim 2 ay kadar önce çocuklar diğer odada iken boğazımı sıktı ve yere yatırıp ayağıyla boğazıma bastırıp öldürmeye teşebbüs etti. Ben direndim bağırdım kolunu ısırdım. Çok bağırınca bırakmak zorunda kaldı. Çocuklar sesimi içerden duydular fakat olayı görmediler. Kızım sadece ‘ anne boğazında iz var’ dedi.
Yıllardır hakaret aşağılama ve psikolojik şiddet görüyorum fakat bu son damla oldu.
Sorum şu: Ben cana kast nedeniyle boşanma davası açmak istiyorum. Bu tür davalarda darp raporu, şahit ya da ispat aranıyor mu? Olay anında sadece 7 ve 9 yaşlarındaki çocuklarım vardı. Davamın kabul edilme olasılığı nedir?
Old 25-10-2018, 16:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Şiddetin belgelenmesi:Maruz kaldığınız şiddet sebebi ile boynunuzda oluşan izlerinin bir raporla tespit edilmesi, yararınızadır.

Bunun için en yakın karakola başvurabilir ve karakolun sevki ile gönderilen hastanede adli rapor düzenlenir.Veya doğrudan hastaneye kendiniz başvurabilir ve adli rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz. Adli rapor olması sebebi ile hastanedeki polis bu konudaki beyanınızı ve şikayetinizi kayda alacaktır.

2-Boşanma sebebi:Eşinizin uyguladığı şiddet elbette boşanma sebebidir.

Alıntı:
Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

TMK MADDE 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Boşanmada davasında özel boşanma sebebi olarak cana kast sebebi ile (TMK 162) boşanmaya dayanabileceğiniz gibi aynı olayı belirterek halk arasında şiddetli geçimsizlik diye bilinen genel boşanma sebebi olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılması (TMK 166/1) sebebine de dayanabilirsiniz.Bu sebebe dayandığınızda sadece cana kast değil bütün olaylara dayanabilirsiniz.

Kişisel kanaatim TMK 166/1 daha geniş kapsamlı olması bakımından daha çok tercih edilebileceğidir.

3-Davanın kanıtlanması- Dava açan davada ileri sürdüğü iddialarını tanık evrak ve diğer yasal delillerle kanıtlamalıdır. Yani bütün davalarda kanıt gereklidir.

Davanın sonucu dosyadaki delil durumuna göre belirlenecektir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi