Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyenin imar durumuna yan parsel ile TEVHİD şartı koymasına ilişkin uyuşmazlık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-12-2019, 12:54   #1
Avukat3437

Mutsuz Belediyenin imar durumuna yan parsel ile TEVHİD şartı koymasına ilişkin uyuşmazlık

Sayın Meslektaşlarım, gelen bir dava da sıkıştığım için görüşlerinize,fikirlerinize ve bilgilerine danışma ihtiyacı duydum.

Müvekkile ait 851 metrekare büyüklüğünde (5 parselde bulunan) arsası mevcut, bu arsanın yapılaşması yola terk edilmesi kısımlarda bulunmakta. Ancak bu arsanın önünde (6 parselde bulunan) ve yanında (4 parselde bulunan) arsalarda mevcut. Öncelikle ifade etmeliyim ki bu arsalar 2B arazisi olup yaklaşık 4/5 yıl önce kadastro işlemleriyle maliklere satılmıştır. Müvekkilin arsasının önünde bulunan 6 parselde ki arsanın büyük bir kısmı ileride yol geçeceği sebebiyle şerhli olarak arsa sahibine satılmış. Şerh ise "bu arsanın (tam hatırlıyamamakla birlikte) 1500 metre karesi bedelsiz olarak hazineye terk edilecektir. Bu 6 parsel sahibine şerhsiz kalan ise oldukça azdır. Müvekkil 5 parselin sahibi belediyeye imar durumu için başvurduğunda 6 parsel tek başına yapılaşamadığından dolayı 5 ve 6 parsel tevhid şartlı yapılaşacaktır gösterir imar durumu veriyorlar. Ancak 6 parsel maliki gelecek planlarının farklı olması sebebiyle (yolun kendi parselinde geçmeme ihtimali durumunda kalan bu kısmı hazineden satın alma hayali kurmakta yola cephesi olduğu için) tevhide kesinlikle yanaşmamaktadır. Sorularım ise şöyledir;

1-)İlgili belediyenin ilgili müdürlüklerine gittiğim zaman olumlu cevap alamadım %100 anlaşmanız gerek dediler. İmar Kanunu 15. maddede bulunan "Mevcut hâliyle yapılaşmaya elverişli olmayan imar parsellerinde; maliklerden birinin talebi üzerine veya doğrudan, parsel maliklerine kendi aralarında anlaşmaları için yapacağı tebliğden itibaren üç ay içerisinde maliklerce anlaşmasağlanamaması hâlinde, resen tevhit ve fiilî duruma göre ifraz yoluyla işlem yapmaya ilgili idare yetkilidir" kanun maddesi belirterek, resen tevhid yapabileceklerini ifade ettim. Ancak belli kaygılardan dolayı resen yapmadıklarını ifade ettiler. Dayandığım kanun maddesi olayıma uygun mudur acaba?

2-)Belediyeye biraz ısrarlı konuşunca "bu parsellerde terkler mevcut zaten terkler yapılmadan resen tevhid zaten yapamayız" dendi ancak, okuduğum kitaplarda TERK'LERİN tevhide ve ifraza engel olmadığı yazıyordu ancak bu konuyla alakalıda karar bulamadım. Böyle birşey yani, terkler yapılmadan yukarıda dayandığım kanun maddesi gereğince tevhid işlemi yapılamayacak mı?

3-) Ayrıca bu önümüzde bulunan 6 parselin arsasının 60 metre karesi bizim arsamıza denk geliyor, 180 metre karesi ise yanımızda bulunan 4 parselin önünde kalıyor. Resen tevhid yapıldığını veya mahkeme kararıyla belediyenin tevhid yaptığını varsayarsak, 6 parselin toplam yüz ölçümü 1740 metre karedir, 1500 metre karesi bedelsiz olarak terkedilecektir şerhi mevcut ve 60 metre karesi bizim (5 parselin) önünde 180 metre karesi ise yan parselin (4 parselin) önünde bulunmakta. Tevhid işlemi 1740 metre kare için mi, 60 metre kare için mi, yoksa 240 metre kare için mi yapılacak ? Zira 1740 metre kare için yapılacaksa izalei şuyu davasında bedelsiz terk edilecek alan değer hesaplamasına katılmayacak diye düşünüyorum. Ayrıca 240 metre kare için yapılacaksa, burada bizim (yani 5 parselin) alanı saçma bir görüntü alacaktır, 60 metre karenin devamında bulunan 180 metre kare kuyruk gibi olacak ve 4 parselin önünü kapatacak şekilde olacaktır. Bizim en yararımıza olan durum ise 60 metre karelik kısmın tevhid yapılmasıdır. Bunun ise ilk önce ifraz edilerek sonrasında tevhid yapılması aklıma gelmektedir. Ancak ifraz yapılırken ise 1740 metre kare üzerinden 1680+60 metre kare olarak mı ifraz yapılacaktır? Yoksa belediye resen terkleri yapıp 180+60 üzerinden mi ifraz yapacaktır? Yoksa 1560 + 180 üzerinden mi ifraz yapacaktır?

4-) Müvekkiller (5 parsel) yaklaşık 5 senedir yapılaşamamakta ve dün itibariyle bana danıştılar. Belediye den cevap alamaktadırlar bende gidip şifaen konuştuğumda olumlu dönüşler almamakla birlikte, sürekli davan açmamı önermeye çalıştılar. Bu durumda dava açmadan önce belediyeye yazılı olarak başvurmam gerekli mi? Gerekliyse nasıl bir başvuru ve ne talep etmeliyim? Hangi evrakları sunmalıyım?

Olayı özetlemek açısından (affınıza sığınarak) uzun uzun yazdım.
Teknik konular olması sebebiyle, bir çok araştırma yapmama rağmen kendi durumuma benzer durum bulamadığımdan konu başlığını açmak zorunda kaldım. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Gerektiği taktirde parsellerin imar durumunu gösterir resimlerini konu başlığı altında paylaşabilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi