Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Nema Sorunu Cok Onemli

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2003, 20:48   #1
xkey

Varsayılan Nema Sorunu Cok Onemli

Umuyorum ki bu sorum bircok kisiyi ilgilendirien bir konu
Duyduguma gore nema odemeleri var..benim ogrendigim ise kendimle ilgili hicbir nema bilgisi olmamasi..

size calisma hayatimi anlatarak yardim isteyecegim..

Ben 1999 eylul ayinda buyuk bir firmada sıgortali olarak ise basladim..Bazi sebeblerden 2000 yili mart ayinda ayrildim..
2 ay kadar isssiz kaldim.

2000 yili mayis basinda yine buyuk bir firmada ise girdim... iki isyerinde de calismaya basladigim gun sigortam yapildi (bu firmaya gecerken eski isyerim tassavvuf tesvik kagidi verdi..bu isyerine teslim ettim ,eski isyerinde az calistigimdan sanirim bege de 40 milyon civari bir mebla vardi)ve burda ise basladim ve sigortam da normal sekilde aldigim para uzerinden kesildi..buraya kadar sorun olmadi..

2002 yili ocak ayinda bu firma kriz nedeniyle calisanlari baska bir firmaya devretti..

Ve bize firma devrederken 2 sans verdiler..
1. ihbar ve kidem tazminatlarimizi alarak ayrilma hakki
2. si ise yeni gonderdikleri firmada calisarak sadece kidem ya da ihbar tazminati vermeleriydi..(kidem mi ihbar mi tam hatirlayamiyorum)

ben 2. tercihi sectim sanirim ihbar tazminatiydi..
bunu alarak yeni firmaya sigortam sifirlanarak ayni gorevde gectim..yani bir nevi sirket el degistirdi..

bu isyerinde tam bir yilimin dolmasina 15 gun kala sebebsiz bir nedenle uydurma sebebler gostererek beni isten cikardilar..bir yilim dolmadigi icinde sadece 4 haftalik ihbar verdiler..size danismistim eksik vermeye kalktiklari halde sizin verdiginiz bilgilerle tam olarak aldim parami.. fakat bu firmada sigortamizi asgari ustunden oduyorlardi..elimizede printerden bir bilgisayar ciktisi seklinde bir bordro veriyorlardi.. issizlik vs oldugundan sesimizi cikaramadik..

daha sonra isten cikarildim (2002 aralik) ve bu donem biliyorsunuz nemalar odeniyor..
4 ay issiz kaldiktan sonra su an mart ayinda baska bir firmada ise basladim.
ve benden ise alinirken bazi belgeler istediler..bu belgelerin icinde tasavvuf tesvik belgeleride vardi..eski isyerimi aradigimda bana odenmedigine daşr bilgiler verdiler..

size calisma yillarimi yazdim..

bu kadar yildir yaklasik 4 yildir calisiyorum...Ben nema alamayacakmiyim?

Nereye ne sekilde basvurabilirim.isyeri cok huysuz bir yer yatirmadik demekten baska birseyle ilgilenmiyorlar.. zor durumda oldugumdan hakettigim bir para varsa almak istiyorum..avukat tutacak maddi durumum da yok..

alabilirmiyim? ortalama ne kadar alabiliri..

elimde tasaffuf tesvik numaram vs olan bir belge de yok..

ziraat bankasiyla ilgili birseyler duydum..elimde bir belghe olmadan nasil nema odemesi alabilirim yardimcşi olursaniz cok makbule gecer..

Birde bana eski sirketim asgari ucretten sigorta odedigi icin onlara dava acsam kazancim olurmu maddi acidan..cunku cok haksiz yere isten atildim ve 4 ay ekmek param olmadan surundum..Suclarini cekmelerini istiyorum..Ama avukat tutma durumum yok ne yapabilirim..

Cok uzun yazdim ama ilgilkeneceginizi umdugumdan yaziyorum... 2 soruma yardimci olursaniz memnun olurum..

iyi calismalar dilerim ..yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi