Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

protestodan sonra ciro,beyaz ciro

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2011, 15:14   #1
Av. Anıl YILMAZ

Varsayılan protestodan sonra ciro,beyaz ciro

Merhaba arkadaşlar.

Takibe koyacağım bonoda bir X bankasının "X bankası emrine ödeyiniz" kaşesi var.yani protesto çekilmiş.bundan sonra senet müvekkilime geçmiş o da kaşenin alt tarafına adını yazarak ciro etmiş.yaptığım araştırmalara göre protestodan sonra yapılan ciro alacağın temliki hükümlerine tabi ve bu senedin kambiyo vasfına etki etmiyor.ancak alacağın temliki hükümlerinin uygulanması için bankanın kaşesinden sonra bankaya ibraz edenin cirosu olması gerektiği yönünde açıklamalara rastladım.bu durumda protestodan sonra protestoya veren şahsın cirosu olmadığından benim takibe koyacağım senet kambiyo vasfını yitirmiş midir?
Old 11-05-2011, 09:22   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yol- Yolcu

Site içinde araştırma yaptınız mı?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=2298
Old 11-05-2011, 12:49   #3
Av. Anıl YILMAZ

teşekkür ederim Hulusi Bey.
yalnız forumda aradığım konularda hep çek üzerine cevaplar,bonoda da aynı şey geçerli olacak mıdır? yani çeklerdeki hükümler burada da uygulanırsa alacağın temliki hükümlerine uyulmadan,protestodan sonra yapılan beyaz ciro senedin kambiyo senedi vasfını korumayacaktır sonucu çıkıyor.
fakat ben bu senedi kambiyo senetlerine özgü takip yoluyla takibe koydum.senedin süresi geçmek üzere çünkü.eğer dava açılıp takip iptal edilirse ilamsız takip yapmayı düşünüyorum.
Old 11-05-2011, 13:30   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
forumda aradığım konularda hep çek üzerine cevaplar,bonoda da aynı şey geçerli olacak mıdır?

Kara Ticaret
Kıymetli evrak
Poliçe - Bono / Senet - Çek...

Soruyu siz cevaplayınız lütfen.
Old 11-05-2011, 16:31   #5
Av. Anıl YILMAZ

çeklerin hamiline düzenlenme durumu bende tereddüte yol açtı.senetteki emrine düzenlenme durumunda bir fark olup olmadığıydı öğrenmek istediğim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi