Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet gördüğüm boşanma davası açan eşimin dilekçesine tavrım ne olmalı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2008, 11:48   #1
Konuk

Varsayılan şiddet gördüğüm boşanma davası açan eşimin dilekçesine tavrım ne olmalı?

Hayırlı günler, öncelikle bu site kurucularına ve bizlere yanıt veren tüm üyelere çok teşekkür ediyorum.

Benim sorum şu an boşanma davası açan eşim ile ilgili, eşim 2 ay önce evi terk etmiş bulunmaktadır ve bir kaç gün önce boşanma davası dilekçesi elime ulaştı; buna 10 gün çerisinde cevap vermem gerekiyormuş ancak merak ettiğim konu şu ki, ben karşı dilekçemde eşimin söylediği yalan beyanlara cevap vermeli miyim tek tek yoksa tamamen kendi durumumu mu anlatmalıyım, evliliğim süresince 3 çocuğum ve ben sürekli fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kaldık evden gitmesi ile birlikte de kira faturalar ve çocuklarımın ihtiyaçları üst üste çok ağır geldi, evi terk etmesiyle bu sorumlulukları kaybetmiş olur mu? vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim
Saygılarımla...
Old 25-04-2008, 12:05   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Hayırlı günler, öncelikle bu site kurucularına ve bizlere yanıt veren tüm üyelere çok teşekkür ediyorum.

Benim sorum şu an boşanma davası açan eşim ile ilgili, eşim 2 ay önce evi terk etmiş bulunmaktadır ve bir kaç gün önce boşanma davası dilekçesi elime ulaştı; buna 10 gün çerisinde cevap vermem gerekiyormuş ancak merak ettiğim konu şu ki, ben karşı dilekçemde eşimin söylediği yalan beyanlara cevap vermeli miyim tek tek yoksa tamamen kendi durumumu mu anlatmalıyım, evliliğim süresince 3 çocuğum ve ben sürekli fiziki, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kaldık evden gitmesi ile birlikte de kira faturalar ve çocuklarımın ihtiyaçları üst üste çok ağır geldi, evi terk etmesiyle bu sorumlulukları kaybetmiş olur mu? vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim
Saygılarımla...

Sayın Konuk,

Boşanma davası açılmakla tarafların ayrı yaşama hakkı doğar. Ancak TMK 169 uncu maddeye göre hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'en alır.

Ancak bu süreci hızlandırmak ve tatmin edici tedbir nafakasına hükmolunması için, eşinizin gerçek gelir durumunun tarafınızca kanıtlanmasında fayda bulunmaktadır.

Dava dilekçesinde yazılanlar tarafımızca bilinemeyeceği için bir avukatla görüşerek, tek tek yanıtlamaya gerek olup olmadığına karar verilmesi gerekmektedir.

Size ve çocuklarınıza uygulanan şiddeti doktor raporuyla belgelemeniz, davanın seyri açısından önemlidir.

Görüldüğü üzere, sizin beyanınız ve tahminler üzerine yanıt verebilmekteyiz. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için, dava süresince mutlaka bir avukattan yardım almanızı önermekteyiz. Maddi durumunuz elvermiyorsa(Bu durumu kanıtlayarak) bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım bürosundan avukat talep ediniz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi