Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare Ve Vergİ Mahkemelerİnde Artan Posta Ücretİ Ne Zaman Davaciya Verİlİr?

Yanıt
Old 09-08-2010, 08:53   #1
Av.Ahmet KEZER

Karar İdare Ve Vergİ Mahkemelerİnde Artan Posta Ücretİ Ne Zaman Davaciya Verİlİr?

Bilindiği gibi İdare ve Vergi Mahkemelerinde dava açılırken davacıdan TEBLİGAT ve yazışmalar/müzekkereler için yaklaşık bir değeri esas alarak POSTA ÜCRETİ dava açılırken YARGILAMA HARCI gibi mahkelerce alınmaktadır.

Bilahare dava İdare ve Vergi Mahkemelerinde sonuçlandığında da KULLANILMAYAN BİR BAŞKA ANLATIMLA ARTAN POSTA ÜCRETLERİ ise gerekçeli kararlarda "... ARTAN POSTA ÜCRETİNİN İSTEMİ HALİNDE DAVACIYA İADESİNE... " şeklinde kararlar verilmektedir.

Soru(n) şudur: GEREKÇELİ KARARDA aratn posta ücretinin istemi halinde davacıya iadesine denilen bir gerekçeli kararı esas alan davacı taraf HENÜZ İTİRAZ YADA TEMYİZ EDİLMEMMİŞ bir başka anlatımla KESİNLEŞMEMİŞ bir dosyada artan posta ücretini TALEP EDEBİLİR Mİ? TALEP EDERSE MAHKEME KARARININ KESİNLEŞMESİNİ Mİ BEKLER YOKSA GEREKÇELİ KARARINDA "artan posta ücretinin istemi halinde davacıya iadesine" ibaresine , kendi kararına bakarak KESİNLEŞMEDEN DE ARTAN POSTA ÜCRETİNİ öder mi?

Benim yorum ve düşüncem: ARTAN POSTA ÜCRETİ kesinleşmeden de talep halinde ödenebilmelidir. Aksi durumda davacının TEMYİZ VE İTİRAZ ETMEDİĞİ bir dosyada artan posta ücreti KARARIN KESİNLEŞMESİ BEKLENDİĞİNDE ÇOK UZUN BİR SÜRE PARA atıl durumda kalacaktır.

İtiraz ve temyiz halinde karar bozulursa da MAHKEME davacı tarafa ÖDEME ŞARTLI İHTAR göndererek EK POSTA ÜCRETİ HER ZAMAN TALEP EDEBİLİR.

Davacı artan posta ücretinin KARARIN KESİNLEŞMESİ BEKLENMEDEN VERİLMESİNİ , verilmeyecekse de İTİRAZA/TEMYİZE TABİ EK KARAR ALINARAK karar verilmesini talep ederse mahkeme EK KARAR MI ALIR YOKSA yazılı yanıt mı verir?

Konuyla alakalı internette yaptığım araştırmada OLUMLU YADA OLUMSUZ bir veri-bilgi göremediğimden işbu soru(nu)mu sizlerle paylaşmak istedim.

Saygılar.
Old 09-08-2010, 23:27   #2
gülnihal çevik

bana da oyle bir karar çıkmıştı. dilekçe yazıp, talep edin dediler.

ara kararınızın x maddesi uyarınca artan posta ücretinin tarafıma iadesini talep ederim, yazdım. hakim havale etti. kalem de beni vezneye yolladı

gerekçeli karar bile yazılmadan, elbet kesinleşme de olmamıştı.
Old 10-08-2010, 07:33   #3
Av.Ahmet KEZER

Sayın ÇEVİK teşekkürler. Ben dilekçe yazdım. Şifai olarak KARAR KESİNLEŞMEDEN artan posta ücretinin ödenmeyeceğini söylediler. Bakalım dilekçeme ne yanıt verilecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi