Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yabancı uyruklu bir erkekle evlendim

Konuyu Kilitleyin
Old 15-10-2008, 19:18   #1
mamapegasus

Varsayılan Yabancı uyruklu bir erkekle evlendim

Merhabalar...bundan 5 yil once evlendim afrikada esimin ulkesinde..yaklasık 1 yildir burada ve tanidigim kisi degil o artik.Ayrilmaya gelince,beni tehdit ediyor afrikada evlendik burada ayrilamayiz diye..Size soruyorum,Herhangi bir zorluk yasayabilirmiyim?Burada kendi ülkemde ayrilabilirmiyim?Bu sekilde ayrilmazsam nerden baslayabilirim bosanma islemlerine??
Saygilar,Selamlar...
Old 15-10-2008, 21:41   #2
üye18332

Önemli

Sayın Konuk;

Evliliğiniz eğer Türk makamlarınca da yapılmış ise yani Türk Hukukuna göre de evli iseniz Türkiye'de boşanabilirsiniz.1 yıldır burada yaşamanız sebebiyle de sorun olmayacaktır.

Ancak sadece Afrika'daki ülke kanunlarına göre evlenmişseniz ve Türk makamlarınca evliliğiniz kayıtlarınızda yer almıyor ise Türkiye'de boşanamazsınız.Zira evli bile görünmüyor olacaksınız .

Hukuki haklarınızı doğru kullanabilmeniz için lütfen bir avukattan hukuki yardım alınız,eğer maddi imkanınız buna elverişli değil ise bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak avukat yardımı talep ediniz.

Saygılarımla,
Old 16-10-2008, 13:43   #3
ISIL YILMAZ

Sn.mamapegasus,

Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun madde 14 hükmüne göre,

“Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri, eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir. Tarafların ayrı vatandaşlıkta olmaları halinde müşterek mutad mesken hukuku, bulunmadığı takdirde Türk hukuku uygulanır.”

Türkiye’de boşanmanız için, Türk hukukunun tanıdığı biçimde evli olmanız gerekir. Türkiye’deki nüfus aile kayıt tablosunda evli görünmüyor olabilirsiniz. Ancak, evlendiğiniz Afrika ülkesindeki ilgili makamlarca düzenlenen belgeyi ( evli olduğunuzu gösteren belge) yine o ülkedeki Türk Konsoslosluğuna vererek Türkiye’deki nüfus kayıt tablosunda evliliğinizin girmesini sağlayabilir ve sonrasında boşanma davasını açabilirsiniz. Evlendiğiniz ülkede Türk konsolosluğu yoksa bildirimi Türkiye’deki herhangi bir nüfus müdürlüğüne vermeniz de mümkündür.

Bu prosedürü yerine getirmeniz bir sebeple mümkün değilse dahi Türkiye’de dava açabileceğinizi düşünüyorum. Bu durumda da aile kayıt tablosunda evli görünmorsanız, mahkeme taraf sıfatınızı araştırmak zorunda kalacaktır. Mahkemeye, öncelikle Afrika ülkesinde usulüne uygun bir evlilik yaptığınızı ispat etmeniz gereklidir. Afrika ülkesindeki evlilik belgesini Türk Konsolsoluğundan tasdik ettirmeniz halinde bu ispat yükümlülüğünü yerine getirmiş olursunuz. Daha sonra mahkeme tabiyetlerinizi belirleyecek ve buna göre de uygulanacak hukuku tayin edecektir.

Sorunuzun yanıtı daha uzun ve detaylı bir cevap ve somut durumunuzun ayrıntılarına girmeyi gerektirmektedir. Bu nedenle ve sorununuzun çözümü uluslararası hukuk alanı ile de ilgili olduğundan bu konuda bilgi ve tecrübesi olan bir meslektaşımıza danışmanızı önemle tavsiye ederim.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi